T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?>T_BLOCK_SECTION_CHILD_PODCAST}']['prms']['section_id'] = 'dynamic_section'; ?> تفکیک جنسیتی در فضای شهری را قبول ندارم - اسکان نيوز
فاطمه جوادی شهردار شهر خلخال :

تفکیک جنسیتی در فضای شهری را قبول ندارم

سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۶ | کد مطلب: ۴۹۷۹
تفکیک جنسیتی در فضای شهری را قبول ندارم
اسکان نيوز: برای نخستین بار در استان اردبیل یک زن شهردار شهر خلخال با ۱۲۰هزار نفر جمعیت شد. فاطمه جوادی خوجين دکترای زمین‌شناسی اقتصادی دارد و مهندسی معدن در مقطع کارشناسی خوانده است . او پیش از این مشاور استاندار اردبیل در امور معادن بود. 
 
فاطمه جوادی که علاوه بر حضور در سازمان نظام‌مهندسی معدن در استان اردبیل تدریس در دانشگاه را نیز در کارنامه دارد در گفتگویی که پیش رو دارید به تشریح موانعی پرداخته که معمولاً زنان برای احراز پست‌های مدیریتی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. 
 
به گزارش اسکان نيوز به نقل از کلید ملی شهردار خلخال می‌گوید: زمانی که یک آقا به عنوان شهردار انتخاب می‌شود یک وضعیت عادی است. اما زمانی که یک زن به عنوان شهردار انتخاب می‌شود مسئولیتی دوچندان بردوشش گذاشته می‌شود. گویا رسالتی سنگین‌تر برعهده‌دارد. همه به ویژه زنان کار و کارنامه او را رصد می‌کنند.
 
جوادی به درآمد شهرداری خلخال اشاره می‌کند و می‌افزاید: درآمد شهری شهرخلخال بسیار پایین است. خلخال نه به لحاظ کشاورزی و نه به لحاظ صنعتی طرح و فعالیتی ندارد که بتواند به شکلی سیستماتیک تجارت کند و این تجارت به شهر کمک کند. برای همین درصدد ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری و شهر خلخال هستیم. 
 
مشروح این گفتگو را می‌خوانید:
 
چه شرایطی باعث شد که داوطلب احراز پست شهرداری شهر خلخال شوید؟ با توجه به اینکه شما مشاور استاندار بودید آیا از پیش برنامه‌ای برای شهردارشدن داشتید؟
 
واقعیت  این است که تصمیمی برای اینکه شهردارشوم نداشتم. من ساکن اردبیل بودم و همان‌طور که می‌دانید برای خانم‌ها قبول مسئولیت در شهری که خانواده‌اشان سکونت ندارد بسیار سخت است. 
 
به همین دلیل یکی از نخستین موانع پیش روی من همین موضوع سکونتم در اردبیل بود و قبول این مسئولیت در شهری غیر از محل سکونت می‌بایست با رضایت کامل خانواده همراه باشد.  این اتفاقی است که آقایان اصلاً با آن مواجه نیستند. اگر به آقایی بگویند فلان مسئولیت را قبول کند یا خود آن مرد بخواهد برای مسئولیتی نامزد شود تصمیم‌گیرنده نهایی خودش است و نیازی به همراه کردن نظر خانواده ندارد. 
 
اما در مورد ورودم به بحث شهردارشدن در خلخال از ترکیب دو دسته از عوامل بود. نخست اینکه من به عنوان مشاور استاندار با مشکلات مردم ارتباط مستقیمی داشتم و از طرف دیگر با مسئولان اجرایی نیز ارتباط مستقمی برای حل و رفع این مشکلات داشتم و دارم. از سوی دیگر احساس وظیفه کردم که برای شهرم، خلخال می‌توانم مفید باشم و از طریق همین روابطی که دارم می‌توانم بهبود شرایط را برای خلخال رقم بزنم. 
 
 بنابراین با وجود مشکلاتی که پیش پایم بود برنامه‌ام را برای تصدی پست شهردار خلخال ارائه کردم. 
 
درباره وضعیت اقتصادی شهر خلخال و درآمدهای شهرداری بگویید و آیا فکر می‌کنید بتوانید درآمد پایداری برای شهرداری  خلخال ایجاد کنید؟
 
درآمد شهری شهرخلخال بسیار پایین است. خلخال نه به لحاظ کشاورزی و نه به لحاظ صنعتی طرح و فعالیتی ندارد که بتواند به شکلی سیستماتیک تجارت کند و این تجارت به شهر کمک کند. 
 
درآمدهای شهری نیز متأثر از همین فعالیت‌های کلان در شهر است وگرنه با اخذ عوارض به تنهایی نمی‌توان انتظار اداره شهر را داشت. 
 
ما همیشه در شهرداری با کمبود پول و اعتبار مواجه هستیم  و در عین حال که تلاش خواهیم کرد از طریق شناسایی معادن برای شهر در آینده منابع تأمین مالی فراهم کنیم درصدد ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری و شهر خلخال هستیم. 
 
شما زمین‌شناسی اقتصادی خوانده‌اید؛ چه موفقیتی در زمینه تخصص خودتان کسب کرده‌اید که حالا برپایه آن مسئولیت اداره شهر خلخال را برعهده گرفته‌اید؟
 
برخلاف آنچه در جامعه درباره رشته معدن جا افتاده و آن را رشته‌ای مردانه در ذهن‌ها جا انداخته ناخواسته ورود پیدا کردم و در رشته مهندسی معدن شروع به تحصیل کردم. ناگزیر بودم برای رسیدن به مقصد همه مشکلات را از پیش رو بردارم و این خود انرژي و تلاش مضاعفی می‌طلبید. 
 
