مسجد جامع ساری در آتش سوخت/ اتصالی سیم برق دلیل حریق اعلام شد

پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۳ | کد مطلب: ۱۲۲۵۴
مسجد جامع ساری در آتش سوخت/  اتصالی سیم برق دلیل حریق اعلام شد
اسکان نيوز: بلافاصله نیروهای معاونت میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی به محل اعزام شدند با نظارت و هدایت تیم میراثی، شبستان اصلی، ایوان و مناره آسیب کمتری دیدند. اما سقف دیگر شبستان‌ها و دیگر قسمت‌های مسجد آسیب جدی دید پس از حدود ۵ ساعت تلاش تیم عملیاتی آتش به‌صورت کامل مهار شد. هم‌اکنون تیم‌های آتش‌نشانی و کارشناسان میراث‌فرهنگی در حال بررسی علت حادثه و برآورد خسارت‌های وارده هستند.


اما در این ۵ ساعت بر مسجد جامع ساری چه گذشت. ساعت ۱۸ و ۴۵ دقیقه خبر رسید که بنا به گفته ی شاهدان عینی آتش‌سوزی در اثر اتصالات سیم برق ابتدا در قسمت شبستان اصلی مسجد جامع ساری شروع شده و به شبستان‌های دیگر سرایت پیدا کرده است و درحال تسری به کل مسجد است.
 
لحظاتی بعد اعلام شد که به دلیل این‌که بنا مسجد کاملا چوبی و گلی بوده آتش به مغازه‌های اطراف سرایت کرده و ۷ مغازه در آتش می‌سوزد.این آتش به بازار نرگسیه یکی از مراکز مورد بازدید گردشگران که در مجاورت کاخ قدیمی آقا محمد خان قاجار هم سرایت کرد. این بازار از طرف کوچه مسجد جامع خیابان انقلاب، کوچه نواب نادر و کوچه پشت استانداری ورودی دارد.

 
در این بین نیروهای امداد و آتش‌نشانی و مردم تمام تلاش خود را برای اطفا حریق کرد. حوالی ساعت ۲۲ عباسعلی رضایی اعلام کرد که مهار آتش در مسجد جامع ساری تا ساعاتی دیگر ادامه دارد و به دلیل عمق بالای فاجعه آتش‌سوزی نیروهای آتش‌نشانی از شهرهای قائم‌شهر، نکا، بابل، بهشهر و شهرهای همجوار همچنان خود را به محل وقوع آتش‌سوزی در مسجد جامع ساری می‌رسانند.

فرماندار ساری با اشاره به این‌که آتش‌سوزی مسجد جامع ساری سبب آسیب جدی به تاریخ این منطقه شده است، گفت: اطفا حریق تا ساعات بامداد جمعه نیز ادامه خواهد داشت.


 
اما سرانجام حوالی ساعت ۲۳ احمدی، مدیرکل مرکز مدیریت بحران استانداری مازندران گفت: آتشی که به جان قدیمی‌ترین مسجد مازندران افتاده بود، دقایقی قبل مهار شد.

در این بین سیف‌الله فرزانه، مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران هم اظهار کرد: کارشناسان و نیروهای یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی در محل حاضرند تا پس از خاموشی آتش و ایمن شدن محیط فعالیت کارشناسی خود را آغاز کنند اما هنوز علت بروز این حادثه مشخص نشده است و پس از برآورد خسارات ناشی از آتش‌سوزی اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

در نهایت بنابر گزارش خبرگزاری‌ها محمد اسلامی در حاشیه بازدید از روند امدادرسانی و اطفا حریق مسجد جامع ساری در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این‌که مسجد جامع ساری تاریخی و ارزشمند است افزود: به دلیل اتصالی سیم برق که ریشه در شدت گرما و تابش خورشید به سیم های برق دارد که از پشت بام مسجد رد شده، آتش سوزی رخ داده است.

وی افزود:سقف چوبی مسجد کامل در آتش سوخت اما خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم و روند امدادرسانی و اطفای حریق به شایستگی انجام شد که از حضور متعهدانه گروههای امدادی و مردمی تشکر می کنیم.

اسلامی با اشاره به این‌که اورژانس، نیروهای پلیس، ویگان ویژه، نیروهای مردمی، آتش نشانی و غیره در عملیات اطفا حریق متعهدانه شرکت کرده‌اند، گفت: در حال حاضر عملیات اطفا تمام شد و گروههای امدادی در حال لکه‌گیری هستند.

استاندار مازندران ادامه داد: مسجد جامع ساری به دلیل ثبت ملی شدن، تابع ضوابط میراث است و مباحث بازسازی و احیا آن با مشارکت دست‌اندرکاران و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی آغاز می‌شود و با تمام قوا به حالت اول برمی‌گردد اما در طراحی مسائل ایمنی نیز باید لحاظ شود.
 
