معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران:

بالغ بر 90 درصد سواحل مازندران در اختیار مسافران قرار ندارد

دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶ | کد مطلب: ۱۱۱۱۵
بالغ بر 90 درصد سواحل مازندران در اختیار مسافران قرار ندارد
اسکان نيوز: مهران حسنی، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در جمع اعضا کارگروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی استان در دانشگاه مازندران، اظهار کرد: رویکرد دریا بر اساس گردشگری باشد بسیار قابل توجه است اما نکته این‌جا است که مازندرانی‌ها از دریا غافل هستند و به دریا پشت کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که سبک زندگی، معیشت و حتی در اشعار و ادبیات مردم مازندران دریا را در نظر نگرفته‌ایم، تصریح کرد: این‌که چرا گردشگری دریایی از آن غفلت شده است سابقه تاریخی دارد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود: غفلت مسئولان نسبت به دریا بحثی است که رسانه‌ها از آن استفاده می‌کنند اما این سابقه تاریخی دارد و به چندان هم مسئولان مربوط نمی‌شود.

حسنی با اشاره به این‌که متاسفانه در زمان‌های مختلفی که بحث دریا مطرح شد، بدون برنامه‌ریزی ورود کردیم، گفت: کارهای مهمی در بحث ساحل اتفاق افتاده است اما بدون برنامه‌ریزی بود.

وی با بیان این‌که بیش از 90 درصد ساحل در اختیار مسافران قرار ندارد، اظهار کرد: در گردشگری دریایی باید به دو موضوع ساحل و دریا توجه شود و این‌که گفته می‌شود در گردشگری دریایی هیچ اتفاقی نیافتاده نادرست است.

حسنی با اشاره به این‌که از 25 اسفند سال گذشته تا 18 فروردین امسال بیش از 200 هزار نفر از شناورها و قایق‌ها در مازندران استفاده کردند، گفت: این امور نیز یک بخش از گردشگری است و نشان می‌دهد فعالیت‌هایی صورت گرفت.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اظهار کرد: برخی از ظرفیت‌ها در دریای جنوب مورد استفاده قرار می گیرد اما در شمال قابل استفاده نیست.

این مسئول افزود: همچنین شرایط جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی در شمال از گلوگاه تا رامسر متفاوت است و باید به این نکات توجه شود.

حسنی با اشاره به این که تعطیلات مناسبتی موجی از حضور گردشگران را به مازندران می‌کشاند و برای استان درآمد دارد، اظهار کرد: این‌که گفته می‌شود گردشگری جز زباله برای ما چیز دیگری نداشت قابل نقد است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان این‌که ضعف و کمبود مقررات و یا وجود قانون‌های مختلف مشکل آفرین است، گفت: مشکل این‌جا است که تمامی این قوانین درست است و هر فردی بر اساس اسناد مربوط به دستگاه اجرایی خود سخن می‌گوید و البته باید به این نکته نیز توجه شود که گاهی اوقات اراده اجرا قوانین نیز وجود ندارد.
مرجع: ایسنا