مدیرکل میراث‌فرهنگی استان:

بافت تاریخی روستاهای اودرج و هنزا کرمان ثبت ملی می‌شود

چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۶ | کد مطلب: ۱۲۰۳۱
بافت تاریخی روستاهای اودرج و هنزا کرمان ثبت ملی می‌شود
اسکان نيوز: غلامرضا فرخی،  مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان  افزود: «طرح مطالعات مستندنگاری و مستندسازی بافت تاریخی روستا"اودرج" شهرستان رفسنجان و روستا "هنزا" شهرستان رابر انجام و برای ثبت ملی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده است.»

او با اشاره به این‌که مطالعات و مستندسازی بافت تاریخی روستاهای داوران(رفسنجان)، پیش استا، ریسه و جوزم( شهربابک)  و طغرالجرد (کوهبنان) نیز در حال آماده‌سازی است،  اظهار کرد: این مطالعات برای تعیین محدوده بافت تاریخی روستاهای فوق‌الذکر انجام می‌پذیرد.

فرخی در ادامه به مطالعات مستندنگاری بافت تاریخی شهرستان سیرجان نیز اشاره و تصریح کرد: مستندنگاری آثار سبب می‌شود اقدامات حفاظتی و مرمتی بناهای تاریخی موجود در بافت تاریخی این شهرستان از ساختار و الگوی حفاظتی مرمتی برخوردار شوند.

او با بیان این‌که تاکنون بافت تاریخی روستاهای گیسک در شهرستان زرند، کشکوئیه در شهرستان رفسنجان و حسین آباد در شهرستان انار ثبت ملی شده اند، بیان کرد: «باید بافت تاریخی این روستاها که بسیار منحصربفرد هستند بکر و دست نخورده باقی بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، خاطرنشان کرد: اين روستاها می‌توانند به يكی از اصلی‌ترين جاذبه‌های گردشگری استان کرمان تبديل شوند و بی‌شك ثبت ملی بافت تاريخی دیگر روستاهای دارای شرایط تاثير بسزايی در رونق گردشگری خواهد داشت.
 
مرجع: میراث فرهنگی کرمان