تاکید رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان:

شهرداری متولی اجرا طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو باشد

يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۳ | کد مطلب: ۱۲۱۴۵
شهرداری متولی اجرا طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو باشد
اسکان نيوز: رضوان سلماسی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان افزود: ترغیب مردم به استفاده از دوچرخه، خودروهای عمومی و یا پیاده روی، تلنگری فرهنگی است که بیاندیشیم با آلودگی‌های زیست محیطی چه آسیب هایی در کمین سلامت ماست و فلسفه سه شنبه های بدون خودرو همین است.
 
سلماسی افزود: استفاده از هوا سالم و پاکیزه حق همه مردم است و می طلبد اقشار مختلف مردم برای کاهش آلودگی و رسیدن به هوا پاک و سالم تلاش کنند.
 
وی ادامه داد: طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو ماهیتی مردمی و غیرحاکمیتی دارد اما برای اجرا و موفقیت باید در کنار ظرفیت‌های مردمی از توان و امکانات حوزه‌های دیگر نیز بهره‌مند بود تا اصلاح نگرش رفتارهای شهروندی در استفاده از دوچرخه و نیز وسایل نقلیه عمومی برای سفرهای درون شهری نهادینه شود.
 
سلماسی به درخواست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا مبنی بر اجرا همایش‌های دوچرخه سواری و ایجاد سه‌شنبه‌های بدون خودرو جهت فرهنگسازی در استفاده از حمل‌ونقل عمومی و دوچرخه اشاره کرد و یادآور شد: شهرداری‌ها به دلیل داشتن تعداد نیروی انسانی بالا می‌توانند در این زمینه پیشگام باشند.
 
وی اضافه کرد: خانواده‌های بزرگ شهرداری‌ها می‌توانند ضمن استفاده از دوچرخه یکی از بزرگترن الگوهای فرهنگ‌سازی در امر دوچرخه سواری به عنوان وسیله نقلیه هم در جهت ایجاد سلامتی و هم در جهت داشتن هوایی پاک و سالم برای تنفس باشند.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان تاکید کرد: انتطار می‌رود مدیران و معاونان شهرداری و حتی خود شهردار هم نه تنها در این طرح و برنامه شرکت کنند بلکه شرایط حضور حداکثری پرسنل شهرداری را در اجرا این طرح‌ها فراهم کنند.
 
  سلماسی بر ضرورت برگزاری همایش دوچرخه سواری تاکید کرد و یادآور شد: انتظار می‌رود شاهد عزم مدیران برای نهادینه کردن ورزش در بین پرسنل مخصوصا بعد از برگزاری این همایش که امیدواریم باشکوه هم برگزار شود باشیم.
 
وی افزود: امیدواریم شهرداری همدان به عنوان یکی از ارکان اصلی اجرا طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو نه تنها با ایجاد شرایط و امکانات لازم برای پرسنل بلکه برای آحاد مردم  فرهنگ‌سازی استفاده از دوچرخه را در شهر ادامه داده و نسبت به ایجاد مسیرهای امن تردد و ایجاد ایستگاه‌های پارک ایمن برای دوچرخه در سطح شهر و در کنار ادارات، سازمان‌ها و نهادها و نیز مراکز تجاری اقدام کند.
 
سلماسی ادامه داد: برای مقابله با آلودگی هوای، نیاز است که در کنار فرهنگ‌سازی و جلب مشارکت طیف‌های مختلف مردمی، روش‌های بازدارنده و مهار آلاینده‌ها واقدام‌های اثرگذار، طرح‌های نو و کاربردی با ابزارهای اصولی به کار گرفته شود.
 
وی در پایان سخنانش گفت: با فراگیر شدن این حرکت و تاثیرات مثبت آن سرمایه‌های اجتماعی در عرصه سلامت و محیط زیست را افزایش می‌دهد و می‌توان انتظار داشت تا تعداد روزهای بدون خودرو در همدان در طول هفته افزایش پیدا کند.
مرجع: شورا شهر همدان