آغاز مرمت حمام تاریخی سیاهورد

چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲ | کد مطلب: ۱۲۲۳۱
آغاز مرمت حمام تاریخی سیاهورد
اسکان نيوز: ابراهیم محمدی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان طارم اظهار کرد: اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان طارم در جهت مشاركت در مرمت بناهای تاریخی با مالكیت بخش خصوصی اقدام به مرمت حمام قدیمی این روستا از محل اعتبارات استانی و ملی با مشاركت بهره‌بردار کرده است.
 
وی با اشاره به ویژگی‌های این بنا، عنوان كرد: این بنا در ضلع جنوبی روستا و در میان باغات و حاشیه رودخانه سیاهورد قرار دارد و با توجه به معماری بنای حمام مربوط به دوره قاجاریه است و تمام ویژگی گرمابه‌های قدیمی ایران را دارا است.
 
محمدی بیان كرد: حمام دارای ورودی، سربینه با گوشه‌های سه كنج با گنبد رگ چین با معماری خاص سنگی و حوضی لوزی شكل در مركز است و سربینه از طریق راهرویی معروف به میاندار به گرمخانه متصل می‌شود، گرمخانه فضایی نسبتا بزرگ كه در جهت جنوبی به خزینه آب گرم و سرد و در جهت دیگر سرویس بهداشتی قرار دارد، خلوت‌خانه در ضلع شمال شرقی فضایی برای بهداشت عموم بوده است.
 
این مسئول با بیان این‌که حمام دارای محل نگهداری هیزم مورد نیاز بوده است، تاکید کرد: مصالح به كار رفته از لاشه سنگ محلی بوده و تا پاكار گنبد اندود شده و زیر گنبد با نما سنگی بندكشی شده است.
مرجع: ایسنا