طرحی که هیچ دستاوردی برای هنرمندان قزوینی نداشت

سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۴ | کد مطلب: ۳۶۹۴۸
طرحی که هیچ دستاوردی برای هنرمندان قزوینی نداشت
مسئول انجمن هنرهای تجسمی قزوین گفت: شهر قزوین به عنوان «شهر خلاق فرهنگ و هنر» معرفی شده است اما تا کنون این طرح برای قزوین و هنرمندان قزوینی هیچ دستاورد و نتیجه‌ای نداشته است.
اسکان نيوز: مجید کاظمی با تبریک کسب عنوان «قزوین شهر خلاق فرهنگ و هنر» گفت: خوب است بدانیم برخی از شهرهای بزرگ مانند اصفهان هنوز نتوانستند به چنین جایگاهی دست پیدا کنند، قزوین این عنوان را کسب کرده اما مساله این‌جاست که این طرح تا کنون برای قزوین و هنرمندان قزوینی هیچ دستاورد و نتیجه‌ای نداشته است.

وی با اشاره به این‌که  بنده هم ناراضی هستم و هم نگران؛ افزود: این طرح در روزهای آخر دولت دوازدهم مطرح شد و به نظرم همواره کم‌کاری از طرف تهران وجود دارد که در پایان دولت و در لحظات آخر دست به انتشار چنین طرح‌هایی می‌زنند. معلوم نیست این طرح در دولت جدید با مسئولین جدید ادامه یابد یا خیر!

این مسئول درباره استفاده از آثار تجسمی هنرمندان در زیباسازی شهر خاطرنشان کرد: در حوزه هنر شهری و آنچه مربوط به ارتباط شهروندان با هنر و فرهنگ می‌شود، باید صریح بگویم مادامی‌که کارشناسان هنرهای تجسمی و اساتید نقاشی، مجسمه، گرافیک و نگارگری در بخش سیاست‌گذاری شهری صاحب کرسی و نظر نباشند وضعیت شهر قزوین به همین شکل بغرنج ادامه می‌یابد. آثار بنجل و طرح‌های ناقص و بی‌خاصیت در سطح شهر پدید می‌آیند و چهره اصیل و فرهنگی شهر را به ظاهری ناپسند تبدیل می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجمن هنرهای تجسمی در قزوین خاطرنشان کرد: در انجمن هنرهای تجسمی حدود سه سال است که کانون هنرهای شهری تشکیل داده‌ایم و پیشنهادها و مشاوره‌های خویش را به سازمان‌ها و مراجع ذی‌صلاح ارائه می‌کنیم. به‌طور مثال جشنواره «کافوهای زیبا» که در خیابان خیام انجام شد یک حرکت بی‌نظیر و مثال‌زدنی بود.

کاظمی در ادامه گفت: در جشنواره «کافوهای زیبا» هنرمندان روی تابلوهای برقی مخابرات که کافو نامیده می‌شود به هنرنمایی پرداختند. این رویداد باعث شد تا درخواست‌های زیادی از طرف شهروندان بلوار مدرس، خیابان فردوسی، خیابان دانشگاه و دیگر مناطق، برای اجرای برنامه‌ای مشابه در محله‌شان داشته باشیم.

وی بیان کرد: ازجمله طرح‌هایی که به‌طور ناجوانمردانه‌ سرقت و برای اجرا به افراد بدون صلاحیت سپرده شد فراخوان طرحی برای هنرمندان با خلاقیت‌های هنری بود که قصد داشتیم تا برخی محله‌ها مانند مینودر، کوثر و خیابان ره آهن را در نظر بگیریم تا هنرمندان با خلاقیتشان این محله‌ها را به فضایی بهتر برای زندگی تبدیل کنند اما متأسفانه این طرح و طرح‌هایی ازاین‌دست فقط مطرح شد، برخی طرح‌ها را به دست افراد بدون صلاحیت سپردند تا شاید اندکی صرفه‌جویی مالی برای سازمان ایجاد شود ولی حس همدلی از میان رفت و باعث شد هنرمندان ایده‌های خویش را مطرح نکنند و یا برای طرح ایده‌هایشان به شهرهای دیگر رفت‌وآمد داشته باشند ولی با مدیران شهر قزوین هم‌فکری نکنند.
 

