۲۸ فروردين ۰۰ - ۱۳:۰۱

ستاد ملی مقابله با کرونا: در ایران ۵۰۰ هزار نفر واکسن زده اند

ستاد ملی مقابله با کرونا: در ایران ۵۰۰ هزار نفر واکسن زده اند
تا کنون یک میلیون و ۸۹۵ هزار دوز واکسن وارد ایران شده‌است و حدود ۵۰۰ هزار نفر در ایران واکسن زده‌اند.
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این مطلب گفته تا کنون ۴۲۰ دوز واکسن از روسیه، ۶۵۰ دوز از چین، ۱۲۵ هزار دوز از هند و ۷۰۰ هزار دوز از کره جنوبی وارد کرده‌ایم.

علیرضا رئیسی گفته پیش بینی می‌کنیم ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده فاز اول واکسیناسیون که شامل کادر بهداشت و درمان و گروهی از بیمارانصعبالعلاجو زمینه‌ای است، به پایان برسد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ادامه به روند شیوع بیماری و رعایت پروتکل‌ها اشاره کرد و گفته متأسفانه میزان رعایت پروتکل‌ها خوب نیست و همچنان در سطح ۵۸.۵ درصد رعایت پروتکل‌ها قرار داریم.

 رئیسی با اعلام اینکه ۶ استان بیشترین نقض کنندگان ترددها در شهرهای قرمز بودهاند، گفت: ۷۱ درصد نقض ترددها در استان‌های اصفهان، البرز، مازندران، فارس، همدان و آذربایجان شرقی گزارش شده است.

او با اشاره به نقض ممنوعیت ترددهای شبانه در مناطق قرمز، گفته در بحث نقض ممنوعیت ترددهای شبانه، استان تهران قرار دارد و به دنبال آن، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، گیلان و فارس، ۶۶ درصد نقض ممنوعیت ترددهای شبانه را شامل شدهاند.
۲۸ فروردين ۰۰ - ۱۲:۰۵

کمیسیون مشترک برجام امروز برگزار می‌شود

کمیسیون مشترک برجام امروز با هدف بررسی روند و نتایج گفت‌وگو‌های فنی کارشناسان، با شرکت هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ و در سطح معاونین کار خود را در گرندهتل وین از سر می‌گیرد.

ریاست هیأت ایرانی را در این جلسه سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان بر عهده خواهد داشت و ریاست جلسه نیز بر عهده انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس خدمات خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود.

قرار است در این جلسه که ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران برگزار می‌شود، در خصوص نحوه ادامه گفت‌وگو‌ها بحث و تصمیم‌گیری شود.

 
۲۸ فروردين ۰۰ - ۱۱:۰۶

سوءاستفاده از سهمیه پاکبانان؛ بعد از آبادان نوبت به علی‌آبادکتول رسید

سوءاستفاده از سهمیه پاکبانان؛ بعد از آبادان نوبت به علی‌آبادکتول رسید
پس از استفاده مدیران شهرداری آبادان از سهمیه واکسن پاکبانان این شهر، دو مدیر شهرداری علی آباد کتول در استان گلستان هم به جای پاکبانان آن شهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

 سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی گلستان اعلام کرد روز تزریق سهمیه واکسن پاکبانان در این شهرستان از ویال آخر که مانند همه ویال‌ها ۵ تایی است ۴عدد باقی مانده بود که این تعداد به مسئول خدمات شهری، یک خانم پیمانکار و ۲ نفر هم  که از کارکنان شهرداری بوده‌اند تزریق شده است.

تعدادی از پاکبانان برای تزریق واکسن مراجعه نکرده بودند که دیگران از سهمیه آنها استفاده کردند.

 
۲۷ فروردين ۰۰ - ۱۴:۵۸

۱۶۰۰ خانه دیگر در ترکیه به نام ایرانی‌ها شد

۱۶۰۰ خانه دیگر در ترکیه به نام ایرانی‌ها شد
به گزارش مرکز آمار ترکیه، در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ ایرانی‌ها با خرید نزدیک به ۱۶۰۰ خانه در ترکیه، به‌ عنوان بزرگ‌ترین گروه از خریداران خارجی خانه در این کشور معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی که روز پنج‌شنبه منتشر شد، در سه ماه نخست سال میلادی پس از ایرانی‌ها، اتباع عراقی و روسی بیشترین خریداران خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که تنها در ماه مارس، ماه گذشته میلادی، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد افزایش داشته است.

