مهارت حل مساله و افزایش تمرکز کودک با اوریگامی

پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۶ | کد مطلب: ۳۹۰۵۰
مهارت حل مساله و افزایش تمرکز کودک با اوریگامی
یک متخصص در حوزه اختلالات روان‌پزشکی کودک و نوجوان بیان کرد: اگر پدر و مادرها می‌خواهند فرزندانی را پرورش دهند که بتوانند حل مساله را یاد بگیرند و از پس چالش‌هایشان برآیند، می‌توانند با اوریگامی قوای خلاقه فرزندانشان را تقویت کنند.
اسکان نيوز:  مهسا یزدی، متخصص در حوزه اختلالات روان‌پزشکی کودک و نوجوان بابیان این‌که اوریگامی یک هنر قدیمی ژاپنی است که با استفاده از قدرت دست می‌توان آن را خلق کرد، بیان کرد: کلمه اوریگامی؛ از کلمه اوری به معنی تا کردن و گامی به معنی کاغذ تشکیل‌ شده است در واقع اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است که برای درست کردن آن از هر ۲ نیمکره مغزی استفاده می‌شود، جهت ساخت اوریگامی به هر ۲ دست نیاز است آن‌چنان‌که تمرین اوریگامی ورزش مهمی برای مغز به‌ حساب می‌آید و با توانمند کردن هر ۲ نیمکره مغزی می‌تواند به حل مسائل پیچیده بچه‌ها کمک بکند.

وی با اشاره به این‌که اوریگامی بازی کردن و درعین‌حال یادگیری است، گفت: اوریگامی نه‌تنها می‌تواند برای هوش بچه‌ها مفید باشد بلکه برای بچه‌های با بهره هوش پایین هم می‌تواند مفید و کاربردی باشد. در اوریگامی، بچه‌ها می‌توانند هر آنچه را که در نظر خود مجسم می‌کنند با کاغذ و تا بسازند. اوریگامی هنر پیچیده‌ای است که می‌توان از طریق آن تمامی اجسام سه‌بعدی پیشرفته و پیچیده‌ای چون ماشین و هواپیما را به‌راحتی با کاغذ ساخت.

این متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان افزود: همچنین برای آموزش مفاهیم ریاضی به بچه‌ها می‌توان از اوریگامی استفاده کرد. اوریگامی برای آموزش مفاهیم پایه‌ای مثل مفهوم دوبعدی، سه‌بعدی و تقارن قابل‌استفاده است. اوریگامی به تقویت عضلات دست بچه‌ها، تقویت تمرکز، رشد قوه تفکر و تقویت ذهن آن‌ها کمک می‌کند. چون اوریگامی با تا کردن‌های پی‌درپی کاغذ برای ساخت شیء موردنظر باعث افزایش تمرکز و پیگیری کودک می‌شود.
 

جایگزین مناسبی برای بازی‌های کامپیوتری


وی با اشاره به این‌که اوریگامی به تقویت مهارت‌های اجتماعی نیز کمک می‌کند اظهار کرد: اوریگامی می‌تواند یک فعالیت گروهی در جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده یا کلاس درس انجام شود. که این قضیه باعث نزدیک شدن اعضای خانواده و شکل‌گیری ارتباطات اجتماعی در کلاس است. همچنین اوریگامی می‌تواند جایگزین مناسبی برای بازی‌های کامپیوتر و موبایل و دیگر بازی‌های این‌چنینی که برای بچه‌ها آسیب‌زاست، باشد.

این روانپزشک که در حوزه اختلالات روان‌پزشکی کودک تخصص دارد اظهار کرد: اوریگامی از شاخه‌های هنرهای تجسمی است که باعث رشد تجسم هنری بچه‌ها می‌شود. برای خلق این اثر هنری بیش از آن‌ که به ظرافت هنری لازم باشد، به خلاقیت نیاز است. کودک به‌وسیله اوریگامی به‌صورت غیرمستقیم خلاقیت را در خود پرورش می‌دهد و با تحریک ذهن و روش‌های متعدد برای ساختن یک شیء کاغذی خلاقیت کودک رشد می‌کند. کاردستی اوریگامی مانند حل یک معماست. برای همین یکی از هیجان‌انگیزترین فعالیت‌های علمی و هنری است و جهت ایجاد خلاقیت و پویایی در کودکان و داشتن فرزندی خلاق و خوش‌ذوق توصیه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که این هنر می‌تواند سبب شود قدرت فکر کردن کودکان تا حد زیادی بالا برود؛ تصریح کرد: اگر پدر و مادرها می‌خواهند فرزندانی را پرورش دهند که بتوانند حل مسئله را یاد بگیرند و از پس چالش‌هایی که با آن مواجه می‌شوند، برآیند، می‌توانند با اوریگامی قوای خلاقه فرزندانشان را تقویت کنند در واقع بچه‌ها با اشکالی که به‌وسیله کاغذ درست می‌کنند و با چالش‌هایی که برای درست کردن شیء با آن مواجه می‌شوند و راه‌های گوناگونی که برای درست کردن آن شیء امتحان می‌کنند؛ حل مسئله را یاد می‌گیرند.

ایسنا نوشت،  این هنر یک هنری مخصوص کودکان نبوده و بسیاری از بزرگسالان نیز می‌توانند از آن در جهت رشد خلاقیت و ذهن خود استفاده کنند. چراکه این هنر تا حد زیادی نیازمند علم ریاضیات و محاسبات بوده و سبب می‌شود که قدرت تجسم کردن تا حد زیادی پرورش پیدا کند. انجام اوریگامی فواید بسیاری دارد که افزایش دقت، هماهنگی بین چشم و دست، هماهنگی بین فکر و عمل و افزایش مهارت‌های استدلالی، منطقی و ریاضی از جمله فواید آن است.