اماواگرهای آتش نشانی مشهد در واگذاری به بخش خصوصی

يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲ | کد مطلب: ۱۲۳۰۱
اماواگرهای آتش نشانی مشهد در واگذاری به بخش خصوصی
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز در مشهد، تجمع نیروهای آتش‌نشانی  روز گذشته مقابل شهرداری مشهد، با پلاکاردهایی مبنی بر تعیین تکلیف آتش‌نشان‌های بخش خصوصی در راستا انعقاد قراردادهای یک ماهه با آنان اعتراض آن‌ها را برانگیخت.
البته بسیاری از افرادی که در تجمع شرکت کرده بودند در اعتراض به اخراج سخنگو خود بنام "ج.ف" بودند که به گفته آن‌ها پیگیر مطالبات آتش‌نشان‌ها از شهرداری بوده است.

همسر وی با دو فرزند دوقلوی شیر خواره از جمله معترضانی بود که پس از یک ماه به تازگی متوجه بیکاری همسرش شده و شدیدا خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی فرزندانش بود.

او گفت: شرایط زندگی ما در حال از هم پاشیدگی است چون شرط خانواده من برای ازدواج اشتغال همسرم در ادارات دولتی بوده است.

به گفته همکاران سخنگو آتش‌نشان‌ها،  وی 7 سال پیش با قول جذب به بدنه سازمان کار خود را در آتش نشانی آغاز کرد.

عدم امنیت شغلی در بین خدمتگزاران ایمنی

عدم امنیت شغلی برای نیروهایی که با جان مردم در ارتباط هستند مهم‌ترین دغدغه آتش‌نشان‌ها بود که اخراج و یا عمدم تمدید قرار داد آستانه تحمل آنان را کاهش داده و به اعتراض واداشته است.

در این زمینه یکی از آتش‌نشان‌ها به خبرنگار ما گفت: در حالی‌که هر روز بعد از خروج از خانه مطمئن نیستیم سالم به خانه بازخواهیم گشت، از هنگام واگذاری ما به بخش خصوصی دغدغه نان هم به آن اضافه شده است.

یکی دیگر بیان کرد: هنگام حادثه معمولا تحت این دستور هستیم که بعد از بخش دولتی به حادثه ورود پیدا کنیم!

وی نگرانی بخش خصوصی از استهلاک امکانات را از جمله دلایل این امر عنوان کرد.

دیگری به زمزمه تعدیل نیروهای قدیم و جذب 18 نیروی جدید اشاره و خاطر نشان کرد که این 18 نفر از سال گذشته توسط مدیران بخش خصوصی به این بخش اضافه شده‌اند در حالیکه هیچ دوره تئوری یا عملی را طی نکرده بودند.

او تصریح کرد که این تعداد یک سال است توسط خودِ آتش‌نشان‌ها تحت آموزش هستند. ضمن این که سن جذب در آتش نشانی زیر 25 سال است در حالی‌که در رده سنی این 18 نفر 35 تا 39 ساله نیز مشاهده می@شود.

آتش نشانی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست

"شغل آتش‌نشانی یک از وظایف حاکمیتی بوده و طبق قانون قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

این را رییس دبیرخانه ستاد بحران شهرداری‌های کشور و کارشناس عمران و خدمات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور بیان کرد.

اما جالب این‌جاست که هنگام واگذاری آن در مناقصه تنها یک شرکت حضور داشته که آن هم اصفهانی است و به طبع همان یک شرکت کننده هم برنده مناقصه بوده.

با این همه معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری، بازگشت بخش خصوصی به زیر مجموعه شهرداری را منوط به مصوبه شورای شهر دانست.

در این مورد مدیرعامل سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری مشهد نیز گفت: حق وحقوق نیروهای بخش خصوصی براساس ظوابط وزارت کار وامور اجتماعی پرداخت می‌شود وحتی بر اساس مصوبه شورای شهر رقم پرداختی به آن‌ها از رقم قانونی اداره کار بیشتر است.

 آتش پاد دوم حسن جعفری علاوه بر این اظهار  کرد: این اعتراضات باید از طریق قانونی انجام و شکایات از طریق اداره کار پیگیری شود.

وی علاوه بر این عنوان کرد: لایحه تعیین تکلیف فعالیت بخش خصوصی در حوزه عملیاتی آتش‌نشانی در کمیسیون‌های شورای شهر در حال بررسی است وشورای شهر این موضوع را تعیین تکلیف خواهد کرد.

 گفتنی است با وجودی‌که حیدری رئیس شورای شهر پنجم تعیین تکلیف آن را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده است اماشنیده‌ها حاکی است تقی‌زاده‌خامسی، شهردار شهر مشهد همچنان موافق واگذاری آتش‌نشانی به بخش خصوصی است.

خاطر نشان می شود ایستگاه های 26،17،27 و 31 آتش‌نشانی به بخش خصوصی واگذار شده است.