باغ‌های تاریخی گمشده در لایه‌های ناپیدای شیراز

دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۸ | کد مطلب: ۳۸۱۶۴
باغ‌های تاریخی گمشده در لایه‌های ناپیدای شیراز
کارشناس و پژوهشگر با اشاره به از بین رفتن شمار زیادی از باغ‌های با ارزش شیراز، بر لزوم توجه اکید به باغ‌های تاریخی موجود در لایه‌های ناپیدای این کلانشهر تاکید کرد.
اسکان نيوز: داریوش مختاری، کارشناس و پژوهشگر گفت: حدود ۶۰ باغ نظیر باغ جهان‌نما در شیراز وجود داشته که فقط نامی از آن‌ها باقی مانده است و باید برای حفظ دیگر باغات تاریخی و ناشناخته اما دارای اهمیت شیراز کوشا باشیم تا آن‌ها را از بحران خشک شدن یا تخریب نجات دهیم.

وی با بیان این‌که طی سال‌های اخیر به تاریخ شیراز توجه بیشتری می‌شود که یکی از عوامل آن رابطه مستقیم زندگی مردم مدرنیزه کنونی با گذشته است، گفت: گسترش کلانشهر دو میلیونی شیراز  و فعالیت‌های انسان ساخت در راستای توسعه این زیست بوم باعث شده تا مخاطرات طبعی مانند سیل و اختلال در جهت باد را شاهد باشیم.

مختاری خاطرنشان کرد: برای حل این معضلات پژوهشگران و دغدغه‌مندان شیراز با مطالعه این شهر به نقشه و گستره باغ‌ها توجه کردند، عرصه‌هایی که نقطه متقابل و مهمی در تنفس و حفظ شهر محسوب می‌شود.

این پژوهشگر حوزه باغ‌های شیراز گفت: توجه به باغ‌ها باعث شد که ابعاد مختلفی از اهمیت شناسایی موقعیت و توجه به احیا و بازپرداخت این عرصه‌های تاثیرگذار بر زندگی شهری، مد نظر قرار گیرد.

او با یادآوری این‌که پژوهش در این حوزه، منجربه شناسایی ابعاد تاریخی بعضی از باغ‌ها در شیراز و اهمیت آن‌ها شده است، گفت: نگاه تاریخی به باغ‌های شیراز، باعث اهمیت دادن به پیمایش و احیای پیکره‌های انسان ساخت قدیمی می‌شود.

مختاری با بیان این‌که باغ‌هایی با بیش از نیم قرن قدمت، تاریخی محسوب می شود و باید به آن‌ها از ابعاد وسیعتری نگاه کرد، افزود: متاسفانه از پیکره عظیم باغ‌های تاریخی و بی نظیر شیراز، حدود ۶۸ باغ دارای کوشک، حوض و ایوان تخریب شده است که باغ‌های اتابک، اقبال آباد، بهجت آباد، پادشاه کچل، پودنک و حبیب آباد شماری از آن‌ها بوده.

وی افزود: همه این باغ ها همانند باغ جهان نمای شیراز بوده اند، عرصه‌هایی که اکنون تنها نام و خاطره آن‌ها باقی مانده و دیگر اثری از آن‌ها نیست و باید برای حفظ و حراست از مابقی باغ‌ها که در معرض خشکیدگی و تخریب قرار دارند، تلاش کنیم.

ایسنا نوشت، این کارشناس و پژوهشگر حوزه باغ‌های شیراز افزود: به پیکره شیراز باید فراتر از یک بحث زیست محیطی نگاه کرد زیرا تاریخ در ظریف‌ترین لایه‌های شهری شیراز گنجانده شده است.