سلحشوری:

پیش از حذف ارز مسافرتی جلوی حیف و میل ارز در بخش‌های دیگر را بگیریم / حذف ارز مسافرتی محروم کردن طبقه متوسط است

دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵ | کد مطلب: ۱۲۳۴۶
پیش از حذف ارز مسافرتی جلوی حیف و میل ارز در بخش‌های دیگر را بگیریم / حذف ارز مسافرتی محروم کردن طبقه متوسط است
بخش های مهم خبر
  • عضو فراکسیون گردشگری مجلس با اشاره به این‌که تصمیم‌گیری برای حذف ارز مسافرتی نیازمند کار کارشناسی است، گفت: با وجود حیف و میل ارز در کشور شاید حذف ارز مسافرتی اولویت نباشد.
اسکان نيوز: پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون گردشگری مجلس در ارتباط با ارز مسافرتی و نظریات مختلف پیرامون حذف یا ماندگاری آن، گفت: در حال حاضر  دو نگاه به این مساله وجود دارد، برخی عنوان می‌کنند که در وضعیت موجود و اقتصاد مقاومتی ضرورتی برای پرداخت ارز مسافرتی وجود ندارد، از طرف دیگر گروهی عنوان می‌کنند همه کسانی که به خارج از کشور سفر می کنند، حتما برای تفریح نیست.

این عضو فراکسیون گردشگری مجلس توضیح داد: برخی برای درمان به خارج از کشور می‌روند که باید همراهانی را با خود ببرند، برخی می‌خواهند در همایش‌های علمی شرکت کنند و البته کسانی هم  برای تفریح می‌روند که تفریح حق آن‌هاست و نمی‌توان مردم را محروم کرد.

سلحشوری ادامه داد: باید در مورد این مساله کار کارشناسی انجام شود. در زمانی که نتوانسته‌ایم شرایط گردشگری داخلی را بهبود دهیم نمی‌توانیم مردم را از یک بار در سال سفر کردن به خارج از کشور محروم کنیم از طرفی باید وضعیت ارزی کشور نیز در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: حذف ارز مسافرتی در واقع محروم کردن طبقه متوسط رو به پایین است چرا که طبقات برخوردار در هر شرایط هزینه سفر خود را تامین می‌کنند، بنابراین حذف ارز مسافرتی منجر به محروم کردن قشر خاصی از مردم می‌شود  و انصاف نیست که در این شرایط مردم را از این نحوه گذراندن اوقات فراقت و استفاده از محیط زیست سالم دیگر کشورها محروم کنیم.

سلحشوری گفت: آن‌قدر با حیف و میل ارز در کشور روبرو هستیم که شاید حذف ارز مسافرتی در اولویت قرار نگیرد، همچنین دولت عنوان کرده‌است که جای نگرانی وجود ندارد و دولت بودجه و ارز کافی دارد، بنابراین چرا باید برای حذف ارز مسافرتی با عجله و بدون کار کارشناسی اقدام کنیم؟


وی تاکید کرد: نباید برای تصمیم‌گیری  در مورد ارز مسافرتی عجولانه رفتار کنیم  اگر کشور در شرایط سختی قرار بگیرد باید همه کمک کنیم و اگر مردم متوجه شوند که دولت مردان در حال صرفه جویی هستند و ارز تخصیص یافته را برای  کارهای اولویت‌دار خرج می‌کنند خود مردم هم راضی هستند که برای مسافرت از ارز دولتی استفاده نکنند.

او اشاره کرد: با این مقدار از افزایش قیمت ارز حتی با ۱۰۰۰ یورو ارز مسافرتی هم سفر برای طبقه متوسط به صرفه نیست، برای نمونه در پیامک‌های تبلیغاتی تور ترکیه ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت داده شده بود که واقعا قیمت بالایی است و نسبت به این سفر نمی‌ارزد.

سلحشوری با بیان این‌که در حال حاضر به ندرت برای سفر خارج به آژانس‌ها مراجعه می‌شود، افزود: شاید هم به وضعیتی رسیده‌ایم که دیگر طبقه متوسط قادر به سفر به خارج از کشور نیست و مسافران از طبقه بالای جامعه هستند که نیازی به ارز مسافرتی ندارند بنابراین برای پیدا کردن درست‌ترین شیوه نیاز به آمار صحیح و بررسی کارشناسی وجود دارد.
مرجع: چمدان