ساماندهی 6 محوطه تاریخی استان مرکزی

يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۶ | کد مطلب: ۱۱۶۷۰
ساماندهی 6 محوطه تاریخی استان مرکزی
اسکان نيوز: سیدمحمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی در جمع خبرنگاران افزود: حفاظت از آثار تاریخی به عنوان اسنادی ماندگار برای داشتن تصویری شفاف از زندگی گذشتگان بسیار با اهمیت است. این آثار در برخی از موارد به دلیل تاریخ‌ساز بودن منطقه از ارزش مهمی برخوردارند و عدم حفاظت از آن‌ها ممکن است خسارات جبران ناپذیری به پیشینه این منطقه وارد سازد از این رو این اداره کل جهت حفاظت از آثار تاریخی، ساماندهی 6 محوطه تاریخی با ارزش استان را در دستور کار قرار داده است.

وی اظهار کرد: ساماندهی محوطه تاریخی خورهه محلات، تپه قلعه خَلچان تفرش، انجام مطالعات سایت موزه تپه سرسختی شازند، انجام مطالعه ژئوفیزیک محوطه زلف آباد فراهان و همچنین گمانه زنی عرصه و حریم تپه سر قلعه مامونیه زرندیه درحال انجام است.

حسینی گفت: هدف از ساماندهی این محوطه‌ها حفظ و احیا آثار تاریخی، مستندسازی، کشف اطلاعات جدید و همینطور آماده‌سازی برای بازدید عموم است زیرا این آثار به غیر از هویت بخش بودنشان دارای جنبه‌های اقتصادی از مدخل گردشگری هستند تا هم بتوان جوامع محلی اطراف آن‌ها را از این مهم منتفع کرد و هم فازهای جدید کاوش را با آورده های اقتصادی بیشتر در دستور کار قرار داد.

وی با تاکید بر این نکته که حفاظت از آثار تاریخی، حفاظت از هویت ملی جامعه است، گفت: باید قبل از هر مسئله‌ای به سمت فرهنگ سازی درخصوص ضرورت حفظ آثار تاریخی در میان مردم و مسئولان پیش برویم چرا که اگر به این مهم دست یابیم دیگر با مشکلاتی از قبیل تخریب آثار تاریخی، بی‌توجهی عمومی نسبت به آن‌ها و عدم حس تعلق اجتماعی نسبت به پیشینه خود روبرو نخواهیم بود آنگاه است که هر فرد جامعه، یک پاسدار میراث ملی خواهد بود.
مرجع: ایسنا