آخوندی در جمع مدیران بازار سرمایه:

در فضا توزیع رانت شفافیت معنا ندارد

دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۹ | کد مطلب: ۱۲۵۶۶
در فضا توزیع رانت شفافیت معنا ندارد
اسکان نيوز: امروز در صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و عضو شورای پول و اعتبار در جمع مدیران بازار سرمایه ایران حضور یافت و درباره موضوعات مختلف از جمله سیاست‌های پولی و مالی صحبت‌هایی کرد.

عباس آخوندی با اشاره به ریسک‌های موجود در بازار سرمایه خطاب به مدیران این بازار، گفت: کار شما مدیریت ریسک است و کارتان پر از ریسک؛ در بحث کلان اصلی‌ترین مسئله ما در وضعیت موجود وضعیت عدم قطعیت است.

وی ادامه داد: ملتهب بودن شرایط موضوعی است که اقتصاد ایران را به شدت مورد تهدید قرار داده است. اصلی‌ترین موضوعی که بشود روی آن متمرکز شد کاهش ریسک‌ها و مدیریت ریسک و افزایش امید به آینده است. در فضا عدم قطعیت امید به شدت آسیب می‌بیند و در اقتصاد اثرات منفی دارد.

آخوندی افزود: در حال حاضر عدم قطعیتی که در بازار وجود دارد ریشه در ساختار اقتصاد ایران دارد. مسایل ساختاری اقتصاد ایران بسیار جدی و پیچیده است، چه سیستم‌های پولی و بانکی را در نظر بگیریم چه در مورد عدم تخصیص بهینه نگاه کنیم مشکلات ساختاری داریم و سیاست‌گذار به خاطر پیامدهایی که اصلاحات ساختاری دارد حاضر به اصلاح ساختار نیست. سیاست‌گذار نه فقط در این دولت بلکه در سه دهه گذشته تمایلی به اصلاح ساختاری نداشته است.

عضو شورای پول و اعتبار اضافه کرد: وضعیت سیاسی حال حاضر عدم قطعیت را افزایش داده است، در چنین شرایطی دولت چه می‌تواند کند و سیاست‌گذار چه می‌تواند انجام دهد. در حوزه سیاست‌گذار خارجی یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه شود و آن اتفاقی است که از نظر رویکرد اقتصادی در جنگ ترامپ اتفاق افتاده است. در گذشته آمریکا خود را نگهبان بازار آزاد می‌دانست این گروهی که الان آمده‌اند اعتقادی به بازار آزاد در سطح جهان ندارند.

وی اضافه کرد: آمریکا یک بار هم گفته است که می‌خواهد از سازمان تجارت جهانی خارج شود و اعتقادی به بازار آزاد ندارد و این موضوع نظم جهان را عوض می‌کند و نظم جدیدی را ایجاد می‌کند که فقط به نفع امریکا است و به هیچ قدرت سیاسی دیگری بها نمی‌دهد.

آخوندی اصافه کرد: اگر شما صحبت‌های موگرینی را بشنوید کم در مورد اقتصاد صحبت می‌کند، شما رفتار ترامپ با جی هفت را دیده‌اید این مفهموم از لحاظ سیاسی یک علامتی به ما می‌دهد و آن این‌که ما در این مقطع باید بیشترین ارتباط با اروپا را داشته باشیم، البته نه به خاطر این‌که اروپا به فکر ماست، هیچ کشوری به فکر ما نیست هر کس به فکر منافع خودش است مهم این است که ما هم منافع مشترک را تشخیص دهیم و در این راستا پیش رویم اتفاقاتی که رخ داد هیچ کدام هدف اقتصادی نبود و اکثر آن‌ها هدف امنیتی بود و اروپا نگران امنیت خود است.

وی ادامه داد: بنگاه‌های بزرگ اروپا منافع زیادی در آمریکا دارند و در نتیجه ریسک رویارویی با آمریکا را نمی‌پذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند و اروپا به خاطر مسایل امنیتی باید با ایران همکاری کند.

وی افزود: مهم است که ما در ایران بتوانیم با اروپا پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشته باشیم در پروژه‌ها باید همه چیز شفاف باشد باید بسیاربسیار شفاف با اتحادیه اروپا پروژه‌های مشخصی را تعریف کرد و این کار راداریم در وزارت خانه انجام می‌دهیم.

