مدیرکل میراث فرهنگی خبر داد:

مرمت 175 بنای تاریخی استان مرکزی

دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۹ | کد مطلب: ۱۱۹۴۴
عکس تزئینی
عکس تزئینی
اسکان نيوز: سیدمحمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی اظهار کرد: در جهان امروز که بسیاری از منابع توسعه اقتصادی دولت‌ها از مدخل گردشگری تامین می‌شود، حفظ، احیا و نگهداری از آثار تاریخی یک اصل بوده که به باوری عمومی تبدیل شده است.

وی افزود: این باور عمومی از تخریب‌های انسانی جلوگیری می‌کند، تبلیغ همگانی را نهادینه می سازد، حفظ آداب، رسوم را به بار می‌آورد و در نهایت بازاری جاذب را ایجاد می‌کند که توان جذب هر نوع گردشگری را دارد از این رو مرمت آثار تاریخی که می‌توانند سنگ بنا توسعه را بگذارند یک باور در سازمان میراث فرهنگی کشور، حتی در شرایط سخت اقتصادی است.

حسینی گفت: مجموع مرمت‌های اصولی و اضطراری انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی از 17 بنا در سال 92 به 45 بنا در سال 96 رسیده و با رشدی 260 درصدی در طی یکسال همراه بوده است. این روند رو به رشد در سال‌های93 و 94 و 95 نیز ادامه داشته تا در مجموع 175 بنا در این سال‌ها مرمت شود. در حال حاضر پیش‌بینی ما این است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های اداره کل، این آمار به 50 مرمت در سال 97 برسد.

او در ادامه گفت: پروسه حفظ آثار تاریخی دارای مراحل مختلفی است که قطع به یقین پیش در آمد آن ثبت در فهرست آثار ملی است زیرا با در پیش گرفتن روند ثبت یک اثر، در حقیقت غیر از تکمیل اطلاعات درخصوص آن اثر و همچنین امکان حفظ آن، بودجه‌ای مشخص برای مرمت‌های اصولی یا اضطراری آن در نظر گرفته می‌شود که حتی در صورت کم بودن آن بودجه، از خطرات احتمالی یا احتمال تخریب کامل بنا جلوگیری می‌شود.

وی با بیان این‌که رو در همین دوره‌ای که 175 بنا در استان مرمت شده، 116 اثر را نیز به ثبت آثار ملی رسانده‌ایم، گفت: در مرحله ثبت آثار نیز روند رو به رشدی داشته‌ایم به گونه‌ای که در دولت دهم به طور متوسط سالانه حدود 10 اثر به ثبت ملی می‌رسید که این آمار در دولت تدبیر و امید  به حدود  36 اثر در هر سال رسیده است.

حسینی در پایان گفت: در سال گذشته 45 پرونده ثبت آثار ملی نیز در اداره کل تشکیل و به سازمان ارسال شده تا در سال جاری شاهد تعداد آثار ثبتی قابل توجهی باشیم.
مرجع: ایسنا