موافقان طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح کردند:

تشکیل وزارت میراث فرهنگی موجب رونق کشور می‌شود/ تعداد مدیران تغییر یافته نشان از هرج و مرج سازمان دارد

دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۴ | کد مطلب: ۱۰۱۹۴
تشکیل وزارت میراث فرهنگی موجب رونق کشور می‌شود/ تعداد مدیران تغییر یافته نشان از هرج و مرج سازمان دارد
اسکان نيوز: مهرداد بائوج‌لاهوتی در نشست علنی دیروز (یکشنبه ۱۶ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بار مالی در طول برنامه ششم ممنوع شده است و حتی در بند (د) ماده ۲۲، وزارتخانه‌ها دارای ۵ معاونت، اما وزارت گردشگری ۶ معاونت ندارد، بنابراین نه تنها بار مالی برای دولت ندارد بلکه کاهش نیز دارد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این‌که سازمان میراث فرهنگی به حیات خلوت دولت‌ها تبدیل شده است، افزود: از لحاظ جاذبه گردشگری و آثار تاریخی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم، اما متاسفانه ۱۰ میلیون مسافر از کشور خارج می‌شود که نوروز امسال ۲ درصد افزایش داشته است و در واقع سالانه ۲۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شود.

وی با بیان این‌که کمتر از یک میلیارد دلار درآمد توریستی و گردشگری داریم، تصریح کرد: انتظار می‌رود نمایندگان برای بهتر شدن وضعیت درآمد گردشگری کشور، به این طرح رای مثبت دهند.

 برای رسیدن به توسعه عادلانه، محرومیت‌زدایی و حذف فقر باید گردشگری را توسعه داد

علی وقف‌چی نیز در موافقت با طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: برای رسیدن به چشم‌انداز ۱۴۰۴ و جذب ۲۰ میلیون توریست چه برنامه‌ای جز ارتقا این سازمان دارید، برای رسیدن به توسعه عادلانه، محرومیت‌زدایی و حذف فقر باید گردشگری را توسعه داد بنابراین نباید بهره‌برداری اقتصادی را فدای توسعه سازمانی کرد و برای تحقق اقتصاد پویا باید فکری کرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حضور وزیر میراث فرهنگی در دولت موجب ارج نهادن به توریسم و میراث تاریخی ایران می‌شود، افزود: تعداد مدیران تغییر یافته نشان از هرج و مرج در این سازمان است.

وی ادامه داد: ایران در اقلیم، حیات وحش و فرش رتبه اول در جهان و صنایع دستی جز سه کشور برتر جهان است با این شرایط باید کمک کرد که از این امکانات در جهت رونق اقتصادی بهره‌برداری کنیم.

تشکیل وزارت گردشگری، موجب رونق کشور می شود

همچنین پروانه سلحشوری در موافقت با طرح مذکور گفت: اظهارات کسانی که ادعا می‌کنند تشکیل وزارتخانه بار مالی دارد، را رد می‌کنم و همچنین این‌که برخی می‌گویند این موضوع جز سیاست‌های کمونیستی است به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، زیرا نمایندگان از فراکسیون ولایی، امید و مستقلین حامی این طرح هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بحث وزارتخانه شدن رونق کشور را به همراه دارد، گفت: از سواحل مکران تا شمال و جنوب غربی و کردستان سرسبز تمامی مناطق ایران و استان‌ها و حتی روستاها جاذبه‌های گردشگری زیادی دارند.

وی ادامه داد: ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت رتبه ۵ دنیا و همچنین از نظر میراث فرهنگی رتبه دهم را دارا است، اما متاسفانه برای رونق گردشگری اقدام خاصی انجام نشده است. صنعت گردشگری، صنعتی ارزآور است و نباید به گونه‌ای عمل شود که ارز از کشور خارج شود، زیرا در کشور با مشکلات ارزی مواجه هستیم.

سازمان میراث فرهنگی در ۱۳ سال گذشته ۱۰ رییس داشت

سمیه محمودی، نماینده شهرضا و سخنگوی کمیسیون مشترک اجتماعی، برنامه و بودجه، صنایع و فرهنگی که بررسی این طرح را در دستور کار خود داشت هم در جلسه علنی دیروز، گفت: قبل از دولت نهم، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سه هزار کارمند داشت که هم اکنون تعداد آنان به ۱۳ هزار نفر رسیده است که این نبود نظارت در این سال‌ها را نشان می‌دهد.

وی با یادآوری این که ما باید با عزم جدی میراث فرهنگی را از حیاط خلوت دولت‌ها به مجموعه تخصصی تبدیل کنیم، اظهار کرد: نبود نظارت بر سازمان میراث فرهنگی باعث شده این سازمان پس از ادغام در سال ۸۳ و در ۱۳ سال گذشته ۱۰ رییس و ۱۱ معاون گردشگری داشته باشد.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی – یکشنبه- مجلس شورای اسلامی با ۱۳۹ رای موافق، ۶۳ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر به کلیات طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رای منفی دادند.

این طرح به دلیل بار مالی نیاز به دو سوم آرا به علاوه یک نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشت که رای لازم را کسب نکرد.

در این طرح پیشنهاد شده بود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی وظایف واختیاراتی که به موجب قوانین و مقررات داراست، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل شود.

بر اساس یکی از تبصره‌های ماده واحده این طرح، تمامی امکانات، اموال و نیروی انسانی این سازمان مزبور در اختیار وزارت خانه جدید قرارمی گرفت.

همچنین در تبصره دیگری از آن آمده بود: هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بارمالی برای این وزارتخانه موضوع این ماده در طول دوران اجرا برنامه ششم توسعه ممنوع بوده و دولت مکلف است از تاریخ تصویب این قانون و تشکیل این وزارتخانه بند د ماده ۲۹ قانون مدیریت خدمات کشوری را رعایت کند.
مرجع: خانه ملت