در جلسه کارگروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران مطرح شد

تبدیل بوم‌گردی در آینده‌ای نزدیک به یک معضل در مازندران

يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۳ | کد مطلب: ۱۰۶۵۱
تبدیل بوم‌گردی در آینده‌ای نزدیک به یک معضل در مازندران
بخش های مهم خبر
  • مدرس دانشگاه و فعال حوزه گردشگری گفت: امروز گردشگر می‌خواهد در خانه بکر روستایی، بهترین امکانات را داشته باشد اما سرمایه‌گذار بر روی ذائقه گردشگران کار نمی‌کند و همین بوم‌گردی را به یک معضل تبدیل خواهد کرد.
اسکان نيوز: جلسه کارگروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با حضور مهدی رمضان‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران؛ نازنین تبریزی، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و دبیر کارگروه؛ محمدحسن زال، عضو هیات علمی گروه جهانگردی دانشگاه مازندران؛ روزبه میرزایی، عضو هیات علمی گروه جهانگردی دانشگاه مازندران؛ عبدالرضا سنگاری معاون حفاظت امور اراضی استان مازندران-نوشهر، داریوش مقدس مشاور اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، مهران‌حسنی، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران؛ علی شفیعی، کارشناس اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران؛ مرجان دیلمی، یک کارآفرین نمونه گردشگری در بخش خصوصی و بنفشه فراهانی، مدرس دانشگاه و فعال بخش گردشگری؛ بهمن آقایی، عضو کارگروه در اتاق کنفرانس ساختمان مرکزی دانشگاه مازندران برگزار شد.

لزوم پیوند میان کشاورزی و گردشگری

مهدی رمضان‌زاده، رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران در این نشست با اشاره به این‌که در بخش گردشگری چالش‌های فراوانی وجود دارد که برای رفع آن‌ها نیاز است در ابتدا مستندسازی صورت بگیرد، اظهار کرد: مردم این چالش‌ها را می‌بینند و پنهان کردن آن ایده خوبی نیست.

وی با بیان این‌که برای رفع مشکلات بخش گردشگری ادارات مربوطه چالش‌های خود را در اختیار کارگروه گردشگری و صنایع دستی قرار دهند، گفت: یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در کارگروه گردشگری به آن اشاره و توجه کرد پیوند میان کشاورزی و گردشگری با حفظ کشاورزی است.

رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران، با تاکید بر این که طرح حفظ کشاورزی و رونق گردشگری باید به صورت پایلوت در یک نقطه آغاز شود، اظهار کرد: گردشگری یک بخش میان رشته‌ای است و باید تمامی افرادی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با آن سروکار دارند ورود کنند.

تغغیر ذائقه گردشگران از حضور در هتل به بوم‌گردی

عبدالرضا سنگاری، معاون حفاظت امور اراضی استان مازندران-نوشهر نیز در این جلسه با اشاره به این که چالش‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف گردشگری و محیط زیست  وجود دارد، خاطرنشان کرد: گروهی که در حوزه گردشگری به دنبال سرمایه‌گذاری است، باید تضمین دو طرفه داشته باشد اما برخی اوقات قوانینی در این حوزه وجود دارد که سرمایه‌گذار را در پروسه‌ای نگران کننده قرار می دهد.

وی با بیان این‌که باید برای ورود یک سرمایه‌گذار سازوکار مشخصی وجود داشته باشد، تصریح کرد: در حریم  دریا و در 60 متر به هیچ عنوان اجازه ساخت‌وساز نمی‌دهیم، اما پس کرانه‌ای در حوزه گردشگری در نظر گرفته می‌شود تا سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری تضمین داشته باشد.

معاون حفاظت امور اراضی استان مازندران‌نوشهر در ادامه با اشاره به این که گاهی اوقات پس از دریافت تسهیلات، سرمایه‌گذاری به نتیجه نمی‌رسد، خاطرنشان کرد: در جنگل با توجه به طرح تنفس نیاز به مشارکت مردمی داریم.

سنگاری با بیان این‌که در بخش‌های مختلف کشاورزی، گردشگری، آبزیان و غیره سازمان منابع طبیعی و جنگلداری آماده برای توسعه و حفاظت از منابع طبیعی است، گفت: ذائقه گردشگران در مازندران به سوی بوم گردی و طبیعت گردی جهت گرفته و از هتل فاصله گرفتند.

وی با اشاره به این‌که یکی از مهم‌ترین مشکلات غرب استان اراضی رها کردن اراضی کشاورزی در بالادست به دلیل مقرون به صرفه نبودن است، تصریح کرد: با وجود این مسائل، این ظرفیت در غرب استان مازندران وجود دارد تا با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای عرصه‌هایی که برای گردشگری مناسب است با حفظ عرصه و عدم تفکیک، آن را در چارچوب گردشگری تعریف کنیم.

معاون حفاظت امور اراضی استان مازندران‌نوشهر با تاکید بر این که باید به قوانین حوزه گردشگری احترام گذاشت، خاطرنشان کرد: 144 کیلومتر ساحل غرب استان ظرفیت خوبی برای رشد گردشگری دارد.