آخوندی افزود: یک راهکار این است که ما در همچنین شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم سیاست‌های جنگی را انتخاب کنیم، ولی آیا قاعده جنگ نرم و سخت، یکی است؟ من در این‌که ما در فرایند جنگ نرم هستیم هیچ تردیدی ندارم در چنین شرایطی دفاع از حقوق مالکیت از هر وقتی واجب‌تر است این بحث کلیدی است که از اوایل دهه ۵۰ مطرح است هر وقت ما با یک مساله‌ای مواجه می‌شویم می‌گوییم چون در شرایط تنگنا هستیم باید تمام قواعد جاری را کنار بگذاریم و سراغ اقدامات فوری برویم و من فکر می‌کنم این موضوعی است که در ایران حل‌وفصل نشده و لاینحل باقی مانده همه در این زمینه باید ورود کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: قطعا عده‌ای منافع شان این است که از این قواعد عدول کنیم و یک عده همیشه از عدول از ضوابط استقبال می‌کنند و استدلال‌های مختلف از جمله استدلال‌های مقدس معابانه می‌آوردند ولی عدول از قواعد آسیب‌های سختی می‌تواند داشته باشد.

وی گفت: وقتی قاعده را بر هم می‌زنید، رانت به وجود می‌آید در این زمان اگر بگوییم محض رضای خدا از رانت استفاده نکنید خیلی انتظار بی‌موردی است چون اساسا نباید رانت ایجاد کنیم در فضا رانتی فضا آلوده است و این‌که انتظار داشته باشیم شفافیت وجود داشته باشد انتظار بی‌موردی است. اصلی‌ترین کاری که باید انجام شود این است که پای یک سری اصول بیاستیم و بگوییم از این اصول تخطی نمی‌کنیم که اصلی‌ترین آن قانون است. عدول از قانون یعنی عدم قطعیت و موضوع دوم پایداری به اصول بازار و بعدی پایداری به حقوق مالکیت است. در بازار بی‌قاعده دیگر شفافیت چه معنی‌ای می‌دهد؟ در فضا توزیع رانت شفافیت بی معنی است.

آخوندی افزود: اما چه باید کرد، وقتی اصول را بپذیریم، اصلاحات ساختاری را باید شروع کنیم الان بیش از هر زمانی وقت اصلاح ساختار است و بیش از هر زمانی می‌توان درباره بازار پول و سرمایه اظهار نظر درستی کرد. به جا این‌که بانک مرکزی بگوید اضافه برداشت را قانونی یا تمدید می‌کنم باید بگوید هیچ اضافه برداشتی حتی یک ریال را به رسمیت نمی‌شناسم و باید همه آن مبالغ به دولت بازگردانده شود. الان وقت سیاست‌گذاری درست ارزی است. قطعا همه می‌دانیم وقتی قیمتی درستکاری می‌شود، نمی‌شود تخصیص بهینه صورت گیرد.

وی گفت: بدون اصلاح ساختاری امکان ایجاد سرمایه اجتماعی وجود ندارد در کشوری که هر روز صبح تا شب خبرهای منفی وجود دارد بر افکار افراد چه می‌گذرد؟ رانت یک بار در خودرو یک بار در موبایل یک بار در کالای اساسی انجام می‌شود و هر کس زودتر اعلام کرد قهرمان می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص سیاست‌های سرمایه‌گذاری و اجاره، گفت: به خاطر موضوعات تورمی ما اجاره داری حرفه‌ای در ایران نداریم و اجاره‌داری شخصی است. ما بنگاه‌های بزرگ اجاره‌داری در ایران نداریم. قانون عمدتا به نفع اجاره‌داری حرفه‌ایست بنگاه‌هایی که اجاره‌داری حرفه‌ای می‌کنند اگر هزار واحد هم داشته باشند از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند و باید برود به سمتی که در اجاره‌داری حرفه‌ای هیچ مالیاتی اخذ نشود.

وی تصریح کرد: در ایران طول دوره اجاره کوتاه است، ولی در کشورهای دیگر چند سال است ما هم باید به آن سمت برویم. اگر قرار باشد مستاجر فقط سالی یک بار جای خود را عوض کند خود هزینه سنگینی است. ما داریم سعی می‌کنیم مدت اجاره افزایش یابد. باید طوری باشد که مستاجر بتواند یک بار مدت اجاره را تمدید کند.

آخوندی افزود: در ایران تنها دستگاه مالیات بگیرمان سازمان امور مالیاتی است و دولت مرکزی، معمولا هر چه مالیات برای زمین و ساختمان گذاشته شده با شکست مواجه شده. مامور دریافت مالیات باید دولت محلی باشد.
 
مرجع: ایسنا