طرح تنفس، تا پایداری جنگل‌های شمال کشور ادامه می‌یابد

دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶ | کد مطلب: ۱۱۹۱۲
طرح تنفس، تا پایداری جنگل‌های شمال کشور ادامه می‌یابد
اسکان نيوز: کارشناسان معتقدند با توجه به تغییرات اقلیمی، خشکسالی‌ها و بحران شدید آب به ویژه در فلات مرکزی ایران، نیاز است که پوشش گیاهی جنگل، مرتع و حتی بیابان را بیش از پیش حفظ کنیم زیرا جنگل‌ها در حفظ ذخایر آب، خاک، اکوسیستم و جلوگیری از سیل تاثیرگذارند.

با این رویکرد دولت تدبیر و امید برای حفظ جنگل‌های شمال کشور، طرح‌های خروج دام از جنگل، ممنوعیت برداشت چوب و طرح تنفس جنگل‌های شمال کشور را پیگیری کرد که با تصویب و اجرا آن و خروج قطعی بهره‌برداران برداشت چوب از اواخر سال 1396 این مهم به طور قطعی عملیاتی شد.

در این ارتباط عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگل‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری  درباره انتقاد برخی مبنی بر تاثیر اجرا طرح تنفس جنگل و افزایش قاچاق چوب و کمبود چوب صنایع، گفت: پوشش گیاهی جنگل و مرتع‌دارای دو کارکرد 80 درصد تجاری و 20 درصدی غیرتجاری است بنابراین منتقدان طرح تنفس جنگل را مجموعه‌ای از بهره‌برداران، مجریان طرح‌های جنگل‌داری، اعضا هیات علمی دانشگاه‌ها در رشته مهندسی جنگل و بهره‌برداری تشکیل می‌دهند.

وی اظهار کرد: اکنون 2 میلیون و 400 هزار هکتار وسعت جنگل‌های شمال کشور با احتساب تاج پوشش بیش از 10 درصد است که علاوه بر ذخایر آبی و جلوگیری از فرسایش خاک در تولید اکسیژن نقش بسزایی دارد.

جنگل‌های شمال سالانه 3 میلیارد و 6 میلیون مترمکعب آب ذخیره می‌کنند

وی با بیان این‌که عملکرد سالانه ذخیره آب جنگل‌های پراکنده 300 مترمکعب و جنگل‌های متراکم و کیفی ما 2500 مترمکعب است، اظهار کرد: اگر متوسط ذخایر آب جنگل‌ها را 1500 مترمکعب محاسبه کنیم، نشان می‌دهد که جنگل‌های شمال کشور قادرند سالانه 3 میلیارد و 6 میلیون مترمکعب آب ذخیره کنند.

به گفته معاون امور جنگل‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، کارکرد غیرتجاری جنگل‌ها حفظ ذخایر آب، اکوسیستم، تولید اکسیژن است.

وی آب ذخیره شده جنگل‌ها را تصفیه شده دانست و تصریح کرد: این حجم آب، بر خلاف آب سدها نه تنها تبخیر نمی‌شود بلکه حجم آن بیشتر از آب پشت سد کارون است.

این مقام مسئول در سازمان جنگل‌ها، گفت: هر هکتار جنگل در سال 2500 کیلوگرم اکسیژن در کشور تولید می‌کند، در حالی که از نگاه تجاری قیمت هر کیلوگرم اکسیژن در بازار 2500 تومان است.

وی با اشاره به این‌که با وجود مشکلات اقلیمی فعلی و شرایط بحرانی آب بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور مفهومی ندارد، گفت: در سال 95 نزدیک 550 هزار مترمکعب در جنگل‌های شمال کشور برداشت چوب داشتیم در حالی میزان مصرف مواداولیه مورد نیاز صنایع مرتبط سلولزی و چوبی ما حدود 6 میلیون مترمکعب در سال است.