متأسفانه باید گفت در جامعه ایران برای بانوان فرصتی تعریف نمی‌شود و وقتی هم می‌خواهند مدیریتی به زنان بسپارند می‌گویند رزومه بدهید. در حالی که اکثر قریب به اتفاق خانم‌ها فاقد رزومه و سابقه کار در حوزه مدیریت هستند زیرا اصلاً فرصتی به آنها داده نمی‌شود. این در حالی است که علاوه براین نبود فرصت انرژی منفی هم به آن‌ها می‌دهند. 
 
بنابراین به تأکید باید بگویم اگر زنی موقعیت شغلی و پست مدیریتی به دست آورده با چنگ و دندان آن موفقیت را به دست آورده است. گرچه اگر همراهی همسر و خانواده‌اش نباشد همین کار هم غیرممکن می‌شود. 
 
حال شما شهردار خلخال شده‌اید و جزو معدود زنانی هستید که در ایران شهردار شده‌اند. فکر می‌کنید برای شهر خلخال چه موقعیتی می‌توانید خلق کنید و از این مهمتر برای زنان خلخال چه موقعیت یا موقعیت‌هایی خلق کنید؟
 
زمانی که یک آقا به عنوان شهردار انتخاب می‌شود یک وضعیت عادی است. اما زمانی که یک زن به عنوان شهردار انتخاب می‌شود مسئولیتی دوچندان بردوشش گذاشته می‌شود. گویا رسالتی سنگین‌تر برعهده‌دارد. همه به ویژه زنان کار و کارنامه او را رصد می‌کنند.  بیشتر از یک آقا می‌خواهند او را محک بزنند  و ببینند به عنوان یک زن در کسوت شهردار چقدر می‌تواند توانمندی داشته باشد.
 
یعنی فکر می‌کنید با شهردار شدن شما اعتماد به نفس زنان افزایش پیدا می‌کند یا علاوه براین موضوع مقوله‌های دیگری را هم مد نظر دارید؟
 
خوشبختانه الان اعتماد به نفس و خودباوری وجود دارد.  من تلاش خواهم کرد تا به تقویت این خودباوری کمک کنم و بتوانیم بستری برای موفقیت سایر زنان فراهم کنیم. 
 
در حوزه تأمین فضاهای شهری که زنان بتوانند در امنیت اجتماعی به زندگی روزمره خود بپردازند و فضاهایی که بتوانند در آن آزادانه فعالیت کنند یا مکان‌هایی برای ورزش زنان چه برنامه‌ای دارید؟ همین‌طور برای بهبود و افزایش مشارکت اقتصادی زنان؟
 
من در حوزه مدیریت شهری با تفکیک جنسیتی مخالفم. من خودم را مجزا از مردان  در جامعه نمی‌دانم و تا جایی که شرایط جامعه اجازه دهد معتقدم نباید تفکیک جنسیتی در فضاهای شهری وجود داشته باشد. به همین دلیل هم معتقدم تمام نیرو و انرژی‌ان را برای اعتلای شهر خلخال به کار خواهم بست. 
 
اما معضلی پیش روی ماست که زنان را بیشتر تحت تأثیر قرارداده‌است. بیماری‌هایی نظیر افسردگی که ریشه در بیکاری اعضای خانواده دارد بر زنان تأثیر گذاشته و از طرف دیگر عدم تحرک زنان و عدم مشارکت آن‌ها در اداره شهر و محل زندگی موجب شده چنین معضلاتی دوچندان شود. 
 
به همین دلیل نهایت تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا بتوانم نشاط اجتماعی که در گرو نشاط زنان است را به شهر خلخال برگردانم. 
 
یکی از مهمترین راه‌های عملی کردن این برنامه توسعه و رونق ورزش همگانی است.   همچنین برای اینکه بتوانیم از توانمندی‌های زنان استفاده کنیم با مشاور بانوان استانداری هماهنگ خواهم شد تا برای تقویت توانمندی‌های زنان خلخال شناسایی صورت گرفته و با برنامه‌هایی نظیر برپایی نمایشگاه این کار را برنامه‌ریزی و تقویت کنیم.
 
یکی از سوابق زنان خلخال فعالیت اقتصادی آنان در قالب تعاونی‌های محلی و تکاپو در بخش خرد اقتصادی است که انتظار می‌رود از این فرصت به نفع مدیریت شهری هم بهره بگیرید. اما پرسش این است که تا چه اندازه در مدیریت شهر از معماری و گرایش‌های علوم‌انسانی نظیر روانشناسی، جامعه‌شناسی و فلسفه بهره‌ خواهید گرفت؟
 
طبق برنامه‌ای که برای شهرداری ارائه دادم  جلسات ماهانه بیم‌ها و امیدها برای انتقال نظرات همشهریان در مدیریت شهری را در دستور کار خواهم داشت. یکی از سرفصل‌های اختصاصی این نشست‌ها بررسی زیباسازی و مبلمان شهری خلخال است تا با مشارکت خود شهروند بتوانیم به بهبود آن کمک کنیم. 
 
یکی دیگر از برنامه‌های من تلاش برای بهبود وضعیت وقوف مردم به حقوق شهروندی است و بنا دارم با کمک گرفتن از تریبون‌هایی نظیر نماز جمعه یا انجمن‌های اولیاء و مربیان مدرسه‌ها اقدام کنم. 
مرجع: کلید ملی