T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> چشمه‌ای که صخره می‌سازد - اسکان نيوز

چشمه‌ای که صخره می‌سازد

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۰ | کد مطلب: ۱۱۵۵۶
چشمه‌ای که صخره می‌سازد
اسکان نيوز: توده مخروطی شکل و رسوبی این چشمه به ارتفاع 16 متر و طول 30 متر مسلط به رودخانه‌ای است که از کنار آن می‌گذرد و طبیعت سبز زیبایی نیز در جوار این صخره قدیمی و رودخانه خودنمایی می‌کند.

این چشمه در ردیف چشمه‌های آب معدنی سرد دسته‌بندی می‌شود و املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر بوده و در درمان برخی از بیماری‌های پوستی و رماتیسم موثر است.

چشمه آب معدنی گراوان و توده رسوبی زیبای آن در قسمت شرقی رودخانه 'زاب' قرار گرفته و دسترسی به آن با 2 کیلومتر مسیر شنی از جاده آسفالت سردشت - مهاباد در خروجی شهرک ربط امکان‌پذیر است.

چشمه آب معدنی گراوان با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود چشم‌ها را می‌نوازد و ترکیبی زیبا و باورنکردنی از رسوب‌هایی به رنگ‌های زرد، نارنجی، کرمی، سفید و قهوه‌ای دارد.

چشمه آب معدنی گراوان با جوشش از دل زمین به آرامی مسیر حدود 30 متری را طی می کند و بدون دخالت دست بشر توانسته صخره زیبایی را بیافریند.

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان در خصوص ویژگی‌های این چشمه معدنی، گفت: چشمه گراوان بر روی فیلیت هوموژنر (به صورت یکنواخت) و آبرفت‌های رودخانه‌ای قرار گرفته و منشا آن به آهک های زیرین مرتبط است.

سعید خضری بیان کرد: آب آن پس از جریان در سطح زمین از خود موادی بر جای می گذارد و روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل صخره افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: آب آن سرد، گازدار و غیرقابل شرب بوده و از نظر طب سنتی نیز برای معالجه امراض جلدی تاثیرگذار است.

خضری بیان کرد: توده رسوبی آب سرد گراوان که 'توفا' نامیده می‌شود، بدون اغراق در سطح ایران مشابهی ندارد و در صورت اجرا طرح علمی و نظارت شده می‌تواند به کانون بسیار مهم 'ژئوتوریستی' برای زمین شناسان و دیگر دانشجویان رشته‌های مرتبط تبدیل شود.

خضری ادامه داد: اجرا طرح نمونه گردشگری در جوار آن با توجه به ظرفیت‌های گردشگری دیگر منطقه همچون معبد 'موساسیر'، دریاچه سد سردشت، غارهای 'سیسیر' و 'نستان'، جنگل های 'زمزیران'، کاریزهای قدیمی 'لیلانه'، غارهای 'توژل' و 'گلو' و 'دولانه' می‌تواند گردشگری منطقه را متحول کند.

دانشیار دانشگاه کردستان با اشاره به ضرورت حفاظت از این چشمه کم‌نظیر، بیان کرد: حفر چاه های آب در جوار چشمه، تردد بی‌برنامه ماشین‌ها، بازدید کنترل نشده بازدیدکنندگان و حرکت بر روی توده رسوبی این چشمه زیبا را تهدید می‌کند.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سردشت، گفت: چشمه آب معدنی 'گراوان' در تاریخ 6 اسفند 1396 با شماره 435 و به همراه آبشار ' شلماش ' سردشت در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد.

صلاح محمدی افزود: پارسال یک میلیارد ریال برای تعریض و بهسازی حدود یک کیلومتر از مسیر دسترسی به چشمه جوشان آب معدنی گراوان تخصیص پیدا کرد و اکنون این قطعه آماده آسفالت است.

وی ادامه داد: امسال برای آسفالت مسیر دوم چشمه از طرف خیابان کانی گوز نیز شهرداری ربط 2 میلیارد و 650 میلیون ریال اعتبار اختصاص داده است.

محمدی در خصوص جذب سرمایه‌گذار برای این طرح نمونه گردشگری، گفت: شهرداری ربط در این زمینه پیش قدم شده است و مراحل اداری آن طی می‌شود.

شهردار شهر ربط نیز بیان کرد: چشمه گراوان از ظرفیت‌های بخش گردشگری شهر ربط به شمار می‌رود و سند راهبردی و چشم انداز 20 ساله و پنج ساله عملیاتی شهر نیز با توجه ویژه به این بخش تدوین شده است.

سلیمان فیضی افزود: این شهرداری برای جذب بخش خصوصی اولویت سرمایه‌گذاری‌ها در سال 1397 را به منطقه گردشگری گراوان اختصاص داده و آمادگی لازم برای مشارکت با سرمایه‌گذاران جهت اجرای طرح نمونه گردشگری را داراست.

فیضی بیان کرد: شهرداری ربط نسبت به تملک زمین‌های ملی و منابع طبیعی اطراف گراوان جهت اجرا طرح نمونه گردشگری و تشکیل کمیته سرمایه‌گذاری شهرداری اقدام کرده است.

سردشت دارای سه منطقه نمونه گردشگری 'چشمه آب معدنی جوشان گراوان' ، 'منطقه باستانی ربط' و 'آبشار شلماش' است و بیش از 30 اثر ملی دارد.

تامین زیرساخت‌هایی همچون راه‌های استاندارد منتهی به سردشت و ساخت مکان‌های اقامتی و غیره به علت وجود ده‌ها جاذبه طبیعی و باستانی در این شهر و همجواری با شمال عراق می‌تواند در جهت جذب درآمدهای ارزی برای کشور و اشتغال پایدار مردمان این منطقه و حتی شهرهای نزدیک به آن مفید باشد.
مرجع: ایرنا