بهشت اردیبهشت ایران متولی ندارد

شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰ | کد مطلب: ۱۱۶۲۱
بهشت اردیبهشت ایران متولی ندارد
اسکان نيوز: دریاسر را شاید بتوان یکی از زیباترین دشت ‌های کوهستانی ایران نام نهاد؛ ویژگی‌هایی چون محصور بودن در بین کوه‌های سر به فلک کشیده البرز با نمایی شگفت انگیز از قله سیالان، خودنمایی یخچال‌های طبیعی، فرش طلایی گسترده شده در نیمی از دشت که وام ‎ دار گل‌های بابونه است، وجود چشمه‌های فراوان در جای جای نقاط دشت و رودخانه پر آبی که طول آن را طی می‌کند، چهره زیبای البرز را به رخ کشیده و منحصر بفرد بودن دریاسر را هر چه بیشتر تقویت می‌کند.

مسیر دسترسی به دشت دریاسر

رضا بابایی‌پور، کارشناس طبیعت‌گردی درباره مختصات جغرافیایی دریاسر، اظهار کرد: دریاسر ملقب به بهشت اردیبهشت ایران، یکی از مراتع دهستان «عِسل محله» از توابع بخش خرم‌آباد شهرستان تنکابن است که هر سال و در اردیبهشت ماه جمعیت مشتاقی را میزبانی می‌کند.

وی با اشاره به مسیر دسترسی تقریبا سخت دریاسر برای خانواده‌ها گفت: با این وجود اقشار مختلف مردم از زن و مرد، پیر و جوان، از کارمند و ورزشکار تا گردشگر و مسافر، به صورت خودجوش تعطیلات پایان هفته را به یک کوهپیمایی کم ‎ نظیر در این منطقه اختصاص می ‎ دهند تا ساعاتی را در دل جنگل و کوه گذرانده و ضمن آرامش و تمدد اعصاب، ورزشی نسبتا سنگین را تجربه کنند.

بابایی‌پور، خودخواسته و مردمی بودن همایش دریاسر را مزیت آن دانست و خاطرنشان کرد: آن‌چه این همایش همگانی کوهنوردی را متمایز کرده این است که این گردهمایی بدون برنامه قبلی، منظم و مدون و بدون نظارت هیچ ارگان یا دستگاهی شکل می‌گیرد که تنها مراسم «سیزده بدر» در آخرین روز تعطیلات نوروز که یک رسم ایرانی و باستانی است را بتوان هم ردیف آن دانست.

کارشناس حوزه اکوتوریسم با اشاره به این‌که مردم تنها بازیگران و کارگردانان صحنه هستند و این یک مزیت همایش کوهنوردی دریاسر است تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که هیچکدام از مسئولان شهرستان تنکابن، تاکنون اقدامی برای پیشرفت و یا معرفی دریاسر نکرده و روستاهای منتهی به این منطقه گردشگری زیبا با حضور سالانه گردشگران از اقصی نقاط کشور، همچنان کوچکترین رشد و توسعه را در خود ندیده‌اند و این همایش در سکوت فعلی و انفعالی مدیران ارشد شهرستانی، هر سال با مشکلات متعدد برگزار می‌شود.

مشکلات روستاهای مقصد همایش دریاسر

سیدمحسن آبایی از اهالی روستا عسل محله با اشاره به  مشکلات روستاهای منطقه دریاسر اظهار کرد: نبود پارکینگ و راه مناسب دسترسی به روستا عسل محله شاید مهمترین و بزرگترین مشکل این منطقه باشد که لزوم ساماندهی اماکن و روستاهای واقع در این مسیر، بویژه منـاطق «عسل محله» و «نَرس» با حضور بی شمار گردشگر و علاقه‌مند ضـروری به نظر می‌رسد.

آبایی ادامه داد: پارک اجباری و نامناسب خودروها در انتها مسیر، باریک بودن جاده، مسیر خاکی و بدون شانه، نبئد اقامتگاه، مهمانسرا یا مسافرخانه برای گردشگران از دیگر مشکلات و نواقصی است که گویا متولی مشخصی ندارد.

وی با اشاره به تصمیم نادرست و عجیب مسئولان با بستن محدوده روستا و اخذ عوارض در سال جاری گفت: این اتفاقات نه تنها کمکی به مردم منطقه و همایش عظیم دریاسر نکرده بلکه موجبات بی میلی گردشگران را نیز فراهم می‌کند.

جذابیت‌های طبیعی و بکر منطقه نباید فدای توسعه شود

بهزاد مرغوب‌زاده، فعال محیط زیست و کارشناس مدیریت با اشاره به بی‌تدبیری مسئولان در حفظ و حراست از منابع طبیعی و از بین رفتن تدریجی مناطق بکر گردشگری زیر سایه ناکارآمدی مدیران، خاطرنشان کرد: در حفظ و حراست از اماکن طبیعی گردشگری باید توجه داشت که این مناطق و جذابیت‌های آن خصوصیات طبیعی و بکر بودنشان را فدای توسعه و تحول در رفع مشکلات نکند.

وی افزود: تمام ارزش و اعتبار و جایگاه منطقه گردشگری دریاسر و همایش آن که امروز میزبان گردشگران و گروه‌های کوهنوردی از استان‌ها و شهرستان‌های همجوار است، به مردمی بودن و طبیعت پاک و بکر آن است.

با توجه به آن‌چه گفته شد امسال نیز گروه‌های کوهنوردی و گردشگران از شهرهای دور و نزدیک خود را به دریاسر رسانده تا از طبیعت بکر البرز، چشمه‌های زلال و زیبا، درختان افراشته، گل‌های زرد و مسحورکننده و مسیر کوهنوردی بی‌آلایش آن که تابلوی نقاشی هزارنقش دریاسر را رقم زده است، لذت ببرند؛ داشتن چنین منطقه و چنین همایش عظیمی، شاید بزرگترین دارایی گردشگری شهرستان تنکابن در حال حاضر باشد که در سایه غفلت و ناکارآمدی مسئولان این شهر و تنها به همت مردم بافرهنگ و فرهیخته تنکابن کماکان به شکل سالانه و منظم برپا مانده و برگزار می‌شود.
 
مرجع: ایسنا