همچنین طبق خبرهای واصله منبر تاریخی با قدمت چندین ساله در مسجد جامع ساری سالم توسط آتش نشانان به بیرون کشیده شد.

از سویی به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان مازندران با عملیات به‌موقع آتش‌نشانی و هدایت تیم اداره‌کل میراث‌فرهنگی مازندران، ایوان و شبستان اصلی و مناره‌های مسجد جامع ساری آسیب کمتری دیدند.


مسجد جامع ساری مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام – دوره قاجار است و در ساری، محله چناربن، داخل بازار نرگسیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.


بنا کنونی مسجد جامع ساری حاصل بازسازی‌های مکرر در دوران قاجاریه و پهلوی است؛ ولی در میزان قدمت و بنیان‌گذار آن اختلافاتی وجود دارد. اکثراً این بنا را به دوران عباسیان منتسب می‌دانند و ساخت آن را به دوره پس از سقوط اسپهبد خورشید می‌رسانند.

گفته می شود مسجد جامع ساری نخستین مسجدی است که مسلمانان در مازندران و حتی سرتاسر کناره جنوبی دریای مازندران بنیاد نهادند. بی‌تردید قدیمی ترین مسجد مازندران مسجد جامع ساری است. صداوسیمای مرکز مازندران در این باره نوشته است: ابن اسفندیار آورده است: اول امارت که اهل اسلام فرمودند مسجد جامع ساری است. درمورد بنا مسجد جامع ساری نیز این‌گونه می نویسد: مسجد جامع ساری را به وقت خلافت هارون‌الرشید، یحیی بن یحیی امیر بنیاد نهاد و مازیار بن قارن به اتمام رسانید و آثار عمارت مازیار بیشتر ظاهر است و گنبد آن چهار در که در مقابل در سرای با دندان نهاد و ملک سعید اردشیر( غفرالله ذنوبه ) آن موضع را باغی خرم ساخته بود و به یک جانب میدان و گنبد در میان منوچهر شاه اساس افکند.»

ابوالخصیب نخستین حاکم عرب در طبرستان بود که به فرمان منصور دومین خلیفه عباسى در سال ۱۴۴ هـ.ق در سارى مستقر شد و مردم شهر بعد از اجابت دین مبین اسلام طریقت شیعه امامیه را اختیار کردند. بنا مسجد جامع را با تغییر بناى آتشکده ساری، به ابوالخصیب نسبت می‌دهند. از آثار قدیمى مسجد چیزى باقى نمانده است و در شرایط فعلى شامل حیاطى چهار گوشه است. این مسجد سه محراب دارد، محراب اصلى در ایوان ضلع جنوبى و دو محراب نیز در دو سوى ایوان و مرتبط با شبستان‌هاى غربى و شرقى احداث گردیده است. سردر ایوان با کاشی‌هاى معرق و کتیبه کوفى تزیین شده و دو ماذنه آجرى چهار گوشه با سقف سفالپوش در بالاى آن قرار دارد. مسجد داراى دو ورودى غربى و شمالى است. سقف گنبدى ورودى شمالى داراى تزیینات رسمى بندی، کف حیاط با طرح‌هاى زیبا آجرى مفروش و حوض بزرگى در ضلع شمالى حیاط دیده می‌شود. سکوى بزرگى نیز براى نمازگزاران در میان حیاط ساخته اند. بام بنا تمامى سفالپوش است. بنا فعلى مسجد جامع سارى به دوره قاجار تعلق دارد. ساختمان فعلی مسجد بر خلاف تصور رایج همان ساختمان اولیه نیست چرا که هم شیوه معماری آن چندان کهن نیست و هم اینکه در طول تاریخ بنای شهر ساری بارها و بارها ویران شد و از نو, شهر ساری را بنا کردند.


برای مثال در کتاب تاریخ طبرستان ابن اسفندیار می‌خوانیم: و در این سال(سال ۳۲۶یا۳۲۷ ) آب در ساری افتاد (دچار سیلاب شد) و جمله ساری را خراب کرد و بنیادی که پیش از آن بود هیچ بر جای نگذاشت و مردم ساری جمله به پای کوهستان شدند تا خدای تعالی آب به قرار آورد. و نیز در حوالی سال ۵۴۰ تا ۵۶۷ سردار خوارزمشاهیان از خراسان به مازندران حمله کرد و… بقیه را از تاریخ طبرستان بخوانید: به ساری آمد و کشتار کرد و خراب کرد و آتش زد واز هیچ بنیاد از مسجد و گورخانه‌ها نگذشت و به ساری چندان عمارت نبود که سایه‌ای در او افکند…} اما به دنبال این ویرانی‌ها بار دیگر ساری را از نو ساختند و از جمله مسجد جامع ساری که بارها و بارها بازسازی شد تا امروز با شکل فعلی اش میزبان ساروی‌ها باشد.»

 
مرجع: چمدان