سرباز هخامنشی به تهران نزدیک شد

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰ | کد مطلب: ۱۳۴۳۵
سرباز هخامنشی به تهران نزدیک شد
بخش های مهم خبر
  • مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: مکاتبات‌مان برای برگرداندن سرباز هخامنشی از نیویورک به تهران در حال انجام است، امیدواریم این اتفاق زودتر رخ دهد.
اسکان نيوز: دوم مرداد ماه امسال با حکم قاضی دادگاه عالی آمریکا برای تکه‌ای از تخت‌جمشید که بخشی از کتیبه‌ «سرباز هخامنشی» است، قرار بازگرداندن آن به کشور مبدا آن صادر شد. سنگ‌نگاره‌ای که ۸۰ سال قبل از ایران دزیده شد و شش سال پیش هم از موزه هنر مونترال کانادا به سرقت رفت و در نهایت از یک حراجی در آمریکا جان سالم به در برد. تا این‌که آخرین شانس هم به سرباز هخامنشی رو کرد تا به کشورش برگردانده شود.

اما این که پیگیری‌ها برای بازگشت سرباز هخامنشی تا امروز به کجا رسیده است، ابراهیم شقاقی، مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری– در این زمینه توضیح می‌دهد.

او می‌گوید: برای بازگردادن سرباز هخامنشی تا امروز مکاتبه کرده‌ایم و قرار است نخست نمایندگان ایران در نیویورک سرباز هخامنشی را تحویل بگیرند و در نهایت آن به ایران تحویل داده شود.

وی همچنین با بیان این‌که این اداره کل همچنین پیگیر بازگرداندن الواح هخامنشی از دانشگاه شیکاگو به تهران است، اظهار می‌کند: پیگیری‌ها و ماتبات در این زمینه نیز ادامه دارد.

شقاقی، اتفاقات رخ داده در زمینه‌ سیاسی از سوی امریکا برای ایران را عامل تاثیرگذاری برای بازگرداندن آثار تاریخی فرهنگی ایران به کشور نمی‌داند.
 
مرجع: ایسنا