بلایی که سر آرامگاه «شیخ احمد راشد» آوردند

يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳ | کد مطلب: ۱۲۹۶۲
بلایی که سر آرامگاه «شیخ احمد راشد» آوردند
اسکان نيوز: گفته می‌شود خیران «بستک» در طرحی مرمت و بازسازی مقبره «شیخ احمد راشد» یکی از بناهای تاریخی مهم این شهر را بدون اعلام به میراث فرهنگی منطقه انجام داده‌اند، طرحی که امروز بیشتر شبیه به یک امامزاده در نقاشی کودکانه است تا بنایی تاریخی ۱۷۲ ساله که بخواهد معماری دوره ساسانی را نشان دهد!

محلی‌ها می‌گویند چند ماه قبل بازسازی آرامگاه را انجام داده‌اند، آرامگاهی با گنبد مخروطی شکل وگلدسته‌ی عمودی در راس که آن را می‌توان با گنبد معبد هندوها در بندرعباس مقایسه کرد.

اما در شرایط کنونی و بعد از اقدامی که روی این بنا مرمت خوانده می‌شود بیشتر با این حالت مواجه می‌شویم که المان‌های موجود روی سازه‌ی قبلی این بنا که نشان از المان‌های فرهنگی، سنتی و تاریخی آن منطقه از کشور بوده، با المان‌های دوره‌های تاریخی دیگر و حتی شاید دیگر کشورهای همسایه ترکیب شده است.

این آرامگاه که  هفتم مهرماه ۱۳۸۱ به شماره ۶۱۰۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، در محدوده‌ قبرستان شهر بستک و در مجاورت چند آب انبار بزرگ توسط مصطفی خان «فایز بستکی» حاکم بستک ساخته شده است.

خبرنگار ایسنا در تلاش است تا توضیحات خنجی، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان بستک را درباره‌ مرمت این بنا تاریخی توسط خیران منطقه منتشر کند.آرامگاه شیح احمد راشد قبل از مرمت و بازسازیآرامگاه شیح احمد راشد بعد از مرمت و بازسازی توسط خیرین