مرمت پل تاریخی دوره صفویه توسط پیمانکار راه و ساختمان:

تخریب نقوش آجری پل آق‌قلا

جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱ | کد مطلب: ۱۳۳۰۰
تخریب نقوش آجری پل آق‌قلا
اسکان نيوز- لیلا حسینی: در جریان مرمت غیراصولی پل آق‌قلا در استان گلستان نقش‌ها و آجرکاری‌ها این پل تخریب شد و پیمانکار نتوانست این نقش‌ها را بازسازی کند. آق‌قلا به عنوان تنها پل تاریخی در کشور دارای آجرکاری‌های منقش بود. این پل مربوط به دوران صفوی است و به ثبت ملی رسیده.


براساس اخبار رسیده به اسکان نيوز، مرمت این پل به شرکت واگذار شد که تنها رزومه کاری آن ساخت زیرگذر گلشهر است و در حقیقت تخصص این شرکت انجام پروژه‌های شهری بوده و مرمت پل آق‌قلا در حقیقت اولین پروژه میراثی این شرکت بوده است. برخی از نقش‌ونگارهای این پل توسط بیل و کلنگ تخریب کردند و در نهایت داخل رودخانه و پی پل با لودر تخریب کردند.


تخریب پی پل با لودر

محدثه‌السادات میرحسینی، کارشناس ارشد مرمت و احیا ابنیه و بافت‌های تاریخی در گفت‌وگو با اسکان نيوز با تایید این‌که نقش و نگارهای آجری پل از بین رفته و بخشی از پی پل آق‌قلا با لودر تخریب شده است، گفت: در سال گذشته و برای دومین بار برای مرمت پل اعتبار در نظر گرفته شده بود.  

طرح اصلی این پل در طی سال‌های گذشته و توسط داریوش حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان که سال‌ها ناظر عالیه عالی‌ قاپو،پل خواجو و سی‌وسه پل بود، ارائه شد. طرح از نظر مطالعاتی و سازه‌ای در نوع خودش بی‌نظیر بود. به گفته داریوش حیدری، در شهریور گذشته و در  جلسه‌ای با محمدحسن طالبیان،معاون میارث فرهنگی کشور طرح برای اجرا تایید و قرار بود که با ترک تشریفات، اجرا طرح هم به خود حیدری داده شود.


میرحسینی با اشاره به این‌که پیمکانکار مرمت پل آق‌قلا در حقیقت پیمانکار راه و ساختمان است، اظها کرد: این پیمانکار هیچ تجربه‌ای در کار مرمت و حوزه میراث فرهنگی نداشته و برای اولین بار این پروژه با مبلغی حدود 500 میلیون تومان به وی سپرده شد.

به گفته این کارشناس ارشد مرمت و احیا ابنیه و بافت‌های تاریخی، پیمانکار طرح هیچ شناختی از سازه‌های سنتی، طاق، شیوه‌های چیدمان، سیستم طاق‌زنی و تمامی مواردی که برای مرمت این پل باید در نظر گرفته می‌شد، نداشته است.


از سوی دیگر نظارت میراث فرهنگی هم بسیار ضعیف بوده و حتی ناظر پروژه متوجه نشده که کارهای انجام شده هیچ تطبیقی با طرح مصوب ندارد. در حقیقت طرح مرمت توسط یک استاد کار درجه سوم از اصفهان انجام شد.

میرحسینی ضمن اشاره به این‌که از 500 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده شاید حدود 120 میلیون صرف زدن طاق‌ها و بقیه اعتبار صرف دیوارهای دور پل شده، تاکید کرد:  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان  در طی این سال‌ها با دیگر نهادها و ارگان‌ها همانند فرمانداری و شهرداری و ... رایزنی نکرده بود.


این در حالیست که سال گذشته شهرداری آق‌قلا برای اجرا این پروژه قول مساعدت داده بود ولی به دلیل مسائل خیلی ساده همانند عدم حضور در جلسه شهرداری کلا از اختصاص اعتبار صرف‌نظر کرده بود.

گفتنی است که طبق طرح حیدری دیواره‌سازی و محوطه بیرون پل با شهرداری بوده است.


 
به گزارش اسکان نيوز،  پل آق‌قلا  بر روی گرگان رود، در شهرستان آق قلعه (پهلوی دژ) و حدود ۱۸ کيلومتری شمال گرگان واقع گرديده و از آثار دوره صفوی است. پل آق قلا به طول حدود ۷۰ متر و عرض گذرگاه حدود ۳۰/۴ متر و حداکثر ارتفاع حدود ۱۴ متر – از سطح آب – يکی از نمونه های منحصر به فرد در اين منطقه است.  مصالح اصلی پل ، آجر و ملات گچ و آهک بوده و در تعميرات دوره اخير ، از سيمان و مصالح جديد نيز در آن استفاده شده است.

 پل مزبور دارای چهار دهانه با طاق جناغی و پايه‌هايی مستحکم است. پايه‌های پل در جهت خاوری (مخالف جريان آب) برای شکستن فشار آب به صورت مثلثی (موج شکن) شکل گرفته و در جهت باختری (موافق جريان آب) به صورت نيم دايره است.موج شکن‌های پل که اندازه هر يک از اضلاع مثلثی آن به ۴۵/۳ متر می‌رسد، در دوره اخير با سيمان اندود شده است.