سرپرست میراث فرهنگی استان کرمان عنوان کرد:

کشف 650 سکه تقلبی در استان کرمان/ دستگیری 11 حفار غیرمجاز

دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸ | کد مطلب: ۱۰۹۲۷
کشف 650 سکه تقلبی در استان کرمان/ دستگیری 11 حفار غیرمجاز
اسکان نيوز: غلامرضا فرخی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان به مناسبت هفته میراث فرهنگی در مراسم تجلیل از نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به این‌که مردم به اهمیت میراث ‌فرهنگی واقف هستند، افزود: سازمان میراث ‌فرهنگی سلسله وظایف مهمی را برعهده دارد که مهم‌ترین آن‌ها حفاظت و نگهداری از مواریث فرهنگی است که خوشبختانه در اولویت کار این اداره کل قرار دارد.

وی با بیان این‌که استان کرمان دارای بیش از 7 هزار اثر تاریخی شناخته شده است، بیان کرد: برای حفظ و صیانت از این آثار باید رویکردی جهادی داشته باشیم که خوشبختانه این حس مسئولیت در یکایک نیروهای یگان حفاظت این اداره کل وجود دارد.

فرخی با اشاره به این‌که تامین امنیت و حفاظت از گردشگران خارجی این خطه از مهم‌ترین مسئولیت‌های نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی است، تصریح کرد: در کنار این مسئولیت خطیر، آگاهی بخشی و چگونگی حفاظت از جاذبه‌های تاریخی و  گردشگری استان کرمان نیز توسط این عزیزان به خوبی انجام  می شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار کرد: در سال‌های گذشته فعالیت‌های موثری در جهت جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز و قاچاق اشیا عتیقه در اماکن تاریخی و محوطه‌های باستانی توسط نیروهای یگان حفاظت صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که از ابتدا سال جاری تاکنون 650 قلم انواع سکه تقلبی و 20 قلم شی عتیقه کشف و ضبط شده است، اظهار کرد: در این رابطه 11 نفر دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مقامات قضایی تحویل داده شده‌اند.

فرخی اظهار کرد: خوشبختانه تعدادی از این اشیاء توسط مردم محلی و از طریق فرهنگ سازی تحویل داده شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در ادامه تصریح  کرد: استان کرمان دارای 40 پایگاه حفاظتی است که نیروهای خدوم یگان حفاظت به صورت شبانه روزی از محوطه‌های تاریخی، باستانی و اماکن موزه ای پاسداری می کنند.

وی با اشاره به حضور نزدیک به 200 نیروی آموزش دیده در یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر انتقال و تغییر نوع قرارداد نیروها از یگان حفاظت به بخش های اداری ممنوع می‌باشد و تلاش می‌شود در جهت بهبود وضعیت معیشتی و همچنین سطح آموزش این عزیزان تمهیداتی اتخاذ گردد.

فرخی با تقدیر از صبر و شکیبایی خانواده‌های نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، تاکید کرد: اغلب نیروهای یگان حفاظتی در شیفت‌های 24 ساعته در اماکن تاریخی، باستانی و موزه‌ای  فعالیت می‌کنند که باید از صبوری همسران و فرزندان این عزیزان تقدیر و تشکر کرد.
مرجع: ایسنا