اعتراض به فراخوان استخدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های نامرتبط درسازمان محیط زیست

مذاکره نتیجه ندهد تجمع می‌کنیم!

شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۷ | کد مطلب: ۱۰۶۰۴
مذاکره نتیجه ندهد تجمع می‌کنیم!
 اسکان نيوز- الهه موسوی: «در صورتی که در مذاکره با معاونان سازمان حفاظت محیط زیست به نتیجه نرسیم اعتراض قانونی خود را در قالب یک تجمع مدنی ابراز خواهیم کرد.»

این‌را مدیرکمپین حمایت از اشتغال دانش آموختگان محیط زیست به "اسکان نيوز" گفته است. قادر رحمان‌زاده که خود کارشناس محیط زیست است و از سوی فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست دانشگاه‌های کشور به عنوان نماینده و سخنگو برگزیده شده است.

رحمان‌زاده به اسکان نيوز گفت: قرار بود امروز در اعتراض به فراخوان سازمان حفاظت محیط زیست برای جذب نیروهای غیرمتخصص در آزمون استخدامی تیرماه، اعتراضی در مقابل پارک پردیسان صورت بگیرد که با پادرمیانی دوستان فعلا به مذاکره ختم شده است.

مدیر کمپین حمایت از اشتغال فارغ‌التحصیلان محیط زیست در ادامه تاکید کرد: برای تمام آزمون‌های استخدامی در هر ارگانی همیشه ظرفیت‌های شغلی رشته‌هایی آورده می‌شود که براساس تخصص و مرتبط بودن انتخاب شده است؛ همانند دیگر دستگاه‌های اجرایی که در همین فراخوان آزمون استخدامی اخیر آورده شده است. اما درباره رشته محیط زیست و رشته‌های مرتبط این اتفاق نیفتاده است.

رحمان‌زاده در ادامه گفت: رشته مهندسی منابع طبیعی که اکنون عنوان "علوم مهندسی محیط زیست" به آن اطلاق می‌شود درهیچ جای دفترچه استخدامی فوق که اخیرا از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شده نیامده است؛ در حالی که پایه رشته محیط زیست که دانش آموختگانش دوره کارشناسی را چهار سال گذرانده‌اند همین رشته است؛ درحالی که رشته‌هایی مانند "شیمی محیط زیست" و "عمران" که فقط دو سال محیط زیست می‌خوانند در این دفترچه آورده شده.

حال پرسش این است که دانش آموختگان این رشته‌ها، چگونه می‌توانند بهتر از دانشجوهایی باشند که حداقل 6سال با این رشته سر و کار داشته‌اند؟ همچنین در این آزمون، به جز آن دو رشته‌ای که قبلا جای بچه‌های اصلی محیط زیست را گرفته بودند رشته‌های عجیب و غیرمرتبط بیشتری آورده شده است. مثلا برای "ارزیابی توان اکولوژیک" در دفترچه آمده شیمی، متالوژی و حتی عمران؛ در حالی که این رشته‌ها کاملا غیرمرتبط هستند. از سوی دیگر ما در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه، شاخه‌ای به نام "ارزیابی" داریم که با کمال تعجب، در دفترچه آزمون استخدامی فوق لحاظ نشده است.

نماینده دانش آموختگان محیط زیست وموسس "کمپین حمایت از اشتغال فارغ‌التحصیلان محیط زیست" با تاکید بر این‌که امیدواریم مساله با مذاکره و گفت‌وگو با معاونان سازمان حل شود، گفت: اگر به هدف مان دست نیابیم از دیگر راه‌های قانونی، از جمله تجمع در برابر ساختمان محیط زیست برای دست یابی به آن، اقدام خواهیم کرد.
 
اموزش و ترویج که خود محیط زیستی‌ها شاخه آموزش دارند در ارشد زده جامعه شناسی که دیگر موضوع عجیبه، حتی برای امور ادارای ما مدیریت محیط زیست داریم چرا باید مدیریت‌های دیگه مثل بازرگانی اورده بشه، پس چرا این شاخه رو زدن برای محیط زیست؟
 
از دیگر مسائل عجیب دفترچه اینه که برای پایش محیط زیست رشته‌های مثل  شیمی کاملا غیرمرتبطه و الودگی هوا آمده که فکر کنم گرایش عمرانه در حالی که محیط زیست در ارشد آلودگی داره بازهم می‌بینیم لحاظ نشده.
 
