"وفس" روستای برتر در گردشگری نجوم/ راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی در این روستا

دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵ | کد مطلب: ۱۰۰۵۲
"وفس" روستای برتر در گردشگری نجوم/ راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی در این روستا
اسکان نيوز: سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: امروزه گردشگران بسیاری به دنبال  سفر به مناطق بکر طبیعی و کمتر شناخته شده هستند تا انواع این موهبت را تجربه کنند. گردشگری نجوم نيز به عنوان بخشی از گردشگری فعال در بسياری از كشورها، در حال انجام است که توانسته بازار مطلوب اقتصادی و علمی را به بار آورد.

وی افزود: فعاليت‌هایی كه در حوزه گردشگری در مكان‌هايی خارج از محيط عادي زندگی خود به منظور رصد آسمان و ستاره‌ها، با هدف و انگيزه علمی، ماجراجويی، سرگرمی و آموزش انجام می‌پذیرد را گردشگری نجوم می‌گویند که یکی از جاذبه‌های مهم در رویکردهای نوین گردشگری است. در استان مرکزی نیز با توجه به پتانسیل‌ها و شرایط جغرافیایی در برخی از مناطق استان می‌توان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری نجوم بهره برد.

او در ادامه  گفت: یکی از مناطق روستایی که پتانسیل این نوع گردشگری را دارند و می‌توانند برای آن منطقه در آمدزایی را به همراه داشته باشد روستای هدف گردشگری  وفس در شهرستان کمیجان است زیرا که آسمان زیبای این روستا در تلسکوپ بسیاری از ستاره شناسان غرب کشور جای گرفته و همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حسینی افزود: این منطقه جهت رصد از ویژگی‌های آب و هوایی بسیار مطلوب و منحصر بفردی برخوردار است و همچنین دوری از آلودگی هوا و آلودگی نوری که از عوامل جدی در ایجاد یک نقطه مطلوب برای رصد به شمار می‌رود از ویژگی‌های وفس است. آسمان روستای وفس جز برترین‌های آسمان‌های ایران است و پتانسیل یک منطقه بکر برای این نوع گردشگری را دارد.

او اظهار کرد: تحقق اهداف در این امر مهم نیازمند تلاش بیشتر و آموزش ترویج علم نجوم با همکاری موسسات رصد استان است و می‌تواند زمینه‌ساز این نوع گردشگری با توجه به پتانسیل‌های موجود باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در پایان گفت: یک مجوز احداث اقامتگاه بومگردی در این روستا صادر شده تا به غیر از استقرار ستاره شناسان، امکان تجربه یک زندگی بومی و استفاده از مواهب آن نیز برای ایشان ممکن شود. این امر باعت استقرار مطلوب گردشگران در این روستا و از سوی دیگر توانمند شدن جوامع محلی می‌شود.

 
مرجع: ایسنا