استاندار کرمانشاه:

دولت تا پایان ساخت‌وسازها در کنار مردم زلزله‌زده خواهد بود

يکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳ | کد مطلب: ۱۴۲۴۵
دولت تا پایان ساخت‌وسازها در کنار مردم زلزله‌زده خواهد بود
بخش های مهم خبر
  • استاندار کرمانشاه با بیان این‌که هیچ نگرانی برای تامین مصالح ساختمانی مناطق زلزله زده وجود ندارد، گفت: دولت تا پایان کامل ساخت‌وسازها در کنار مردم زلزله‌زده خواهد بود.
اسکان نيوز: هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه روز یکشنبه در مراسم افتتاح 59 مدرسه در مناطق زلزله‌زده که در مدرسه «قیام» شهر سرپل ذهاب توسط رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس صورت گرفت، اظهار کرد: بیش از پنج هزار میلیارد تومان دولت تاکنون برای بازسازی مناطق زلزله‌زده بودجه اختصاص داده است و تا بازسازی کامل آخرین ساختمان‌های مناطق زلزله‌زده در کنار مردم است.

وی با بیان این‌که امداد رسانی و بازسازی زلزله بزرگ کرمانشاه کار بسیار دشواری بود، عنوان کرد: پنج هزار پس لرزه در استان کرمانشاه رخ داد که بیش از 2 هزار مورد آن قابل احساس بودند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به این‌که پس‌لرزه‌های مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه رو به اتمام است، اظهار کرد: پس‌لرزه‌هایی هم که بیایند طبیعی هستند و جای نگرانی ندارد.

بازوند افزود: هر زلزله بزرگی همچون زلزله کرمانشاه تا یک سال‌ونیم بعد از آن پس لرزه خواهد داشت که جای نگرانی ندارد.

استاندار کرمانشاه اظهار کرد: 78 مدرسه در زلزله 21 آبان 96 غرب کرمانشاه تخریب شده بود که تاکنون 59 مدرسه آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی در رابطه با ساخت‌وساز واحدهای مسکونی زلزله‌زده هم گفت: تاکنون کار ساخت 10 هزار و 85 واحد زلزله‌زده استان کرمانشاه به اتمام رسیده و به زودی به 12 هزار واحد خواهد رسید.

استاندار کرمانشاه  همچنین به گرانی مصالح ساختمانی اشاره کرد و گفت: با توجه به گرانی مصالح نگرانی‌هایی وجود دارد که در این راستا 90 هزار تن فولاد به قیمت گذشته تامین خواهد شد که 10 هزار تن آن در حال بارگیری است.

بازوند تصریح کرد که اجازه نمی‌دهیم وقفه‌ای در کار ساخت‌وساز مناطق زلزله‌زده ایجاد شود.

وی همچنین به تخریب زیرساخت‌ها اشاره کرد و گفت: یک هزار و 241 میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان کرمانشاه در اثر زلزله سال گذشته خسارت وارد شد که تاکنون بیش از 500 میلیارد تومان آن تامین شده است.

زمین‌لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی‌های صورت گرفته حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای بیش از 325 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است.


 
مرجع: ایرنا