گفته می‌شود که تمایل خارجی‌ها به خرید خانه در ترکیه در ماه‌های گذشته به دنبال کاهش محدودیت‌های کرونایی و کاهش ارزش پول ملی این کشور افزایش یافته است.

در ادامه گزارش مرکز آمار ترکیه، استانبول و آنتالیا و ازمیر به ترتیب محبوب‌ترین شهرها برای خرید خانه از سوی خارجی‌ها اعلام شده است.

خرید خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه طی ۱۱ ماهه ۲۰۲۰ نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ دو برابر و نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ برابر شده است.

بر اساس قوانین ترکیه در سال‌های اخیر، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند.

از زمان تصویب این قانون، خرید خانه توسط خارجی‌ها به‌ویژه ایرانی‌ها رونق زیادی گرفته است.
۲۶ فروردين ۰۰ - ۱۷:۳۳

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام
نشست کمیسیون مشترک برجام که از ساعتی پیش در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافته و قرار شد گفت‌وگوهای فنی در نشست‌های کارشناسی ادامه یابد.

نتایج نشست های این دو گروه کارشناسی در حوزه جنبه‌های فنی  مربوط به رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای، به کمیسیون مشترک اعلام می‌شود.

در ابتدای نشست امروز کمیسیون مشترک، عراقچی رئیس هیأت ایرانی، ضمن محکوم کردن خرابکاری اخیر در تأسیسات نطنز و گلایه شدید از واکنش ضعیف کشورهای اروپایی به این حادثه، تأکید کرد که اعضای برجام باید یکصدا و بدون ملاحظات سیاسی، این اقدام را که مصداق تروریسم هسته ای و تخطی فاحش از قوانین بین‌المللی است، محکوم و تقبیح نمایند.

عراقچی تأکید کرد که هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی به دنبال مذاکرات فرسایشی و اتلاف وقت نیست و تأکید دارد که گفت‌وگوها در چارچوبی مشخص و در زمانی قابل قبول انجام گیرد.

رئیس هیأت ایران در خصوص آغاز غنی‌سازی 60 درصدی در کشورمان  تصریح کرد که این اقدام در چارچوب حقوق ایران ذیل بند 26 و 36 برجام و با هدف رفع برخی نیازهای کشور در حوزه پزشکی انجام گرفته است.
 
۲۶ فروردين ۰۰ - ۱۷:۲۸

اعتراض وزارت رفاه به قانون جدید غربالگری در مجلس

اعتراض وزارت رفاه به قانون جدید غربالگری در مجلس
معاون پیشگیری از معلولیت های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از ارسال نامه اعتراضی وزیر رفاه به شورای نگهبان درباره طرح جدید مجلس درباره غربالگری خبر داد

آن‌طور که افروز صفاری‌فرد گفته این طرح بدون «نظرخواهی» از سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت، در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

به گزارش ایلنا او نسبت به ازدیاد جمعیت کشور بدون توجه به سلامت آن‌ها و تحمیل فشار اقتصادی و اجتماعی به کشور و جامعه هشدار داده است.

به گفته صفاری‌فرد، از سال ۹۲ تاکنون پس از مشاوره های ژنتیک حدود هفت هزار و ۳۰۰ مورد سقط انجام شده است. او تاکید کرد که پس از  مشاوره های ژنتیک هیچ اجباری برای سقط جنین وجود ندارد.
۲۶ فروردين ۰۰ - ۱۷:۲۲

همزمان با اوج گیری کرونا، موارد مسمومیت با الکل صنعتی افزایش یافته

همزمان با اوج گیری کرونا، موارد مسمومیت با الکل صنعتی افزایش یافته
رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم گفت: با توجه به شروع پیک چهارم کرونا در هفته‌های اخیر شاهد افزایش موارد مسمومیت با الکل متانول یا سمی بوده‌ایم. این فرض غلط و اشتباهی است که با مصرف الکل و یا مشروبات الکلی می‌توان کرونا را پیشگیری یا درمان کنیم.

مصرف خوراکی الکل به هیچ عنوان هیچ نقشی در درمان و یا پیشگیری از کرونا ندارد.

