کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ساخت‌وساز در محدوده گسل سبزپوشان/ساختمان‌های محدوده حسینى‌الهاشمى با بارش باران جابه‌جا مى‌شوند

8 مهر 1400 ساعت 12:26 | کد مطلب:37223

به گفته کارشناسان دلایل توقف برخى از پروژه‌هاى مسکن مهر و عدم تکمیل این طرح با وجود گذشت بیش از یک دهه از ساخت آن؛ به جانمایى نامناسب، ساخت‌وساز بر روی گسل و احداث در مناطقی که با فرو نشست مواجه بوده‌اند، بازمی‌گردد.


اسکان نیوز: در بخشى از ساخت‌وسازهاى شهر شیراز هم می‌توان جانمایی‌های نامناسب را مشاهده کرد که رانش زمین منجربه خسارت به برخى از منازل شده است.

شرایط ساخت مسکن در شیراز و اهمیت دادن به نوع خاک و گسل در هر منطقه، موضوعى است که استاد خلیل سرکارى‌نژاد، استاد تمام بخش علوم زمین دانشگاه شیراز در این باره مى‌گوید: به طور کلى شیراز و استان فارس بر روى کمربند زلزله قرار دارد و گرچه استانداردها تا اندازه اى رعایت مى‌شود ولى مشکل اساسى این است که در بسیاری از مناطق تخلفاتى در ساختمان‌سازى صورت مى‌گیرد که بعدا مساله‌ساز مى‌شود.
 

ساختمان‌هاى محدوده حسینى‌الهاشمى بر روى رسوبات است


وی با بیان این‌که شهر شیراز مرکز گسل و زلزله است و حدود 197 سال پیش، زلزله 6/4 ریشتری در این شهر داشته‌ایم، عنوان مى‌کند: این زلزله با 2 هزار نفر کشته جزء زلزله‌هاى تاریخى شیراز است و در سال‌هاى بعد نیز زلزله 6 ریشترى داشتیم که نشان مى‌دهد در مرکز ضربه هاى شدید قرار داریم.

سرکارى‌نژاد با بیان این‌که در ساختمان‌سازى مشکل اساسى این است که نظارت کافى بر روی این کار نیست و درخواست‌هاى زیادى براى ساختمان‌هاى بلند پایه وجود دارد، ابراز مى‌کند: در محدوده حسینى‌الهاشمى ساختمان هایى ساخته شده است که بر روى رسوبات قرار دارند که با بارش باران و آب‌هاى سطحى جابه جا مى شود و پى‌ساختمان هم هر چقدر که محکم باشد خواه‌ناخواه جابه‌جا مى‌شود.

به گفته پروفسور سرکارى‌نژاد در محدوده حسینى‌الهاشمى خطر واقعى که وجود دارد با رانش و باران شدید کل ساختمان‌هاى آن محدوده تهدید مى‌شود و حتى نیازى به زلزله هم نیست.


 تمام ساختمان‌ها بر روى حرکت زلزله خاموش هستند


وى با اشاره به این‌که قرار گرفتن بر روى گسل سبزپوشان خود خطر نهفته‌اى است، بیان مى‌کند: در این گسل 2 نمونه زلزه قرار دارد که یکى زلزله مخرب و دیگرى زلزله خاموش است و تمام ساختمان‌ها بر روى حرکت زلزله خاموش هستند و به صورت ملایم جابه‌جا مى‌شوند بدون این‌که حس شود.

استاد تمام بخش علوم زمین دانشگاه شیراز با بیان این‌که بارها در رابطه با گسل‌ها و خطرات آن‌ها هشدار داده شده است اما در بحث ساختمان سازى کمتر به آن توجه شده، تصریح مى‌کند: محدوده معالى آباد یکى از مناطقى است که زیاد به موضوع گسل توجه نشده و فقط ساختمان‌ها در این محدوده بالا رفته و پرخطر است.

سرکارى‌نژاد مى‌گوید: در استان فارس محققان دانشگاهى براین موضوع نظارت مستقیمى ندارند و بعضا این کار در دست مهندسانى است که تجربه کافى ندارند و در انبوه‌سازى باید رعایت شود و اگرچه به این معنا نیست که ساختمان‌ها ایمن نیستند که در برخى از مناطق دیده مى‌شود که ساختمان‌هاى پر قدرت با حداقل مصالح ساخته مى‌شود.

وى با بیان این‌که در محدوده بولوار جمهورى نیز رانش زمین تهدید کننده است، بیان مى‌کند: در این شرایط به زلزله و یا اتفاق دیگرى نیاز نیست و حتى بارش شدید مى‌تواند حادثه ایجاد کند.
 

براى شناسایى گسل‌هاى پروژه مسکن مهر شیرازکارى انجام نشده است


سرکاری‌نژاد با اشاره به ساخت سد میرزای شیرازی بین دو گسل مى‌گوید: در واقع این مکان محل جمع‌آورى آب بر روى گسل است و این گسل فعال 1/5 میلی متر در سال حرکت مى‌کند و درحال حاضر گرچه خاموش است، اما هر لحظه ممکن است به حالت ضربه‌اى تبدیل شود.

استاد تمام بخش علوم زمین دانشگاه شیراز در رابطه با پروژه مسکن مهر شیراز نیز مى‌گوید: براساس اطلاعات موجود در این محدوده کارى در خصوص زلزله‌نگارى انجام نشده است و تنها کشیدن خط قرمز رنگ بر روى نقشه زمین شناسى به معناى شناسایى گسل‌هاى شیراز نیست.

 سرکارى‌نژاد خاطرنشان مى‌کند که داشتن نقشه گسل‌هاى فعال در محل هاى شهرسازى مستلزم خصوصیات لرزه‌ها و بى‌لرزه اى است.

ایلنا نوشت، وى مى گوید: در بحث زلزله‌نگارى به دانشگاه و مطالعات دانشگاهى مراجعه نمى‌شود و این مشکل اساسى است که تجربه دانشگاه را به حساب نمى‌آورند و ساختمان سازى باید بر اساس آخرین نقشه‌هاى زلزله‌نگارى در شهر شیراز باشد.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/interview/37223/ساخت-وساز-محدوده-گسل-سبزپوشان-ساختمان-های-حسینى-الهاشمى-بارش-باران-جابه-جا-مى-شوند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com