کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اجرا طرح ساماندهی و تجهیز مسیر دسترسی به غار قلعه کرد توسط میراث فرهنگی قزوین

میراث فرهنگی قزوین , 30 مرداد 1397 ساعت 16:00 | کد مطلب:13478


اسکان نیوز: محمدعلی حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ضمن اعلام این خبر با اشاره به ظرفیت بالا شهرستان آوج برای جذب گردشگر، گفت: منطقه کوهستانی آوج واقع در جنوب غربی استان قزوین با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی بکر و مناطق ییلاقی خوش آب و هوا، از استعدادهای نهفته در گردشگری کشور به شمار می‌رود که بسیاری از گردشگران و علاقمندان به تاریخ و طبیعت از وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متنوع موجود در آن بی‌اطلاع هستند و به همین جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری موجود در این منطقه و فراهم آوردن امکان آشنایی و بازدید گردشگران از آنها نقش موثری در رونق گردشگری استان خواهد داشت.

حضرتی با برشمردن ویژگی‌های منحصر به فرد غار قلعه و اظهار کرد: غار تاریخی قلعه کرد با قدمتی بیش از چهل میلیون سال در 20 کیلومتری برج‌های دوگانه «خرقان» در دهستان «حصار» از توابع شهر «آبگرم» واقع شده و با داشتن ویژگی‌های فوق‌العاده زیبا و مسحور کننده اوج زیبایی طبیعت را در منطقه آوج به تصویر می‌کشد که با توجه به مشکلاتی که به جهت بازدید از این جاذبه بکر طبیعی برای گردشگران و بازدید‌کنندگان وجود داشت، امکان سنجی برای محوطه‌سازی و ایجاد تاسیسات گردشگری در دستور کار این کل قرار گرفت و اجرا طرح در قالب ساماندهی، تجهیز و اصلاح مسیر دسترسی از روستا قلعه کرد به غار از اوایل مرداد ماه سال جاری آغاز شد.

وی افزود: در این پروژه تعریض، تسطیح و زیرسازی جاده، احداث پله سنگی دسترسی از جاده احداثی به دهانه غار، احداث ساختمان بهداشتی– خدماتی به متراژ11متر مربع شامل سرویس بهداشتی مجزای زنانه و مردانه، نگهبانی، فضای تجاری و ...، احداث باجه فروش بلیط به متراژ 5 متر مربع، ساخت پلکان فلزی جهت دسترسی از دهانه به تالارهای غار و تسطیح زمین جهت احداث پارکینگ با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل و تحت نظارت کارشناسی مهندس میثم علیمردانی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک با ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای جذب گردشگر به شهرستان آوج و هدایت سرمایه گذاران این منطقه را به یکی از قطب‌های گردشگری ایران تبدیل نماییم.  

شایان ذکر است، غار تاریخی قلعه کرد واقع در 20 کیلومتری برج‌های دوگانه خرقان در دهستان حصار از توابع شهر آوج قرار دارد. پس از عبور از دهانه غار و فرود از یک چاه راه پانزده متری، تالاری به وسعت بیش از یکهزار متر مربع رخ می‌نماید که دارای چکیده‌ها و چکنده‌های فوق العاده زیبا و مسحور کننده است. رطوبت بالا، نقاشی‌های دیواری- که نشان از انسان زی بودن غار در سال‌های دیرین دارد- و حوضچه‌های آب، ویژگی‌های غار قلعه کرد را افزایش داده است. قدمت این غار به دوره الیگومیوس و دوران سوم زمین شناسی می‌رسد که تا چهل میلیون سال پیش تخمین زده می‌شود و در تاریخ 25/12/95 با شماره ثبت 383 در فهرست میراث ملی طبیعی کشور به ثبت رسیده است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/13478/اجرا-طرح-ساماندهی-تجهیز-مسیر-دسترسی-غار-قلعه-توسط-میراث-فرهنگی-قزوین

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com