مجموعه تاریخی ینگی امام البرز با مشارکت یونسکو مرمت می شود

سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸ | کد مطلب: ۱۲۳۸۳
مجموعه تاریخی ینگی امام البرز با مشارکت یونسکو مرمت می شود
اسکان نيوز: حجت‌الاسلام فخرالدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز شامگاه دوشنبه در حاشیه گشایش مجموعه تاریخی، فرهنگی و گردشگری کاروانسرای شاه عباسی کرج افزود: کاروانسرای ینگی امام یکی از آثار فاخر شناخته شده است.

وی بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امسال برای مرمت کاروانسرای ینگی امام 400 میلیون تومان اعتبار اختصاص داده و قرار است سازمان جهانی یونسکو هم برای مرمت و بازسازی این اثر ارزشمند تاریخی اعتبار ویژه اختصاص دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت: مجموعه تاریخی ینگی امام ینگی امام مربوط به دوره صفویه حدود 3 هزار متر مربع وسعت دارد که احیا و مرمت آن نقش موثری در توسعه گردشگری استان البرز خواهد داشت.

صابری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ویژگی‌های تاریخی و طبیعی شهرستان طالقان، اظهار کرد: این شهرستان به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شده و با توجه به موقعیت کوهستانی، سد طالقان و زیبایی منطقه، انتظار می‌رود در آینده نزدیک موانع سرمایه‌گذاری در این منطقه برداشته شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت: قرار است اداره کل راه وشهرسازی استان البرز طرحی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری شهرستان طالقان و جاده کرج - چالوس ارائه دهد تا مراجع کشوری به تصویب برسد.

وی افزود: احداث مجموعه‌های تفریحی و سرگرمی در حوضه آبریز رودخانه کرج و جاده کرج - چالوس و شهرستان طالقان با مشارکت بخش خصوصی از طرح‌های پیش‌بینی شده برای توسعه گردشگری در استان البرز است.

صابری بیان کرد: یکی دیگر از طرح‌ها برای توسعه گردشگری، طرح بوم‌گردی در استان است که روستائیان استان البرز می‌توانند واحدهای مسکونی خود را در اختیار گردشگران قرار دهند و از تسهیلات با سود 6 درصد بهره‌مند شوند. استان البرز دارای 450 اثرتاریخی و طبیعی ثبت شده ملی است.
مرجع: ایرنا