حتی برای کارشناس حیات وحش که در دفترچه آمده چرا باید در حالی که محیط زیست در ارشد تنوع زیستی داریم رشته‌هایی مثل علوم دامی،دامپروری و... حتی شیلاتی اورده بشه که سازمان شیلات در همین استخدامی 15تیر یک ظرفیت هم برای محیط زیستی‌ها قائل نشده.
 
او در ادامه با اشاره به "کمپین حمایت از فارغ‌التحصیلان محیط زیست" گفت: این کمپین، در حدود یک سال‌ونیم پیش تشکیل شده و 1500 عضو دارد و هدف آن، حمایت از اشتغال محیط زیستی‌هاست. فارغ التحصیلانی که به رغم تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های معتبر علمی  همچنان بیکارند و به جای آن‌ها در تشکیلات متعدد محیط زیست کشور، افرادی غیرمتخصص نشسته‌اند و تصمیم‌سازی می‌کنند. مسلما نتیجه چنین تصمیماتی، وضعیت نابسامان کنونی محیط زیست کشور است که همه، شاهد آن هستیم.

این کارشناس محیط زیست در ادامه به اسکان نيوز گفت: در حدود 10 سال است که سازمان حفاظت محیط زیست جذب نیروی رسمی نداشته و جمعیت فراوانی از فارغ‌التحصیلان این رشته بیکار هستند. حالا که پس از 10 سال فراخوانی از سوی سازمان محیط زیست اعلام شده متاسفانه مبنا بر جذب نیروهای غیرمرتبط و غیرمتخصص است.

رحمان‌زاده تاکید کرد: این موضوع باعث شده که کم‌کم رشته‌های محیط زیست در دانشگاه‌های کشور متقاضی نداشته باشد و این مساله می‌تواند آسیب‌های جدی به پیکره زیستی ما وارد کند؛ چرا که اگر این روند ادامه یابد دانشکده‌های محیط زیست تعطیل شده و یا تغییر کاربری خواهند داد و ما دیگر متخصص محیط زیست نخواهیم داشت.

آگاهان بر این باورند که اگر روند بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته‌های محیط زیست همچنان ادامه یابد می‌تواند تشدیدکننده مشکلات زیستی کنونی برای کشور باشد. ابرچالش‌های خشکسالی، ریزگرد و آلودگی آب و خاک را که هر یک در ایران از مرز استانداردهای جهانی و حتی کشوری گذشته و زندگی شهروندان را با گرفتاری‌ها و بحران‌های متعددی روبه‌رو کرده است تنها می‌توان با بهره‌گیری از دانش و تخصص مرتبط حل کرد؛ نکته‌ای که به نظر می‌رسد عیسی کلانتری و تصمیم‌گیران سازمان محیط زیست تاکنون به آن توجهی نداشته‌اند.
 
 
 
 

کل نظرات : ۴
منتشر شده : ۲
در صف انتظار : ۲
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
طراح محيط
متاسفانه در این استخدام و حتی در اعتراض به نحوه ی انتخاب رشته های نامرتبط حرفی از رشته ی مهندسی طراحی محیط زیست زده نشده. فارغ التحصیلان این رشته با داشتن مدرک مهندسی منابع طبیعی شاخه ی محیط زیست و ارشد طراحی محیط زیست سالهاست که در هیچ آزمون استخدامی و تقاضای شغلی نمی توانند شرکت کنند و عملا شغلی برای آنها در کشور در نظر گرفته نشده است!
سحر
کاملا درسته ، در دفترچه ی این آزمون استخدامی ، برای شغل های مرتبط با رشته محیط زیست ، رشته های شیمی و عمران خواستن.... قشنگ مشخصه که یه فرد بی سواد که هیچ شناختی در رابطه با زیرشاخه های رشته محیط زیست نداره این جداول رو تدوین کرده.... هرچند متاسفانه اعتراض و تجمع هرگز جواب نخواهد داد و هیچ وقت به حرف مردم گوش نمیدن 😢