کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آغاز مرمت بافت تاریخی کرمان

ایسنا , 30 ارديبهشت 1397 ساعت 13:03 | کد مطلب:10624


اسکان نیوز: غلامرضا فرخی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با اشاره به آغاز  هفته میراث فرهنگی، اظهار کرد: استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور دارای آثار تاریخی و محوطه‌های باستانی فراوانی است که متاسفانه برای حفظ و صیانت از این اماکن و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری با کمبود اعتبارات مواجه هستیم. 

وی با بیان این‌که در 2 سال اخیر بیش از 210 اقامتگاه بوم گردی در استان کرمان راه‌اندازی شده است، افزود: با راه‌اندازی این اقامتگاه‌ها به دنبال ایجاد اشتغال پایدار هستیم که خوشبختانه تاکنون  در این زمینه موفق بوده‌ایم  و کسب رتبه برتری در سطح کشور دلیلی بر این ادعا است. 

فرخی به ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم اشاره و تصریح کرد: این اتفاق مهم در حوزه صنایع دستی، تحولی عظیم در تولید گلیم و صادرات آن به کشورهای دیگر  رقم زد. 

وی از احیا برخی از رشته‌های منسوخ شده صنایع دستی در استان کرمان خبر داد و گفت: امیدواریم با احیا این رشته‌ها بحث اشتغال‌زایی در حوزه صنایع دستی نیز ارتقا یابد. 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز گفت: حفظ و احیا بناهای تاریخی مهمترین ماموریت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان محسوب می‌شود. 

حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی در دیدار با سرپرست و معاونان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان به سه ماموریت مهم این اداره کل اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین این ماموریت‌ها صرف هزینه در جهت حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی می‌باشد که اجتناب ناپذیر است. 

وی از میراث فرهنگی به عنوان هویت و شناسنامه یک ملت نام برد و اظهار کرد: کشور ایران و به دنبال آن استان کرمان دارای بناهای تاریخی فراوانی هستند  که باید حفظ و به بهترین شکل ممکن به آیندگان سپرده شوند. 

علیدادی‌سلیمانی از حوزه ‌های صنایع دستی و گردشگری به عنوان حوزه‌های درآمد زا و اشتغال‌زای کشور یاد کرد و گفت: باید سایر حوزه‌های مرتبط با میراث فرهنگی را با کسب درآمد از این بخش‌ها،  تقویت و احیا کرد. 

وی با بیان این‌که تاریخ به دو بخش معاصر و گذشته تقسیم می‌شود، افزود: آثار متعلق به دوره‌های قبل باید توسط میراث فرهنگی و همکاری دستگاه‌های مرتبط مرمت و بازسازی شوند تا بتوانیم به خوبی واقعیت‌های استان کرمان را به همگان بشناسانیم. 

امام جمعه کرمان در ادامه به بناهای ساخته شده در دوره معاصر اشاره کرد و گفت: متاسفانه با علم و تکنولوژی امروز شیوه فضاسازی، شهرسازی و طراحی کوچه‌ها و خیابان‌ها قابل دفاع نیست و باید در این خصوص فعالیت‌های جدی‌تری صورت گیرد.

وی خواهان همکاری بیشتر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان جهت مرمت و بازسازی اماکن مذهبی و تاریخی از جمله مسجد امام(ره) و جامع کرمان شد و خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم که برای حفظ بناهای مذهبی وارد صحنه شویم تا این مساجد بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرند.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/10624/آغاز-مرمت-بافت-تاریخی-کرمان

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com