مشارکت 3000میلیاردی دولت در پروژه ملی چند منظوره ی غرب مشهد

سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴ | کد مطلب: ۱۲۳۶۴
مشارکت 3000میلیاردی دولت در پروژه ملی چند منظوره ی غرب مشهد
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز در مشهد،  مجوز انتشار سه هزار میلیارد اوراق مشارکت، برای ساخت پروژه ملی شش ساله در غرب مشهد در خصوص ترمینال چند منظوره است که  در بیست‌وهشتمین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد طی طرح دو فوریتی تصویب شد.

تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهد در خواست تصویب انتشار اوراق مشارکت را در حالی با طرح دو فوریت به شورای شهر آورد که نگران تاثیر تغییرات  وزارت کشور بر احتمال عدم جذب همکاری 50 درصدی دولت در تامین منابع مالی بود.

شهردار مشهد با اشاره به این‌که سال 96 مشهد تنها شهری بوده که اوراق مشارکت منتشر و به فروش رسانده، نظر اعضا شورای شهر را برای انتشار اوراق کسب کرد.

او در باره این پروژه گفت: پروژه ترمینال چند منظوره غرب مشهد در زمینی به وسعت 150 هکتار ساخته می‌شود که خدمات آن شامل دپو و احداث ایستگاه قطار شهری خط 3، ایستگاه خط بار گرگان – مشهد، ایستگاه قطار برقی مشهد – گلبهار، پایانه‌های تاکسی رانی و اتوبوسرانی غرب بوده و یک TOD  یا ایجاد پتانسیل‌های اقتصادی و توسعه و حمل‌ونقل محور برای بخش خصوصی را شامل می‌شود.  

 به گفته تقی‌زاده‌خامسی،  مالکیت زمین متعلق به شهرداری و مسکن و شهرسازی است.

او بیان کرد: دولت مبلغ 3000 میلیارد اوراق مشارکت و اصل سود را تقبل کرده و شهرداری مشهد تنها باید 50 درصد آن را هزینه کند.

 وی خطاب به نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی که درباره مطالعات همه جانبه طرح ایراداتی وارد کرد،  گفت: این پروژه‌ای ملی است و تا وقتی توجیه نداشته باشد دولت به آن اعتبار اختصاص نمی‌دهد.‌

او حتی در جمله‌ای کنایه‌آمیز خطاب به نورزی درباره آماده بودن طرح، گفت: یکی از دلایل موافق دولت بریا انتشادر این اوراق، آماده بودن طرحی سه جلدی با دو هزار صفحه مستندات است.  

البته ناگفته نماند که بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه هم ضمن رای به تصویب انتشار اوراق مشارکت تاکید کرد که امیدوار است در خصوص این پروژه شاهد انحراف‌هایی که اکنون در برخی تفریغ بودجه‌های سال گذشته دیده می‌شود، نباشند.


 

کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