فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی همدان خبر داد:

دستگیری 9 حفار غیرمجاز در همدان/کشف 80 درصد حفاری‌های غیرمجاز

دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸ | کد مطلب: ۱۰۲۱۲
دستگیری 9 حفار غیرمجاز در همدان/کشف 80 درصد حفاری‌های غیرمجاز
اسکان نيوز: به گفته سرهنگ محمدرضا عزیزی، در نیمه اردیبهشت‌ماه 5 نفر حفار غیرمجاز در روستای موئیجین در حین حفاری غیرمجاز دستگیر شدند، این افراد که مجهز به ادوات حفاری بودند در حین حفاری به چند قطعه سنگ قبر قدیمی واجد ارزش تاریخی دسترسی پیدا کرده بودند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان این‌که این سنگ‌ها مربوط به دوران اسلامی و دارای ارزش تاریخی هستند، اظهار کرد: با همکاری میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان این افراد در حین حفاری دستگیر و روانه زندان شدند.

وی همچنین از دستگیری 2 نفر حفار غیرمجاز در روستا رویان کبودراهنگ خبر داد و گفت: این افراد مجهز به دستگاه فلزیاب بوده اما موفق به کشف اشیاء تاریخی نشده بودند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان همدان ادامه داد: در شهرستان همدان نیز در اردیبهشت‌ماه امسال 2 حفار غیرمجاز که مجهز به دستگاه فلزیاب بودند، در حین حفاری دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

عزیزی با اشاره به این‌که حفاری غیرمجاز همیشه در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه اداره‌کل میراث فرهنگی و نیروی انتظامی و همچنین دوستداران میراث فرهنگی همکاری خوبی در زمینه حفاری غیرمجاز دارند که همین امر موجب افزایش دستگیری‌ها شده است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر 80 درصد حفاری‌های غیرمجاز در همدان کشف می‌شود، یادآور شد: حفاران غیرمجاز دستگیر و تحویل مراجع قضایی می‌شوند که برای این افراد بر اساس میزان جرم، 6 ماه تا سه سال حبس درنظر گرفته می‌شود.
مرجع: ایسنا