آغاز مرمت ساباط‌های تاریخی شهرستان شوشتر

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۵ | کد مطلب: ۱۱۰۵۶
آغاز مرمت ساباط‌های تاریخی شهرستان شوشتر
اسکان نيوز: علی‌محمد چهارمحالی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شوشتر گفت: ساباط‌ها گذرهای سرپوشیده‌ای هستند که در گذشته توسط افراد نیکوکار برای رفاه حال رهگذران خسته از گزند آفتاب سوزان باد و باران و همچنین برخی نکات سازه‌ای در بعضی گذرهای شهری ساخته می‌شدند با توجه به بررسی‌های صورت گرفته با کمتر از 50 سال پیش تعداد این ساباط‌ها در شهر شوشتر نزدیک به صد ساباط بوده که متاسفانه تعدادی زیادی از این عناصر ارزشمند شهری تخریب شده‌اند. 

چهارمحالی افزود: در حال حاضر تعداد ساباط‌های شهرستان‌ شوشتر 30 عدد است که با نام سازنده و بانی آن‌ها شناخته شده و همگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

وی عنوان کرد: از اواخر دهه 80 مرمت این ساباط ها آغاز شده و این روند تاکنون نیز ادامه دارد. ساباط اعلم یکی از ساباط‌های تاریخی شهر شوشتر است که با وجود پیچی فنی در آن به عنوان یکی از زیباترین ساباط‌های این شهر محسوب می‌شود. 

رئیس میراث قرهنگی شوشتر ادامه داد: این ساباط‌ها از ابتدای هفته گذشته کار مرمت آن‌ها آغاز شده است از نکات فنی این ساباط علاوه بر پیچ آن استفاده از خشت و قسمت‌هایی از طاق آن است این کار توسط گروه کاری استاد حاج حسین معماریان در حال انجام است. 

وی در پایان گفت: جا دارد در اینجا از زحمات چهره فرهنگی شهر سجادی که زحمت برخی هماهنگی‌ها را بر عهده داشتند کمال قدردانی را داشته باشیم.
مرجع: ایلنا