اکثر پل‌های تاریخی آذربایجان غربی قاجاری‌اند

شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۳ | کد مطلب: ۱۱۶۲۲
اکثر پل‌های تاریخی آذربایجان غربی قاجاری‌اند
بخش های مهم خبر
  • معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از وجود 15 پل تاریخی در استان خبرداد.
اسکان نيوز: حسن سپهرفر، معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه اکثر پلهای تاریخی استان مربوط به دوره قاجار است افزود: از بین 15 پل تاریخی 7 پل مربوط به دوره قاجار و مابقی مربوط به دوران صفویه،ساسانی و پهلوی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که 13 پل تاریخی استان ثبت ملی شده، ادامه داد: پل فتحعلی خان افشار تکاب و پل قره قشون خوی نیز در دست ثبت است.

معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان این‌که پل‌های ارتباطی به عنوان یکی از عناصر فرهنگ مادی از گذشته‌های تاریخی در زندگی و مراودات اجتماعی _ فرهنگی مردم نقش بسزایی داشته و کاربردهای متفاوتی از دسترسی‌های اسان و مراودات اجتماعی داشتند، افزود: تمامی پل‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی، شرایط اقلیمی، دسترسی به مواد و مصالح بومی و دانش و تجارب مردم منطقه در استان ساخته شده که می‌توان به چوب، سنگ و ساروج و اجر نیز در گذشته که به عنوان فرآورده‌های آسان شکل‌های اولیه پل‌سازی بوده اشاره کرد.

سپهرفربا بیان این‌که در طول سال این اداره کل با بازسازی و مرمت پل‌های تاریخی استان از این میراث محافظت می‌کند، افزود: مرمت پل میرزا رسول میاندواب که برروی رودخانه سیمینه رود مستقر است در سالیان گذشته با تهدیدها و آسیب‌هایی مواجه بود و برحسب ضرورت، مرمت‌های اضطراری از طرف این اداره کل در آن اجرا شده است.

وی با بیان این‌که طغیان رودخانه به مرور سبب آسیب و سست شدن پایه‌ها و بستر شده  است، افزود: کارهای مرمتی این بنا در سه سال اخیر شامل اجرا بسترسازی و تقویت پی و فونداسیون، مرمت عرشه و گوشواره‌های پل بر اساس طرح مصوب انجام شده است و امید است تا پایان سال اتمام یابد.

سپهرفر با بیان این‌که این پل تاریخی در سال 77 ثبت ملی شده است، افزود: این پل به نام مرمت کار پل، به میرزا رسول معروف و نامگذاری شده است.

معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ادامه داد: طول این پل ۵۲ متر و تعداد دهانه‌های آن ۷عدد بوده که ۵ دهانه آن سالم مانده است. مصالح بکار رفته در این بنا در قسمت پایه‌ها و سیل شکن‌ها، سنگ و در بقیه قسمت‌ها آجر است.

وی با اشاره به این‌که پل‌های تاریخی در ایران قدمتی تاریخی و در زمان خود دارای جایگاه خاصی در مراودات اقتصادی و ارتباطات داشته، افزود: تقویت و اعتماد بنفس مهندسان در انجام مرمت‌های اصولی، آشنا ساختن مردم با ارزش‌های گرانبهای تاریخ و فرهنگ و تمدن گذشتگان و آشکارسازی جایگاه و نقش معماران و معماری پل‌ها خصوصا از منظر دانش و تجارب بومی محورهای اداره کل در امر حفاظت از پل‌های تاریخی است.
مرجع: ایسنا