سنگاری با بیان این‌که سرمایه‌گذاری در عرصه گردشگری می‌تواند جای امنی باشد، گفت: در گردشگری امنیت روحی و روانی بسیار موثر است.

وی با اشاره به این که یکی از چالش‌های گردشگری این است که در تعطیلات مردم باید فقط زباله گردشگران را جمع‌آوری کنند، اظهار کرد: رسانه‌ها باید در حوزه بهداشت توریست تبلیغات کنند.

لزوم شناخت مشکلات بخش گردشگری برای تدوین برنامه

روزبه میرزایی، عضو هیات علمی گروه جهانگردی دانشگاه مازندران نیز در این نشست با اشاره به این که در سال‌های گذشته طرح‌های زیادی در حوزه  گردشگری انجام شده است، گفت: ما باید در ابتدا وضع موجود گردشگری را به صورت واقعی نشان دهیم و سپس به دنبال نوشتن طرح جامع آن باشیم.

وی با بیان این‌که طرح جامع گردشگری کشور در فاز پیش نویس گزارش نهایی باقی ماند و منتشر نشد تا بر مبنا نقد قرار بگیرد، اظهار کرد: بر اساس طرحی که مورد نقد قرار نگرفت، مباحث مربوط به گردشگری استان و شهرستان‌ها نوشته شد.

عضو هیات علمی گروه جهانگردی دانشگاه مازندران تصریح کرد: باید در ابتدا بدانیم گردشگری چه وضعیتی دارد و بر اساس حدس و گمان سخن نگوییم.

میرزایی با بیان  این‌که در مرحله نخست ارائه اطلاعات صادقانه از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: به عنوان مثال آزاد نبودن ساحل ها مشکل بزرگی در رونق گردشگری است.

وی با اشاره به این‌که در مکان های مختلف دریا به حیات شخصی افراد تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: در بحث رونق گردشگری طرح‌های مختلفی نوشته شده که تمامی آن‌ها کپی است و این کارگروه نباید به آن شکل برخورد کند.

عضو هیات علمی گروه جهانگردی دانشگاه مازندران  با بیان این‌که ساحل، پس کرانه ساحل و جنگل در مازندران دچار چالش‌های فراوانی است افزود: مشکل اصلی گردشگری دقیقا دانشگاه است چرا که در بخش اجرایی اصلا به دانشگاه توجه نمی‌شود.

کشاورز نمی‌تواند به یک باره گردشگرپذیر شود

داریوش مقدس، مشاور اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در این جلسه با اشاره به این که یکی از چالش‌های موجود در گردشگری مازندران  نبود طرح و برنامه است، اظهار کرد: متاسفانه همواره منتظر طرح سرمایه‌گذار بودیم  و هیچ طرحی برای طرفیت‌های گردشگری در مازندران به صورت مدون وجو نداشته است.

مشاور اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به این‌که برخی مواقع سرمایه گذار در جایی به دنبال سرمایه‌گذاری است که در طرح قرار دارد و این امر مشمول زمان می‌شود، اظهار کرد: نکته مهم این است که سرمایه‌گذاران نیز باید آموزش ببینند.

مقدس با بیان این‌که در مازندران باید تصمیم گرفته شود که کاربری کشاورزی در اولویت است یا گردشگری، گفت: به نظر می‌رسد با وضع موجود مسئولان به دنبال این هستند تا کشاورزی با رنگ و لعاب گردشگری وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که کشاورز نمی‌تواند به یک باره گردشگرپذیر شود، اظهار کرد: اگر صرفا دید کشاورزی داشته باشیم همانند نگاهی که به نفت در سطح کلان داریم به نتیجه نمی‌رسیم.

مشاور اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان این‌که یک چالش مهم در بخش گردشگری مربوط به هتل‌داران و سیستم تصفیه فاضلاب آن‌ها است، تصریح کرد: باید به این پرسش پاسخ داد که آیا باز هم احداث هتل در مازندران نیاز است که اگر این گونه باشد چرا هتل‌ها خالی هستند و مشکل کار کجا است.

مقدس با اشاره به این‌که هنوز الگوی خاص کشاورزی در مازندران وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در کاشان گلاب‌گیری را به یک برند تبدیل کردند اما در مازندران با وجود دارا بودن کلزا، پرورش ماهی و راه‌اندازی صید ورزشی‌ و غیره کاری در خصوص برندسازی صورت نگرفته است.

وی افزود:  می‌توان از باغ‌های شهری که  تغییر کاربری می‌گیرند به عنوان فضای سبز استفاده کرد.

مشاور اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با تاکید بر این که در طرح آمایش سرزمینی باید  مشکلات گردشگری لحاظ شود، خاطرنشان کرد: قوانین چالش نیست و به راحتی تغییر نمی‌کند و این برداشت ما از آن قانون است که یک چالش ایجاد می‌کند.

