تاکید رئیس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شورای اسلامی شهر همدان:

احیا بافت‌های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر

چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۸ | کد مطلب: ۱۱۳۵۷
احیا بافت‌های تاریخی برای بازگشت به هویت شهر
اسکان نيوز: مریم روانبخش، رئیس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاری و گردشگری شورا اسلامی شهر همدان در بازدید از خانه‌های بوم‌گردی و روند احداث هتل کتیبه به همراه اعضا کمیسیون، اظهار کرد: راه‌اندازی خانه‌های بوم‌گردی بر این مبنا بوده که علاقه‌مندان به بافت‌های قدیمی و گردشگرانی که به شهر همدان می‌آیند، علاوه بر بازدید از بافت سنتی و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهر، مشکل اقامت و... نداشته باشند و بتوانند با خوراکی‌ها و دست‌سازه‌های مردم و نیز با خرده‌فرهنگ‌های شهر آشنا شوند.

وی با تاکید بر این‌که باید گردشگری اولویت اصلی توسعه اقتصادی باشد، افزود: یکی از محورهای پیشرفت و توسعه استان همدان، ایجاد رونق اقتصادی بوده که یکی از راهکارهای آن، توسعه صنعت گردشگری و توریست است.

روانبخش بیان کرد: در حوزه حفظ میراث فرهنگی و تاریخی این شهر اعتباراتی صرف مرمت و احیا بافت‌های با ارزش و افزایش قابیلت و جذابیت گردشگری می‌شود که در جذب گردشگر بسیار مؤثر است.

وی با تاکید بر این‌که مشکلات این حوزه باید احصا و طبقه‌بندی شود، معتقد است، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بافت‌های تاریخی می‌توان شهر همدان را بیشتر و بهتر از گذشته معرفی کرد.

روانبخش بر امر آموزش به عنوان محور اصلی امور تاکید کرد و افزود: باید افراد برای بهره‌مندی از آموزش‌های گردشگری و بهره‌برداری از حضور گردشگر در منطقه، مورد توجه قرار گیرد.

وی با توجه به این‌که اجرایی شدن طرح‌های بوم‌گردی نیازمند حمایت مسئولان امر در شهر است، گفت: باید همگان برای توسعه گردشگری شهر همدان مشارکت داشته باشند.

رئیس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاری و گردشگری شورا شهر همدان بیان کرد: فضاهای تفریحی، تاریخی و توریستی بسیار خوبی در شهر همدان وجود دارد که باید به درستی معرفی شده و مسافران را جذب کند.

روانبخش همچنین گفت: نبود هتل مناسب و امکانات اسکان از نواقص همدان به عنوان قطب گردشگری در کشور محسوب می‌شود که با افتتاح هتل‌هایی همچون هتل آپارتمان کتیبه، این مشکلات رفع می‌شود.

وی شتاب احداث هتل در شهر همدان را موجب شتاب گرفتن توسعه شهر و استان همدان برشمرد و افزود: تمامی مسئولان امر باید در این زمینه با در نظر گرفتن ضوابط اساسی، هر گونه حمایتی از سرمایه‌گذاران اینچنین پروژه‌هایی داشته باشند و سنگ زیر پای سرمایه‌گذار نگذارند.

رئیس کمیسیون نظارت حقوقی و اداری شورای اسلامی شهر همدان در ادامه با توجه به این‌که باید در مقابل تخریب بافت‌های سنتی ارزش دار ایستادگی کرد، گفت: شورا شهر از بهره‌برداری بهتر از این اماکن، حمایت می‌کند.

سیدمسعود عسگریان افزود: خدمت‌رسانی به مردم به عنوان یک اصل در شورا اسلامی شهر همدان مطرح است که باید بر اساس ضوابط، همه مسائل رفع شود.

در این بازدید یکی از سرمایه‌گذاران خانه‌های بوم‌گردی همدان آمادگی خود را برای احیا، بازسازی و راه‌اندازی این بناها جهت پروژه ‌ای اقتصادی در بخش گردشگری اعلام کرد.
 
مرجع: شورا شهر همدان