در گفت و گوی اسکان با رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، ری و تجریش مطرح شد:

در زمان بحران با مدیریت فله‌ای کاری از پیش نمی‌بریم/ تشویش در حوزه نظارتی شورا شهر

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴ | کد مطلب: ۷۴۶۵
در زمان بحران با مدیریت فله‌ای کاری از پیش نمی‌بریم/ تشویش در حوزه نظارتی شورا شهر
به گزارش اسکان نيوز تهران در چند روز اخیر همچون شهری بی‌دفاع با زلزله، آلودگی هوا، موش‌های آدم خوار، تراکم های بالای ساختمان ، عدم آموزش صحیح زمان بحران، سوله های واگذار شده  و ...تنها ماند. این یک حکم کلی نیست.

نگاهی به موج اخبار و شایعات و گفته‌های ضد و نقیضی که از چهارشنبه شب آغاز و حتی تا امروز نیز ادامه دارد، یادآور همان کلیشه معروف است که در بحران ها دچار بحرانِ مدیریت بحران می‌شویم.اما بزرگترین مشکل شهروندان تهرانی در این میان این است که در زمان حادثه چه کسی متولی مدیریت بحران است چرا که بحران‌ها نیازمند مدیریت واحد و یکپارچه هستند.

سوله های بحران را نباید واگذار می کردید

ناهید خداکرمی رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، ری و تجریش در خصوص ضعف های عملکردی مدیریت بحران پایتخت در زلزله های اخیر تهران به اسکان نيوز گفت: مدیریت بحران در کشور ما مقوله است که برنامه، طرح و لایحه های فراوان دارد و در آن مجلس، شورای شهر و سایر سازمان ها تکالیف مشحخص خود را دارند.

او از عدم هماهنگی نهاد های دخیل در حوزه بحران گلایه کرد و ادامه کرد: آنچه که اکنون قابل نقد است، عدم هماهنگی ارگان ، سازمان ، نهاد و وزارتخانه های دولت است که در حوزه مدیریت بحران ماموریت دارند. این ناهماهنگی به شیوه ای است که هر یک از آن ها بدون توجه ، مشورت و برنامه ریزی با یکدیگر کار مستقلی انجام می دهند بدون اینکه بدانند نهاد مقابل وظیفه خود را در آن راستا انجام داده است یا خیر.

خداکرمی با اشاره به اینکه اگر هماهنگ نباشیم کاری از پیش نخواهیم برد، تصریح کرد: به عنوان مثال رسانه موظف و مکلف است تا به شکلی صحیح و کامل اطلاع رسانی، توانمند سازی و آگاهی بخشی دهد و مدیریت و کنترل استرس را به شیوه علمی به دست گیرد اما متاسفانه  شاهد بودیم که این کار به درستی انجام نشد.

او اضافه کرد: از طرفی شهرداری مکلف بود سوله های بحران را آماده سازی و خالی کند، در حالی که اکنون بسیاری از این سوله ها در پایتخت به سایرین واگذار شده است. بعلاوه در زلزله اخیر شاهد بودیم که وزارت کشور ، سازمان هلال احمر و غیره که تکلیف مشخصی دارند با یکدیکر هماهنگ نبوده و در نتیجه موجب اضطراب شهروندان شدند.

با مدیریت هیاتی و فله ای در زمان بحران ها کاری از پیش نمی بریم

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: ما امروزاز قوانین کاغذی رنج می بریم ؛ در واقع بیشتر قوانین و برنامه ها روی کاغذ می ماند و کسی گزاشی از میزان عملکرد و  یا کم و کاستی های ماموریت خود ارائه نمی دهد.این در حالی است که هر سازمان و نهادی باید در چهارچوب تکالیفی که  قانون برایش مشخص کرده، گزارش دقیقی از میزان عملکرد و فعالیت خود به مردم ارائه دهد تا بتوانیم نظارت درستی داشته باشیم.

خداکرمی در ادامه با بیان اینکه اکنون شورای شهر در حوزه نظارتی دچار تشویشی است، گفت: شورای شهر در حوزه نظارتی تا کنون نانظم بوده چرا که برنامه های عملیاتی مشوش است. در واقع لازمه نظارت دقیق ما بر سازمان و نهادهای اجرایی ملزم به ارائه دقیق گزارش از طرف آن هاست.

او افزود: با مدیریت هیاتی و فله ای در زمان بحران ها کاری از پیش نمی بریم ، این موضوع قطعا نیازمند یک مدیریت علمی است. باید بررسی کنیم که اگردر این حوزه ها به قدر کافی توانایی نداریم، از مدیریت و الگوهای بین المللی کمک بگیریم.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، ری و تجریش عنوان کرد: به نظر می رسد که باید کشورهای موفق در این حوزه را شناسایی کنیم و از آن ها تقاضای کارشناس و مشاوره داشته باشیم.بعلاوه برنامه ها را براساس استاندارد روز دنیا طراحی و قوانینمان را طبق استانداردهای جهانی عملیاتی کنیم.

بیلبورد های تبلیغاتی شهرداری جای خود را با آموزش های بحران عوض کنند

ناهید خداکرمی در ادامه ضمن اشاره به آموزش ناصحیح  شهروندان در زمان بحران و آمار زخمی های زلزله اخیر اضافه کرد: در حوزه آموزش مردم در زمان بحران به نظر می رسد آموزش و پرورش مانورهایی را در مدارس انجام می دهد، اما باید توجه کنیم فرزند ما تابع خانواده خود است و در زمان بحران این کودک نمی تواند به پدر و مادر خود آموزش دهد، بنابراین قطعا پدر و مادرهای ما هم نیازمند آموزش درست هستند.

او ادامه کرد: شهرداری می تواند به جای نصب بیلبوردهایی که شعارها و وظاف سایر سازمان ها را عرضه می کند،آموزش های زمان بحران را ارائه  دهند. از طرفی متاسفانه هنوز مدیریت شهری نتوانسته است مدیریت میانی را با خود هماهنگ کند؛ در این راستا  لازم می دانم پیش از هر کاری به آموزش هایی در سراهای محله و خانه سلامت بپردازد.

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد:  متاسفانه خانه های سلامت پایتخت وظایف وزارت بهداشت را انجام می دهد،در حالی که اکنون زمان آن رسیده که این نهاد به توانمند سازی شهروندان در حوزه سلامت، بحران و خود مراقبتی بپردازد.

خداکرمی در پایان خاطرنشان کرد: ما به جد پیگیر این امر هستیم تا رفتار سازمانی معاونت فرهنگی و اجتماعی در حوزه سلامت و حوزه بحران تغییرکند و آن مسیرناکارآمد و اشتباه قبلی را ادامه ندهد.