نوبخت افزود: در واقع با برداشت چوب از جنگل‌های شمال کشور تنها 10 درصد نیاز چوبی صنایع ما تامین می‌شود که با حذف آن، این میزان نیاز از محل زراعت چوب و حتی واردات قابل تامین است.

وی اضافه کرد: اکنون حدود 220 هزار هکتار زراعت چوب درکشور داریم که براساس قانون توسعه برنامه ششم 75 هزار هکتار دیگر باید به آن اضافه شود که از این بخش می ‌وان نیاز مصرف داخلی را تامین کرد.

وی با تاکید بر این‌که باید مردم از عرصه‌های منابع طبیعی، فضا سبز، پارک شهری و حتی معابر حفاظت کنند، گفت: کارکرد غیرتجاری جنگل‌های کشور برای مردم بیش از 20 درصد است که باید در حفظ و بازسازی آن کوشید.

نوبخت ادامه داد: در طرح تنفس جنگل قرار بود درختان شکسته و افتاده از جنگل خارج شوند که البته این مهم به تشخیص کارشناسان سازمان جنگل‌ها برمی‌گردد به شکلی که اگر درختان شکسته به صورت تجمعی در عرصه جنگل باشند، از این محل خارج شوند و این موضوع ارتباطی به درختان افتاده و شکسته به طور پراکنده در جنگل ندارد.

معاون امور جنگل‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار کرد: برای اجرا طرح تنفس جنگل‌های شمال کشور، در اسفندماه سال 1396 نزدیک 110 فقره قراردادهای بهره برداری 54 مجری متوقف شد، اما یکسری تعهدات بین سازمان جنگل‌ها و مجریان در حال محاسبه است تا بدهکاری یا طلبکاری تعیین تکلیف شود.

وی درباره پیرامون مباحث قاچاق در اجرا این طرح گفت: قبل از اجرا این طرح نیز دارای نقاط بحرانی قاچاق چوب بودیم که تحت پوشش یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها قرار داشت و دارد؛ اکنون طبق ماده 42 و 48 قانون متخلفان برای قطع و حمل غیرمجاز درختان جنگل‌ها در صورت مشاهده هرگونه برداشت چوب یا قاچاق برخورد قانونی می‌شود.

دولت بیش از 58 میلیارد تومان اعتبار به حفاظت جنگل‌ها اختصاص داد

وی گفت: هرچند که برای سال 1397 تاکنون 58 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار دولت برای حفاظت فیزیکی و بیولوژیکی جنگل‌های شمال کشور در نظر گرفته است که در قالب برش‌های استانی بین چهار اداره کل شمال کشور و به نوعی مجریان طرح‌های جنگل‌داری تخصیص می‌یابد.

نوبخت سازمان جنگل‌ها را متولی پوشش گیاهی و حفاظت جنگل‌ها دانست و اظهار کرد: براساس قانون برنامه در کنار خاتمه طرح‌های بهره‌برداری، باید طرح‌های جایگزین با کمک دانشگاه‌ها، افراد پیشکسوت، شورای عالی جنگل، معاونت جنگل، موسسه تحقیقات و سازمان محیط زیست تا پایان سال سوم آماده و ارایه شود که اکنون در حال تکمیل دستورالعمل اجرایی هستیم تا بتوانیم با ردیف پایه مشخص و بیلان طرح مثبت مدیریت پایدار جنگل را بر مبنا کارکردهایش تدوین کنیم.

وی اضافه کرد: براساس قانون، با خلع ید طرح‌های جنگل‌داری و آماده شدن طرح جایگزین مدیریت پایدار اکوسیستم جنگل، قرارداد حفاظتی جنگل‌ها به صورت مقطعی بسته شده است.

نوبخت با تاکید بر این‌که طرح تنفس تا زمان بهبود وضعیت جنگل‌ها ادامه خواهد یافت، گفت: این طرح طبق قانون برنامه ششم توسعه به مدت پنج سال عملیاتی می‌شود و در صورت نیاز در برنامه هفتم توسعه نیز تمدید خواهد شد.
مرجع: ایرنا