قره کلیسا؛ آشنای ناشناخته

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶ | کد مطلب: ۱۰۹۸۲
قره کلیسا؛ آشنای ناشناخته
اسکان نيوز: قره کلیسا یا کلیسا «تاتائوس» دومین اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی پس از تخت سلیمان تکاب به شمار می‌رود که با وجود پیشینه تاریخی و شهرت جهانی متاسفانه زیاد برای ایرانیان شناخته شده نیست.

گردشگری مذهبی در سال‌های اخیر و به ویژه در دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفته اما کمبود امکانات اقامتی و رفاهی، قرار گرفتن در منطقه دورافتاده و تبلیغات محدود را می‌توان از مشکلات پیش رو جذب گردشگران در قدیمی‌ترین کلیسا جهان به شمار آورد.

قره کلیسا می‌تواند در صورت توجه و تامین امکانات رفاهی و اقامتی به یکی از مقاصد گردشگری تورهای خارجی تبدیل شود.
کلیسا ننه مریم ارومیه نیز سومین مکان مقدس مسیحیان جهان پس از بیت لحم /زادگاه عیسی (ع)/ و کلیسای اورشلیم است که با قرار گرفتن در فاصله 242 کیلومتری قره کلیسا می تواند کمربند گردشگری کم نظیری برای گردشگران محسوب شود و موجی از گردشگران مذهبی را روانه آذربایجان غربی کند.

قره کلیسا که در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف بوده در20 کیلومتری شمال شرق شهرستان چالدران و بر روی مزار تاتائوس، یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) احداث شده است و تاریخچه ساخت آن بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت وی توسط جانشین پادشاه ارمنستان بر می‌گردد.

بعد از شهادت تاتائوس، این حواری حضرت مسیح (ع) را در محل کنونی قره کلیسا به خاک سپرده‌اند و بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی ساخته شده و در قرن هفتم میلادی این نمازخانه به کلیسای بزرگی تبدیل شده است.

قره کلیسا در بین ارامنه بسیار مقدس است و بسیاری از آنان فرزندان خود را برای غسل تعمید به این کلیسا می‌آورند؛ در این مکان جشن می‌گیرند، گوسفند قربانی می‌کنند و از خدا و حضرت مسیح (ع) خواسته‌های خود را طلب می‌کنند.

در تیر ماه هر سال هموطنان ارمنی از سراسر ایران و ارامنه بسیاری از کشورهای جهان از جمله ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا به این کلیسا می‌آیند و ضمن زیارت مقبره ˈتاتائوس مقدسˈ آیینی موسوم به ˈباداراکˈ (عشای ربانی) و نیایش و قربانی را به جای می‌آورند.

یک گردشگر داخلی معتقد است که ایجاد مراکز اقامتی و رفاهی در اطراف این کلیسا می‌تواند موجب توسعه صنعت گردشگری داخلی در این منطقه شود.

رضا خلیلی‌اسکویی افزود: نزدیکی قره کلیسا به منطقه گردشگرپذیر ماکو و باغ‌های خوی از یک سو و شهرت جهانی این اثر از سوی دیگر رغبت گردشگران برای بازدید از آن را افزایش می دهد اما سفر به چالدران و بازدید از این کلیسا نیز به نوبه خود با تقبل دشواری‌های سفر همراه است.

معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز با اشاره به توجه دولت تدبیر و امید نسبت به اماکن تاریخی اقوام و ادیان مختلف، گفت: با هدف جذب حداکثری گردشگران مذهبی، سه مقبره تاریخی ارامنه این استان در اطراف قره کلیسای چالدران در حال مرمت است.

حسن سپهرفر افزود: یکی از این بناها مقبره 'ساندوخت' بوده که بر روی بلندترین نقطه ارتفاعات شمالی دیر تاتائوس (قره کلیسا) واقع شده و مربوط به سال 1813 میلادی است.

وی گفت: کلیسا زاکاره که در سمت شمالی قره کلیسا قرار دارد از دیگر بناهای تاریخی این منطقه به شمار می‌رود که کار مرمت و استحکام بخشی آن آغاز شده است.

نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری نیز معتقد است که حفاظت و نگهداری از کلیساهای تاریخی و قدیمی ایران نشانه احترام نظام اسلامی به پیروان ادیان الهی است و این ارزش باید جهانیان اعلام شود.

یوناتن بت‌کلیا با تاکید بر این‌که توسعه گردشگری مذهبی یکی از راه‌های نشان دادن احترام نظام اسلامی به پیروان ادیان الهی است، افزود: حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی مسیحیان در این استان طی سال‌های اخیر بسیار مشهود و قابل تقدیر بوده است.

وی ادامه داد: واتیکان به عنوان یک مکان مذهبی سالانه شاهد 30 تا 40 میلیون بازدیدکننده بوده و ایران نیز هزاران اثر تاریخی و مذهبی ارزشمند همچون قره کلیسا و کلیسا ننه مریم دارد که نیازمند معرفی به گردشگران در عرصه بین‌المللی است.

سیدمحمد صالحی، رئیس مرکز مطالعات ادیان و اقوام دانشگاه ارومیه نیز با تاکید بر این‌که نباید نگاه متفاوتی نسبت به حوزه گردشگری مذهبی وجود داشته باشد، بیان کرد: در دنیایی که همزیستی مسالمت آمیز در اولویت قرار دارد، توسعه اقتصادی با تکیه بر مزیت‌های گردشگری مذهبی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

قره کلیسا یکی از زیباترین و پرنقش و نگارترین کلیساهای ارامنه در ایران به شمار می‌رود و با سنگ‌های تراشیده سیاه و سفید ساخته شده است و 2 گنبد 24 و 18 متری آن را نیز باید به زیبایی‌هایش اضافه کرد.

تعداد دیرهای اطراف کلیسا 44 باب و مساحت کل مجموعه اندکی بیشتر از 6 هزار مترمربع بوده و از جمله مهمترین شاخصه‌های قره کلیسا می‌توان به تزئین این اثر باستانی به داستان‌های شاهنامه اشاره کرد که زیبایی خاصی به این اثر بخشیده است.

مهمترین شاخصه این کلیسا قرار گرفتن آن در دل شهرها و روستاهای ترک‌نشین و مسلمان‌نشین است و این در حالی است که تجمع سالانه مسیحیان با استقبال قابل توجه شیعیان منطقه همراه بوده و برخی از مردم منطقه نیز میزبان مسافران این آیین مسیحی هستند.
مرجع: ایرنا