انتقاد تقی‌زاده‌خامسی از فرآیند انتخاب شهرداران

سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶ | کد مطلب: ۱۰۰۷۷
انتقاد تقی‌زاده‌خامسی از فرآیند انتخاب شهرداران
اسکان نيوز: قاسم تقی‌زاده‌خامسی امروز در گردهمایی شوراهای اسلامی شهر و روستا که در سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک 20 سال از تشکیل شوراهای شهر گذشته است. نکته‌ای که ما شهرداران و شوراها دور هم در این جلسات جمع می‌‌شویم و باید به آن توجه کنیم، نقد خودمان است نه تعریف ازخودمان.

وی افزود: درکشور، سه قوه و شورای شهر وجود دارد که وظایف شورای شهر مشخص است و واقعیت این است که این وظایف هر روز بدتر می‌شود. اگر سال گذشته را بررسی کنیم می‌بینیم، هیچ نکته‌ای به اختیارات شوراها اضافه نشده بلکه کم هم شده است. اگر قانونی بخواهد در شهری به غیر از تهران تصویب شود شهردار و شورا برای تصویب یک قانون باید به تهران بروند.

تقی‌زاده‌خامسی بیان کرد: شورای شهر برای این تشکیل شد که سرنوشت شهرها را به خود مردم واگذار کنند. شورای شهری انتخاب شود و شورای شهر، شهردار را انتخاب کند و این‌ها طرح‌ها و لوایحی را بدهند که شهر را اداره کنند. آیا واقعا امروز همین‌طور است؟آیا رو به بهبود است؟ پاسخ منفی است، نه اختیارات شوراها اضافه شده و نه درقوانین چیز جدید آورده شده که بتوان از آن استفاده کرد تا شوراها و شهرداری‌ها بتوانند خودشان را اداره کنند.

شهردار مشهد تاکید کرد: یکی از مشکلات اساسی مدیریت شهری همین است. الان تقریبا همه حق وتو دارند، اگر شورای شهر مصوبه‌ای می‌دهد، نمی‌داندکه این به سلامت برمی‌گردد یا خیر. خوشبختانه در شهر ما هماهنگی بین دولت و شهرداری در حد اعلا وجود دارد اما باز هم یک جایی آن مصوبه را وتو می‌کنند.

تقی‌زاده‌خامسی با اشاره به این‌که اولین نکته‌ای که به نظر بنده باید به آن پرداخته شود، تشکیل جلسات مشترک بین نمایندگان مجلس و شوراها است، افزود: این موضوع را هم در همین استان باید بررسی کرد و به کار ملی واگذار نکنیم. ما 18 تا نماینده داریم که این عددی جدی است، می‌شود مشکلات را در جلسات و نشست‌ها برطرف کنیم. آقایان و خانم‌های شورا می‌توانند به مجلس بروند و خواسته‌های شورای شهر را به نتیجه برسانند.

 شهردار مشهد خاطر نشان کرد: نکته بعدی خود شوراها است و این را باید نقد کنیم، شورای شهری که پس از 6 ماه هنوز نتوانسته شهردار خودش را انتخاب کند مورد نقد است. مردم شورا را انتخاب کردند و از روز اول از آن‌ها مطالبه دارند. شورا باید به مطالبات مردم بپردازد، ما باید نظرات شخصی‌مان را کنار بگذاریم. با یک نظر جمعی به دور از لایحه‎‌های سیاسی و فردی، فرد را انتخاب کنیم تا بتواند به مشکلات مردم رسیدگی کند.

وی افزود: اگر شورایی نتوانست این کار را انجام دهد نباید این انتظار را داشته باشد که در دوره‌ بعد و حتی دوره‌های بعدتر مردم به آن‌ها رای دهند. متاسفانه الان در شوراهای شهر درگیر موضوع انتخاب شهردار هستیم. یک روندی هم در شهر رایج شده است که از شورای اول ترویج شد، که همانجا هم من عرض کردم که این روش غلطی است و آن فراخوان دادن برای شورا و شهردار است.

بازی‌های دموکراتیک درآوردن مشکلی را از مردم حل نمی‌کند

تقی‌زاده‌خامسی با اشاره به این‌که نمی‌دانم این را از کجا الگو گرفتیم که اسم 30 نفر را اعلام می‌کنیم و در بوق و کرنا می‌اندازیم و همه‌جا را مشکل‌دار می‌کنیم که ما می‌خواهیم یک شهردار انتخاب کنیم، افزود: بروید در خلوت خود بنشینید و شهردارتان را انتخاب کنید و بعد به مردم بگویید این فرد را انتخاب کردیم. فکر می‌کنید این حرکت چه حسنی برای مردم دارد، مردم به این مسائل توجه نمی‌کنند و اصلا برایشان مهم نیست. مردم شهرداری را می‌خواهند که برایشان کار کند، حالا ما می‌خواهیم یک فرد ملی و اسم و رسم‌دار انتخاب کنیم، مردم به عملکرد شما در دوره‌ بعد رای خواهند داد و عملکرد شما زمانی است که شما و شهردارتان باهم همراه و همدل کار مردم را حل کنید. این بازی‌های دموکراتیک درآوردن مشکلی را از مردم حل نمی‌کند. من این گفته را طبق سابقه‌ی 20 ساله‌ خودم در شورای شهر مطرح می‌کنم.

وی عنوان کرد: برای بالابردن اختیارات شوراها یک هماهنگی منسجم بین نمایندگان شورای اسلامی و شوراها باید به وجود آید که بتوانیم در این دوره اختیارات مطلوبی را بدست آوریم و در رابطه با شهرداری و شوراها، شهرداری را انتخاب کنید که همراه و همدل باشد. اگر بازخورد کارشما و شهردارتان مثبت است و مردم آن را می‌پسند، کار را ادامه دهید و حتما موفق خواهید شد.


 
مرجع: ایسنا