کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

رئیس اداره محیط زیست نقده:

تالاب سلدوز نقده بهترین منطقه برای جذب توریست است

ایسنا , 7 شهريور 1397 ساعت 12:50 | کد مطلب:13661


اسکان نیوز: اکبر محمدیان، رئیس اداره محیط زیست نقده با بیان این‌که کلیه تالاب‌های نقده احیا و دارای حد استانداردی از اب هستند، گفت: تالاب سلدوز بدلیل پوشش گیاهی و وجود سایت پرنده نگری بهترین منطقه برای جذب اکورتوریست است و چنانچه زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی این منطقه از جمله تامین آب غیر شرب و ایجاد هتل‌ها و حتی آلاچیق‌های مشرف به تالاب مهیا شود میزان استقبال از این تالاب بیش از این نیز خواهد بود.

وی وجود سایت پرنده‌نگری در این تالاب را پتانسیل بالایی عنوان کرد و گفت: در 6 ماهه نخست سال تعداد پرندگان در این تالاب به 5000 قطعه می‌رسد.

رئیس اداره محیط زیست نقده با بیان این‌که تالاب سولدوز یکی از چندین تالاب شهرستان نقده است نام این تالاب از نام منطقه‌ای که کل محدوده شهرستان نقده را در بر می‌گیرد گرفته شده است، تصریح کرد: تالاب سولدوز در ضلع جنوبی پارک ملی دریاجه ارومیه و درحوزه اکولوژیک این دریاچه در مسیر جاده آسفالته ارومیه -مهاباد و در منتهی‌الیه زهکش خروجی سد حسنلو قرار دارد.

محمدیان با اشاره به این‌که مساحت کل تالاب سولدوز حدود 400 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۸۰ متر است یادآورشد: گیاهان مهمی که در این تالاب وجود دارند عبارتند از نی، جگن، گز و از حیات وحش چنانچه در زمان مناسب که به نظر ماه‌های اسفند و فروردین است به آن‌جا سفر کنید گونه‌هایی نطیر فلامینگو، پلیکان سفید، چوب پا، تنجه، آنقوت وگونه‌هایی از مرغابی‌ها و آبچلیک سانان می‌توان در آن‌جا دید.

رئیس اداره محیط زیست نقده با بیان این‌که جاده منتهی به تالاب خاکی است، اظهار کرد: با این وجود گردشگران زیادی هم از داخل و هم از خارج کشور در طول سال مخصوصا در ایام تعطیل از این تالاب بازدید می‌کنند.

محمدیان ادامه داد: تالاب سولدوز این ظرفیت و پتانسیل را دراد که هم از نظر پهنه آبی و هم گیاهی گسترش یابد.

وی افزود: شهرستان نقده دارای 17 تالاب فصلی و دائمی است که هر 5 تالاب حسنلو، سولدوز، آغ قلعه، طالقان و دورگه سنگ این شهرستان از وضعیت مطلوبی برخوردارند و آب این تالاب‌ها در حد استاندارد و در وضعیت ایده‌ال قراردارند.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/13661/تالاب-سلدوز-نقده-بهترین-منطقه-جذب-توریست

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com