کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

قلعه«تنکا» گنجینه رازهای سر به مهر

ایرنا , 2 خرداد 1397 ساعت 10:54 | کد مطلب:10754


اسکان نیوز: یکی از مهمترین ساختارهای نظامی در دوره‌های مختلف تاریخی مردم ایران، قلعه ها بودند که به صورت شبکه به یکدیگر وصل می‌شدند.

آن‌ها در طول تاریخ استحکامات را در دور افتاده‌ترین و بلندترین جاها بنا می‌کردند تا به سبب وجود شیب‌های تند، دستیابی به آن دشوار باشد و مدافعان نیز در بالا قرار گیرند و از لحاظ دید مسلط باشد.

در مازندران نیز قلعه‌های زیادی از گذشته‌های دور به یادگار مانده که از مهمترین آن‌ها می‌توان به قلعه‌های ملک بهمن یا ملک قلا، پولاد، کنگ لو، قلابن، مارکو، شاه نشین، رواسر، کثلیان، چهل‌در، چهل دختر، پایان، قلعه شیر، کهرود، تپه کتی، مازیار و تنکا اشاره کرد.

قلعه تنکا که به عنوان نمادی از شهر تنکابن قلمداد می‌شود، بر بلندای جنوب روستا قلعه گردن واقع شده و موقعیت آن به گونه‌ای است که بر تنگه دو هزار و نیز دشت تنکابن اشراف دارد.

این قلعه تاریخی حدود 350 متر مربع گستره دارد و از سمت جنوب با شیب تند و از بقیه جهات با شیب ملایم به دامنه تپه منتهی می‌شود؛ ارتفاع تپه ای که قلعه بر روی آن احداث شده در حدود 50 متر است.

این قلعه از سمت غرب با قلعه مارکوه رامسر دید هوایی دارد و به علت موقعیت ممتاز نظامی، بارها دست به دست گشته و چندین بار تخریب و آباد شده است.

کتاب تاریخ رویان، پیشینه این قلعه را حداقل به اواسط قرن ششم هجری قمری تخمین می زند و این قلعه در دوره مشروطه، مدتی پناهگاه میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش بود، ولی پس از مشروطه موقعیت راهبردی خود را از دست داد و رو به ویرانی نهاد.

آن‌چه که امروزه از این قلعه بر جای مانده قسمتی از باروهای سنگچین آن است که با ملات ساروج مستحکم شده است. این اثر در تاریخ 26 اسفند 1386 با شماره ثبت 21962 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و همین مساله ضرورت بازسازی و احیا این اثر تاریخی را دو چندان کرده است.

شاهدان خاموش جنگ‌ها و کشتارها

یک کارشناس گردشگری، قلعه‌ها را تنها شاهدان جنگ‌ها و خونریزی‌های تاریخ عنوان کرد و گفت: کاربرد قلعه‌ها در ایران اغلب نظامی بود و یکی از مهم‌ترین دلایلی که قلعه‌ها را در مرتفع‌ترین نقاط می‌ساختند این بود که علاوه بر تسلط کامل مدافعان بر مهاجمان، شیب‌های تند تپه‌ها یا کوه‌ها، امکان دسترسی دشمن به قلعه را دشوار می‌کرد.

رضا سلیمان‌پور افزود: در ایران قلعه‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب و هوایی به دو صورت جلگه‌ای و کوهستانی ساخته می‌شد و به همین دلیل مصالح ساختمانی به کار رفته در آن‌ها نیز متفاوت بود.

وی اظهار کرد: قلعه‌های واقع در مناطق جلگه‌ای معمولا به صورت مربع یا مربع مستطیل با برج‌هایی به صورت مدور در چهار گوشه آن ساخته می‌شد و مصالح به کار رفته در این نوع قلعه‌ها بیشتر از گل و خشت بود.

سلیمان‌پور قلعه تنکا را جزو قلعه‌های کوهستانی برشمرد و افزود: قلعه‌های کوهستانی در بالای کوه‌ها و بلندی‌ها ساخته می‌شدند و در ساخت این نوع از قلعه بیشتر از سنگ‌های بدون تراش همچون سنگ‌های کوه یا رودخانه همراه با گچ غربال شده و یا ملات ساروج بهره می‌بردند.