مصرف خوراکی الکل در ساعات اولیه هیچ علامت خاصی ندارد و ممکن است تا ۶ یا ۱۲ ساعت اول فرد هیچ علامت بالینی خاصی را بروز ندهد ولی متأسفانه بعد از گذشت تنها چند ساعت این مواد سمی وارد سلول‌های عصبی و بینایی می‌شوند و بیمار دچار علائم چشمی خواهد شد.
۲۵ فروردين ۰۰ - ۱۵:۳۵

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد: اگر واکسیناسیون انجام نشود، فاجعه انسانی رخ می‌دهد

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد: اگر واکسیناسیون انجام نشود، فاجعه انسانی رخ می‌دهد
رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد به ایسنا گفته که یک فاجعه انسانی بر اثر کرونا در ایران در حال رخ دادن است و راهی جز بستن شهرها و واکسیناسیون گسترده وجود ندارد.

دکتر علی بیرجندی نژاد ضمن هشدار به مسئولین گفت: رتبه‌ کشور در مرگ و میر در حال ارتقاء است و حتی یک روز تاخیر در واکسیناسیون گسترده و عمومی نابخشودنی است.

او گفته اگر وزارت بهداشت در نوروز به هر علتی نتوانست به طور موثر وارد میدان شود لااقل در واکسیناسیون گسترده قافیه را نبازد و انتظار همه جامعه از شخص وزیر و مجموعه وزارت بهداشت تهیه واکسن، واکسن و واکسن است.

او وضعیت بیمارستان‌ها را غیرقابل باور خوانده و گفت: در بسیاری از اورژانس‌ها ظرفیت پذیرش بیماران پر شده و ادامه این روند باعث خواهد شد تختی برای بستری بیمار جدید نباشد.

او با انتقاد از مقامات گفته که " خرج کردن از مردم و اتهام زنی به آن‌ها نیز راحت‌ترین مسیر برای عده‌ای شده است؛ یک روز سفرهای نوروزی و روز دیگر صف‌های مرغ مورد اتهام است."

دکتر بیرجندی گفته : متاسفانه برخی بسیار راحت از رسیدن آمار فوتی‌ها به ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ نفر در روز سخن می گویند؛ آیا کشوری که با بحران جمعیتی روبرو است و نرخ موالیدش در سال گذشته بهت آور است؛ اینقدر راحت باید از جان دادن سرمایه های انسانی و نیروی کار خود بگذرد.

او گفت: امروز واکسن ضروری است اگر امروز واکسن داخلی به مردم نمی‌رسد نباید منتظر فردا شد

 
۲۵ فروردين ۰۰ - ۱۲:۳۸

روحانی: از مذاکرات وین نترسید

روحانی: از مذاکرات وین نترسید
حسن روحانی رییس جمهور می‌گوید همه باید تلاش کنند تا تحریم و جنگ اقتصادی علیه ایران پایان یابد.
 
حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت گفته :" چرا از مذاکرات می ترسیم؟ کسی این حرفها را در سر ما فرو کرده است چرا از حرف زدن می ترسیم. قرآن حتی از مذاکره با کفار سخن می گوید که باید با جدال احسن انجام شود. پس چرا ما می ترسیم و از این موضوع فرار می کنیم، دست ما را باز بگذارید تا تحریم‌ها را برداریم "

او گفته بعضی می‌گویند " آخر روبه رویتان آمریکاست خوب باشد مگر آمریکا کیست؟ ما همان طور که در برجام مذاکره کردیم و آمریکا را پشت میز آوردیم باز هم این توانمندی را داریم اینقدر روی توان ما شک نکنید."

روحانی افزوده: «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها زمان زیادی نمی‌برد؛ برخی بلد نیستند می‌گویند راستی‌آزمایی زمان می‌برد. با وزیران برنامه‌ ریختیم هروقت تایید کردند نفت را راحت می‌فروشند و بانک مرکزی منابعش را راحت جا‌به‌جا کرد، یعنی دسترسی راحت شده.

او همچنین در ارتباط با زمان مذاکرات که نزدیک به انتخابات است گفته " انتخابات برای ما روز بسیار مهمی است و حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است ولی هیچ جناح و هیچ فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت باشند. بگذاریم مردم زندگی کنند و تحریم برداشته شود چون این به نفع انتخابات و به نفع حضور مردم در انتخابات و به نفع همه جناح هاست.

رئیس جمهور باز هم تاکید کرده که به محض اینکه آمریکا تحریمها را بردارد ایران هم به تعهداتش باز خواهد گشت.