تفاوت رویکرد ادارات به بحث گردشگری عامل اصلی موانع

مهران حسنی، معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این نشست با اشاره به این که در یک جلسه یک ساعته نمی‌توان چالش‌ها را بررسی کرد، گفت: در حوزه منابع طبیعی، ساحل، جنگل، محیط زیست، آموزش، حمل‌ونقل و غیره می‌توان چالش‌های زیادی را مطرح کرد.

وی افزود: نوع رویکردها در ادارات نسبت به گردشگری متفاوت است و برای همین این چالش‌ها وجود دارد.

حسنی خاطرنشان کرد: باید زمانی گذاشت تا در چند جلسه این مسائل مطرح و نسبت به هر یک کارشناسی شود.

ساخت‌وساز در نوار ساحلی شکل مطلوبی ندارد

علی شفیعی، کارشناس اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این نشست با اشاره به این‌که زمانی نشست‌های این چنینی  نتیجه می‌گیرد که همسویی دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد، گفت: باید دید که آیا آیا قدرت این همسویی در مازندران وجود دارد یا این گونه نیست.

وی با بیان این‌که باید چالش‌ها را لیست کرد و دستگاه‌های مرتبط نیز در جلسه حضور داشته باشند تا بر روی آن‌ها به تفکیک بحث شود، اظهار کرد: حفظ الگوی کشاورزی در مباحث مربوط به گردشگری مسئله مهمی است که باید به آن توجه کرد.

کارشناس اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با تاکید بر این که در حفظ الگوی کشاورزی، هدر رفت آب خود یک چالش است، تصریح کرد: امروز آلودگی دریا باید به صورت ویژه مورد بررسی قرار بگیرد.

شفیعی با اشاره به این که ساخت‌وساز در نوار ساحلی شکل مطلوبی  ندارد، گفت: گردشگری ابزاری برای توسعه پایدار  است و باید به این پرسش‌ها پاسخ داد که توسعه پایدار چه میزان لحاظ می شود و چقدر می‌توان آموزش داد.

وی با تاکید بر شناخت وضع موجود، اظهار کرد: داده‌ها تا اندازه‌ای وجود دارد و اگر اراده‌ای وجود داشته باشد تا دقیق‌تر در اختیار قرار بگیرد بسیاری از سئوال‌های ما با یک طرح خوب پاسخ داده می‌شود.

همراهی مردم، عامل اصلی موفقیت طرح بوم‌گردی

مرجان دیلمی، یک کارآفرین نمونه گردشگری در بخش خصوصی نیز در این جلسه با اشاره به این‌که چالش‌هایی که در بوم‌گردی وجود دارد این است که مردم در روستاها اکثرا کشاورز و خواستار حمایت بیشتری هستند، گفت: متاسفانه برخی مواقع مسئولان به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند و حس بی‌اعتمادی در میان کشاورزان وجود دارد.

وی با بیان این که ویلاسازی در اراضی کشاورزی در حال گسترش است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین راهکارهای رشد صنعت گردشگری به ویژه بوم گردی، همراهی مردم بومی است.

این بانوی کارآفرین با اشاره به این‌که برخی تصمیم‌های اشتباه موجب نابودی برخی مناطق به ویژه در غرب مازندران شده است، تصریح کرد: به دلیل نبود راهنمای مشخص و عدم آموزش مردم، برخی اتفاق‌ها موجب نابودی برخی مناطق شده است.

بوم‌گردی به زودی به یک معضل تبدیل می‌شود

بنفشه فراهانی، مدرس دانشگاه و فعال حوزه گردشگری نیز در این نشست با اشاره به این‌که در حالی که بحث توسعه مطرح است اما گردشگر دیده نشد، گفت: باید به این نقطه رسید تا بدانیم الگو رفتاری گردشگر چیست و چگونه می‌توان آن را هدایت کرد.

وی با بیان این که در کشورهای توسعه یافته گردشگری هدایت شده تدریس می‌شود، اظهار کرد: از گردشگری کشاورزی در کشورهای پیشرفته استقبال می‌شود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این‌که امروزه در روند رشد گردشگری تغییراتی مشاهده می@شود، تصریح کرد: با وضعیت موجود، بوم‌گردی به زودی به یک معضل تبدیل می‌شود.

فراهانی با بیان این‌که امروز گردشگر می2خواهد در خانه بکر روستایی، بهترین امکانات را داشته باشد و این نوع زندگی را تجربه کند، گفت: سرمایه‌گذار بر روی ذائقه گردشگران کار نمی‌کنند.

وی با اشاره به این‌که امروز مدل تقاضای گردشگر تغییر کرده است، افزود: داده های ما در بحث گردشگری قدیمی است و اصلا به آن توجه‌ای نشده است.

این فعال حوزه گردشگری با بیان این‌که وقتی گردشگر را بشناسیم جوامع محلی نیز می‌توانند تغییر کنند، اظهار کرد: زمانی که طرحی نوشته و منافع مالی جوامع محلی نیز در آن مشخص شود به طور قطع افراد بومی برای موفقیت آن طرح دخالت می‌کنند.
 
مرجع: ایسنا