"سیترا" ایرانی است

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰ | کد مطلب: ۱۴۳۲۹
"سیترا" ایرانی است
اسکان نيوز: منطقه نمونه گردشگری سیترا نوشهر یکی از این مجموعه‌ها است که به عنوان یکی از مجهزترین و بزرگترین پلاژ‌های مازندران محسوب می‌شود و در شمال کشور حرف زیادی برای گفتن دارد. این مجموعه با وجود شهربازی، پیست دوچرخه سواری، اسکله تفریحی، منطقه شنا مجزا خانم‌ها و آقایان، سوارکاری، کارتینگ و موتورهای ATV به یکی از توریستی‌ترین و مفرح ترین پلاژهای ساحلی تبدیل شده است.


مهدی رمضان‌زاده، رئیس کارگروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به تاثیر این‌گونه مجموعه‌های تفریحی در توسعه گردشگری این استان، اظهار کرد: اگر این مجموعه‌های خدماتی رفاهی که در ساحل شکل می‌گیرند به بخش خصوصی واگذار شوند و تحت کنترل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که متولی اصلی کنترل پایش، ارزیابی و آینده‌نگری برای بحث گردشگری در استان است، قرار گیرد می توان گفت به توسعه گردشگری کمک می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که این مجموعه‌ها در تقویت اشتغال بومی نیز بسیار تاثیرگذار هستند، تصریح کرد: این میزان تاثیر زمانی صورت می‌گیرد که به لحاظ زیست محیطی اصول اصلی را رعایت کنند و در سازه هایی که ایجاد می‌شود دید دریا در نظر گرفته شده و ارتفاع سازه‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کارگروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران تاکید کرد: در این مجموعه‌ها باید مباحث زیست محیطی و آلودگی‌ها چه به لحاظ بصری همانند انباشت زباله و چه به لحاظ زیست محیطی آب‌ها یعنی میزان فاضلاب‌هایی که وارد آب می‌شود تحت کنترل باشد. در همه جای دنیا برای توسعه گردشگری این الگوها وجود دارد که هم برای اقامت گردشگران فضا مطلوبی را ایجاد می‌کند و هم برای اشتغال و گردش مالی تاثیرگذار باشد.

رمضان‌زاده تصریح کرد: اگر قرار باشد این مجموعه‌های تفریحی تحت کنترل یا نظارت خارج از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشد، به طور طبیعی موازی‌کاری‌هایی به وجود می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: اگر آن المان‌ها و یا الزام‌هایی که مورد نیاز گردشگری است رعایت نشود، در فرایند مدیریت یکپارچه گردشگری سواحل دریا خزر نمی‌تواند کمک کند چرا که نگاه بخشی می‌شود و هر بخشی تحت کنترل و سیاست‌های خاص خودشان حرکت  می‌کنند و وقتی مباحث زیست محیطی و طراحی منظر رعایت نشود طبیعتا پیامدهای منفی که بر اثر توسعه این نوع فعالیت‌ها شکل می‌گیرد به مراتب بیشتر شده و حتی می‌تواند برای سواحل دریای خزر مخرب باشد.

لیلا حبیبی یکی دیگر از اعضا هیات علمی دانشگاه مازندران نیز در این باره گفت: تجربه نشان داده مجتمع و مجموعه‌های ساحلی موجود در مازندران اگر به بخش خصوصی واگذار شود موفق می‌شوند. درست است که مالکیت باید با نهاد دولتی باشد اما بخش خصوصی به دلیل منافع اقتصادی موجود و همچنین رقابت بین مجموعه های مختلف، بهتر عمل کرده تا این‌که آن نهاد دولتی به طور مستقیم بخواهد آن مجموعه را اداره کند.


مهدی اسحاقی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر نیز گفت: نوشهر یکی از شهرستان‌هایی است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و یکی از آن مناطق منطقه نمونه گردشگری سیتراست.

وی با بیان این‌که سازمان میراث فرهنگی، در بحث زیرساخت منطقه نمونه گردشگری سیترا امکاناتی را با همکاری شهرداری نوشهر فراهم کرده است، اظهار کرد: امسال نیز در حدود 650 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل زیرساخت آن از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص یافت.

رئیس اداره میراث فرهنگی نوشهر با اشاره به امکانات این مجموعه گفت: در این منطقه راه دسترسی به دریا، محوطه‌سازی ساحل، آبرسانی، نمازخانه و سرویس بهداشتی، رستوران، سوئیت‌ها، ایستگاه قایق سواری، جت اسکی، فضا ورزشی فوتسال و والیبال ساحلی،  شنا بانوان و آقایان، واحدهای تجاری و پذیرایی، غرفه‌های نمایشگاهی برای استفاده گردشگران و مردم منطقه فراهم است و سالانه مسافران زیادی از این منطقه نمونه گردشگری بازدید و در آن اقامت می‌کنند.

منطقه نمونه توریستی سیترا در بخش ساحلی خیابان شیخ عمادالدین کریمی شهر نوشهر در زمینی به مساحت ۱۹ هکتار واقع شده و از سال 88 از سوی هیات دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری کشور معرفی شده است. "سیترا" نام یک نوع ماهی خاویاری است از دیر باز در شهرستان نوشهر تخم‌ریزی می‌کرده و مختص به آب‌های پر عمق این منطقه است و با وجود زادوولد در ایران نام این ماهی خاویاری از یک واژه روسی با عنوان سیتروژن گرفته شده است.
 
مرجع: ایسنا