موتور مرمت مشارکتی در بوشهر روشن می‌شود

چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۴ | کد مطلب: ۱۰۲۹۰
موتور مرمت مشارکتی در بوشهر روشن می‌شود
اسکان نيوز: در آخرین بازدید معاون رئیس جمهور از شهر بوشهر که همزمان با روز ملی "خلیج‌فارس" انجام شد، مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تفاهم‌نامه‌ای که با استاندار بوشهر امضا کرد، مرمت خانه‌ تاریخی حاج رییس را نیز در دستور کار قرار داد. همچنین دیگر بازدیدهای مونسان و دو معاون میراث فرهنگی و گردشگری‌اش از بناهای مرمت شده و در دست مرمت، مورد توجه بود.

اکنون بعد از این بازدید نصرالله ابراهیمی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی استان بوشهر به پروژه‌های مشارکتی در دست اقدام در بافت تاریخی این شهر اشاره می‌کند.

او سیاست و اولویت در اجرا هر چه بهتر طرح‌های مشارکتی بوشهر را یکی از مواردی می‌داند که این استان توانسته در اجرا پروژه‌های مشارکتی میراث فرهنگی در راستا آن گام‌های بلندی بردارد.

وی با اعلام این‌که در شهر بوشهر بخش قابل ملاحظه‌ای از بناهای تاریخی ثبت شده در بافت قدیم و تاریخی متعلق به بخش خصوصی است، ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که تعداد زیادی بنای تاریخی بوشهر در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، سازمان میراث فرهنگی با مشارکت مالکان اقدام به مرمت و بازسازی بناها کرده به گونه‌ای که متضمن منافع مالکان باشد.

وی از اقدامات صورت گرفته را استحکام بخشی بنا، اجرا کارهای چوبی، گچکاری جداره‌ها و اجرا تاسیسات می‌داند و تاکید می‌کند: تا کنون حدود ۲۸ بنا در این طرح قرار گرفته که با بررسی‌های انجام شده تعدادی از بناها که قابلیت تبدیل به فضاهایی با جاذبه گردشگری داشتند، در اولویت قرار داده شدند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی بوشهر همچنین درمورد کاربری و چگونگی بهره‌برداری از این بناهای تاریخی، اظهار می‌کند: درحال حاضر تعدادی از این بناها پس از مرمت و احیا به کافه‌ای سنتی تبدیل شده که می‌توان به خانه‌های تاریخی "خاتمی‌فر" و "صمیمی" و کافه حاج رئیس اشاره کرد.

وی می‌افزاید: در این فضاها علاوه بر عملکرد کافه می‌توان کانونی برای فعالیت‌های فرهنگی هنری و همچنین اجرا نوروزگاه اشاره کرد، چون احیا این بناهای تاریخی باعث توسعه، رونق بخشی و احیا بافت تاریخی می‌شود.
 
مرجع: ایسنا