ساماندهی و مرمت رواق‌های ایوان ضلع شمالی آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع)

شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۲ | کد مطلب: ۱۲۴۷۹
ساماندهی و مرمت رواق‌های ایوان ضلع شمالی آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع)
اسکان نيوز: محمدعلی حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل(ع) واقع در ابتدا خیابان کوروش از اماکن ارزشمند تاریخی– مذهبی دوره صفویه به شمار می‌رود که با توجه به قدمت بنا و جایگاه و اعتبار ویژه آن نزد مردم قزوین و گردشگران، مرحله اول طرح مرمت این بنا تاریخی– مذهبی شامل ساماندهی و مرمت ایوان جنوبی از زمستان 96 در دستور کار گرفت که طی آن اقدام‌های مرمتی چون مرمت دیواره، دانه‌گذاری آجری، نصب پنجره، بندکشی و نصب ناودان سنگی با مشارکت هیات امنا آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) و تحت نظارت مهندس احسان نورانی به اجرا درآمد.

حضرتی افزود: مرحله جدید مرمت و ساماندهی آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) شامل مرمت رواق‌های ایوان ضلع شمالی از اواسط تیرماه سال جاری با مشارکت هیات امنا امامزاده آغاز و اقدام‌های مرمتی اعم از استحکام بخشی و مرمت طاق، کف‌سازی، گچ‌کاری، بندکشی و احیاء مسیر دسترسی به پشت بام تحت نظارت مهندس احسان نورانی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: امیدواریم با انجام مرمت و بهسازی به‌هنگام بناهای ارزشمند تاریخی– مذهبی ضمن حفظ جایگاه مذهبی و عبادی این اماکن، جهت صیانت و نگهداری از این اماکن گام‌های موثری برداریم.

شایان ذکر است: بقعه امامزاده اسماعيل(ع) در سه راه خیابان انصاری روبروی بنا تاریخی عالی قاپو قرار دارد و در تاریخ ۲۰/۷/۱۳۷۶ با شماره ۱۹۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اين آرامگاه در دوره قاجار مورد بازسازی قرار گرفته و با دو حیاط و ایوان در شمال و جنوب، یک ایوانچه در شرق و پنج رواق کوچک در پیرامون حرم از زیارتگاه‌های معتبر استان قزوین به شمار می‌رود.
 
مرجع: میراث فرهنگی قزوین