رئیس نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی:

کنترل ساختمان در واقع باید به عهده دولت باشد نه یک ان. جی. او

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹ | کد مطلب: ۱۰۸۲۱
کنترل ساختمان در واقع باید به عهده دولت باشد نه یک ان. جی. او
اسکان نيوز- هنگامه طاهری: حسین کامران، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسن رضوی اظهار کرد: در شیوه نامه جدید به این موضوع تاکید شده اما همین ابلاغیه در حال حاضر موجب اختلاف نظر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و فرج‌الله رجبی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور واقع شده است.

او اضافه کرد: من معتقد بودم اجرا این شیوه نامه در شهرهای کوچک امکان‌پذیر است اما در شهرهای بزرگ با چالش مواجه خواهد شد اما  تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهد در این خصوص اعلام آمادگی کرد و حتی بیان کرد که ابزار لازم برای اجرا آن را نیز دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی بیان کرد: با این حال ما با شهرداری‌های مختلف در شهرهای کشور مواجهیم که هر کدام ممکن است به شیوه خودشان به این ابلاغیه عمل کنند اما همین که بازرسی را متوجه شهرداری‌ها می‌کند نقطه قوتی در این شیوه نامه محسوب می‌شود که می‌تواند در بهبود شیوه ساخت‌وساز هم موثر باشد.

او با این همه به شناسنامه‌های فنی – ملکی ساختمان‌ها اشاره می‌کند که توسط مهندسان تکمیل شده و در نهایت به امضا رییس سازمان نظام مهندسی می‌رسد. اما خودش بیان می‌دارد که رییس سازمان نظام مهندسی در حالی پای این شناسنامه‌ها را امضا می‌کند که خودش از آن‌چه توسط مهندسان نوشته شده اطلاع کافی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: شناسنامه‌های فنی – ملکی که توسط ما صادر می‌شوند وبیانگر مراحل ساخت ساختمان هستند از جایگاه مناسبی برخوردارنیستند به‌طوری‌که 50 درصد مردم اصلا پیگیر آن نمی‌شوند.

کامران اذعان کرد: در واقع مسئول تایید شناسنامه‌های مذکور باید مهندسانی باشند که به ساخت آن مبادرت کرده و نظارت داشته‌اند. در این بین بازرسی توسط شهرداری می‌تواند ابزاری  برای جلوگیری از تخلفات ساخت‌وساز باشد.

او یادآور شد که سالانه حدود 60 درصد تخلف ساخت‌وساز به نظام مهندسی گزارش می‌شود. البته این گزارشات توسط مهندسان از مالک مطرح می‌شود که تمایل به تخلف دارند.

کامران خاطر نشان کرد: من معتقدم شیوه‌نامه وزیر راه در مورد تفویض بازرسی به شهرداری در شهرهای کوچک قابل اجراست اما در مورد کلان شهرها با مشکلات عدیده‌ای همراه است اما خوشبختانه  تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهد در خصوص پذیرفتن این مسئولیت اعلام آمادگی کرده و یاد آور شده که ابزار لازم را نیز برای اجرایی کردن آن را دارد.