وی گفت: اطراف این نوع قلعه‌ها پرتگاه‌های عمیقی وجود داشت که همین سخت گذر بودن این بلندی‌ها، حمل ادوات محاصره‌ای به پای دیوارها را دشوار و تسلط محافظان قلعه و سربازان بر مهاجمان را بیشتر می‌کرد.

به گفته این کارشناس، در غرب مازندران قلعه‌ها با فاصله چند کیلومتری از هم ساخته می‌شد و به احتمال از طریق دود با هم در ارتباط بودند که برای نمونه می‌توان به قلعه مارکو در رامسر اشاره کرد.

وی یادآور شد: حفاظت از این گونه آثار ارزشمند تاریخی بسیار قابل توجه است و امیدواریم مدیران مربوطه به فکر مرمت و بازسازی آن بیفتند.

رازهای سر به مهر

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان‌های تنکابن و عباس آباد در این باره، گفت: متاسفانه به علت انجام نشدن مطالعات باستان شناسی هنوز اطلاعات دقیقی از قلعه تنکا نداریم و تا زمانی هم که این مرحله انجام نشود نمی‌توانیم به بازسازی و مرمت آن بپردازیم.

نادر سحرخیز افزود: در برخی کتاب‌های تاریخی پیشینه قلعه تنکا را به قرن ششم یا هفتم هجری قمری عنوان کرده‌اند که این تنها گمانه زنی است و تا زمانی که مطالعات باستان شناسی صورت نگیرد پیشینه دقیق آن مشخص نخواهد شد.

وی انجام مطالعات باستان شناسی این قلعه را نیازمند تخصیص اعتبار لازم در این زمینه برشمرد و اظهار کرد: خوشبختانه در بازدیدی که با حضور مدیران استانی از قلعه تنکا صورت گرفت درخواست شد تا اعتباری برای مطالعه باستان شناسی این قلعه در سال جدید در نظر گرفته شود.

سحرخیز یادآور شد: با انجام مطالعات باستان شناسی و سپس مرمت و بازسازی قلعه تنکا می‌توانیم زمینه بیشتر جذب گردشگران تاریخی را به این منطقه فراهم آوریم.

فرماندار تنکابن نیز خواستار جلوگیری از نابودی آثار تاریخی در این شهرستان شد و گفت: برای حفاظت از این آثار ارزشمند باید تلاش کنیم و همه آحاد جامعه را در قالب تشکل‌های غیردولتی فعال، نسبت به میراث فرهنگی گرانبها منطقه حساس کنیم.

سیدامیر حسینی‌جو افزود: از ظرفیت‌های تشکل‌های متخصص غیردولتی نه تنها می‌توان در جلوگیری از نابودی آثار تاریخی استفاده کرد بلکه با همکاری این تشکل‌ها با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به احیا، بازسازی و مرمت برخی از آن‌ها اقدام کرد.

وی با انتقاد از حفاری‌های غیرمجازی که در این شهرستان اتفاق می افتد، گفت: حفاظت از آثار تاریخی منطقه و مقابله با حفاری‌های غیرمجاز بر عهده همه دستگاه‌های اجرایی است و باید در این زمینه گام‌های موثری برداشته تا میراث گذشتگان این دیار به تاراج نرود.

حسینی‌جو همچنین از همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست در زمینه بازشناسی فرهنگ ناب و اصیل مردم تنکابن تلاش کنند و آن را به نسل‌های امروز و فردا منتقل کنند.

به گفته حسینی‌جو، اگر مردم با گذشته خود بیگانه باشند هیچ تضمینی وجود ندارد که آینده خوبی را رقم بزنند زیرا آن چیزی که امروز انسان‌ها را شکل می‌دهد بخش اعظم آن در آینده به عنوان تجربه محفوظ مانده و باید این تجارب را به نسل‌های بعدی انتقال داد.

وی یادآور شد: تهیه بروشور و کتابچه‌هایی در خصوص آثار تاریخی و فرهنگی منطقه، ایجاد تشکل‌های غیردولتی مردم نهاد در زمینه میراث فرهنگی و برگزاری همایش‌های فرهنگی می‌تواند تاریخ تنکابن را که گستره سرزمینی آن در گذشته نه چندان دور از رودسر تا محمود آباد بود و به «محال ثلاث» شهرت داشت به مردم و گردشگران بازگو کند. شهرستان 165 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/10754/قلعه-تنکا-گنجینه-رازهای-سر-مهر

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com