دو دور مذاکرات غیر مستقیم هیاتهای ایرانی و آمریکایی برای احیای برجام در وین پایتخت اتریش ظرف ده روز گذشته صورت گرفته است. هم ایران و هم آمریکا این مذاکرات را سازنده توصیف کرده اند.
۲۵ فروردين ۰۰ - ۱۱:۵۴

دفتر احمدی‌نژاد پیشنهاد معاون‌اولی به فائزه هاشمی را رد کرد

دفتر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین اظهارات اخیر فائزه هاشمی را رد کرد.
 
حساب کاربری دولت بهار در توئیتر بیانیه دولت احمدی‌نژاد را منتشر کرد و نوشت "مطالب منتشرشده در رسانه‌های منتسب به سرکار خانم فائزه هاشمی با ادعای پیشنهاد ائتلاف یا معاون اولی از سوی دکتر احمدی نژاد به ایشان، قویا و به طور کامل تکذیب می‌گردد".
 

 
۲۵ فروردين ۰۰ - ۱۱:۵۲

شب جنجالی فائزه هاشمی در کلاب‌هاوس؛ از رای‌ندادن در انتخابات، معاون‌اولی احمدی‌نژاد تا تاختن به اصلاح‌طلبان

شب جنجالی فائزه هاشمی در کلاب‌هاوس؛  از رای‌ندادن در انتخابات، معاون‌اولی احمدی‌نژاد تا تاختن به اصلاح‌طلبان
فائزه‌هاشمی‌رفسنجانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بخش‌هایی از این  گفت‌وگوی اینترنتی شش‌ساعته در کلاب‌هاوس‌ گفت: «در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شرکت نمی‌کند.

حتی اگر برادرم محسن، نامزد این انتخابات باشد که او را قبول دارم، باز هم در این انتخابات شرکت نمی‌کنم و رای نمی‌دهم.

شرکت‌نکردن‌ام در این انتخابات به دلیل رد صلاحیت‌های شورای نگهبان  نیست؛ شورای نگهبان رد کرده و می‌کند اما اعتراضم به اصلاح‌طلبان است که برای ماندن در قدرت شاخص‌های اصلاح طلبی را رها کرده‌اند.

دلیلم برای رای ندادن به بن‌بست‌ رسیدن اصلاحات است. وقتی رای دادن به نتیجه نمی‌رسد، رای ندادن یک استراتژی و یک اقدام فعالانه است.»

از او پرسیدند "آیا سودمند نیست میان گزینه‌ آزاررسان مانند مجلس فعلی و گزینه بی خاصیت مانند مجلس قبلی و دولت  روحانی به بی خاصیت‌ها رای بدهیم؟" و هاشمی پاسخ‌داد: «رای‌دادن به بی خاصیت‌ها، همان انتخاب بین بد و بدتر است و البته دولت روحانی در برخی موارد آزار هم رسانده.

البته من شجاعت‌ دارم که نظرم را عوض کنم اما اگر عملی ببینم که به معنای رفتن به سمت اصلاحات باشد؛ مثلا آزادی زندانیان یا رابطه‌گرفتن با کشورهایی که بیهوده با آنها قطع ارتباط کردیم.»

 فائزه هاشمی از کارنامه پدرش، اکبر هاشمی رفسنجانی دفاع کرده و گفته  در سال ۱۳۷۱ با ترور صادق شرفکندی، دبیرکل وقت حزب دمکرات کردستان ایران و  همراهانش در آلمان، جریان‌هایی در داخل حکومت تلاش کردند تا تلاش پدرش را که رئيس‌جمهور بود، برای بهبود رابطه با اروپا برهم بزنند.

از خبرسازترین بخش‌های این گفت‌وگو یکی این‌بود که فائزه هاشمی خبر داد محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ۱۴۰۰ به او پیشنهاد کرده که ائتلاف کنند و او معاون اول احمدی‌نژاد شود که از سوی فائزه رد شده.

 
۲۴ فروردين ۰۰ - ۱۸:۴۰

ایران از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داد

ایران از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داد
سید عباس عراقچی که برای شرکت در نشست مذاکرات ایران و گروه ۴+۱ در وین به سر می برد در گفت‌وگو با خبرنگاران این خبر را داده است.

بنابر این نامه هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیش‌تر به ماشین‌های موجود در نطنز، افزوده می‌شود که این  علاوه بر جایگزینی ماشین‌های آسیب‌دیده در حمله روز یک‌شنبه است.

 برخی رسانه‌ها این حرکت ایران را پاسخی دانسته‌اند به حمله روز یک‌شنبه به تاسیسات غنی‌سازی هسته‌ای که گفته‌می‌شود کار اسراییل بوده است.