تاریخ صفوی در دامن میدان گنجعلی‌خان کرمان

چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۱ | کد مطلب: ۱۲۲۴۰
عکس از آیسان زرفام
عکس از آیسان زرفام
اسکان نيوز: میدان گنجعلیخان میدان تاریخی متعلق به دوره صفوی است که معماری آن برعهده محمد سلطانی یزدی بوده و به دستور گنجعلیخان حاکم وقت کرمان شده‌است.

مجموعه تاریخی گنجعلیخان شامل کاروانسرا، مسجد، ضرابخانه، آب انبار و حمام پیرامون این میدان قرار گرفته علاوه بر آنکه بلندترین بادگیر کرمان نیز در مدرسه علمیه ابراهیمه در مجاورت این میدان قرار دارد و از میدان چشم انداز بی‌نظیری به این بادگیر وجود دارد.

بازار گنجعلیخان سه ضلع این میدان مستطیل شکل را به خود اختصاص داده که مغازه‌های مس و پته دوزی آن بسیار پرطرفدار است در محل تقاطع دو راسته بازار نیز چهار سوقی با گنبدی مرتفع دیده‌ می‌شود.

در ضلع شرقی میدان نیز مدرسه گنجعلی خان واقع شده و روزگاری مدرسه‌ای پر رونق بوده که بعدها به کاروانسرا تبدیل شده‌ است. بر کاشی‌های کتیبه سر این بنا تاریخ ۱۰۰۷ ه. ق مطابق با ۱۵۹۸ میلادی نقش بسته است.

موزه ضرابخانه نیز در داخل بازار مسگری شمالی قرار دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین بناهای پیرامون میدان حمام گنجعلی‌خان با کاشی کاری، مقرنس و معماری بی‌نظیر است که در راستای بازار قرار دارد.
 تصویر بلندترین بادگیر کرمان از میدان گنجعلیخانبادگیر کرمان از میدان گنجعلیخانبازار گنجعلیخانمیدان گنجعلیخانمقرنس سردر حمام گنجعلیخانحمام گنجعلیخانبازار گنجعلیخان
مرجع: چمدان