کم‌کاری مسئولان قزوین در اخذ امتیاز «هفته تصویرگری»


مسئول انجمن هنرهای تجسمی قزوین بابیان این‌که شهر قزوین در ۲ حوزه سخت‌افزاری (یعنی وجود فیزیکی نگارخانه و نمایشگاه) و همچنین نرم‌افزاری (یعنی دانش نگارخانه داری و ارائه آثار هنری) ضعف عمیق دارد، گفت: نگارخانه خوب نداریم، پاتوق‌های فرهنگی کم داریم و درنتیجه عرضه و تقاضای فرهنگ و هنر وجود ندارد. متأسفانه ما در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و نتوانستیم برای جذب خانواده‌ها، جوانان، افراد مسن و گروه‌های دانش‌آموزی محل دائمی برای تجربه کردن فضایی فرهنگی دایر کنیم.

وی اظهار کرد: به علت برگزار نشدن جشنواره هنرمند نمی‌تواند خلاقیت‌های خویش را به نمایش بگذارد و متخصصان آن را مشاهده کنند، ضمن این‌که خروجی معدود جشنواره‌ها هم ناامیدکننده است. ما حدود ۲ سال است در حال دوندگی هستیم تا «هفته تصویرگری» داشته باشیم، درنتیجه کم‌کاری مسئولان قزوین شهرهای دیگر صاحب این رویداد شدند و قزوین از این رویداد جا ماند!

کاظمی با اشاره به برگزار نشدن جشنواره برای حضور هنرمندان تصریح کرد: آخرین جشنواره طراحی و نقاشی در سال ۱۳۹۵ برگزار شد یعنی پنج سال است مدیران شهری این بخش را فراموش کرده‌اند. همچنین جشنواره «حکایت آب و رنگ» سال ۱۳۸۹ برگزار شد. با وجود طراحان گرافیک خوش قلم که تعدادشان چندین برابر نقاشان و مجسمه‌سازان است تاکنون جشنواره گرافیک در قزوین برگزار نشده است. رشته‌های دیگر مانند نگارگری، مجسمه، و سفال هم در مظلومیت به سر می‌برند.

وی بابیان این‌که شهر قزوین از نداشتن نگارخانه‌داری رنج می‌برد، ادامه داد: ما کسی که شغلش برگزاری نمایشگاه و فروش آثار هنری باشد را در چهار گالری شهر نداریم و از معدود افرادی که به‌صورت خصوصی فعال هستند بهره نگرفته‌ایم. هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز آثار هنری خویش را خلق می‌کند تا به دست مخاطب برسد ولیکن نگارخانه‌دار نداریم تا ارتباط با مخاطب و چرخه اقتصادی را تکمیل کند و اگر فروش اتفاق نیفتد ضربه به حیثیت و اقتصاد هنرمند وارد شده است. درحالی‌که برخی شهرها از جمله مشهد، تبریز و شیراز بالای ۱۵ نگارخانه دارند که حداقل یک‌سوم آن‌ها فعالیت جدی دارند و اقتصاد هنر را به دوش گرفته‌اند.

این مسئول اظهار کرد: امسال جشنواره طراحی و نقاشی را با عنوان تازه «نشان باغ ایرانی» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهیم کرد. همچنین رویداد مهم دیگر ما برگزاری کنگره کشوری «مکتب نگارگری قزوین» است که این رویداد در ادامه برنامه هفته نگارگری قزوین در سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که بودجه سرانه فرهنگی استان قزوین برای انجمن هنرهای تجسمی چقدر است؟ خاطرنشان کرد: کدام سرانه؟!! متأسفانه تهران و همچنین استان هیچ سرانه قطعی و مشخص برای انجمن در نظر نگرفته‌اند. انجمن توسعه هنرهای تجسمی به‌تازگی اساس‌نامه خود را ثبت کرده است و توانسته به شکل قانونی صاحب جایگاه حقوقی شود. اما به دلیل همه‌گیری کرونا نه‌تنها فعالیت‌های انجمن بلکه تمامی فعالیت‌های نمایشگاهی و تدریس هنرمندان شهر محدود شده است.

مسئول انجمن هنرهای تجسمی قزوین بابیان این‌که در شرایط کرونایی، فعالیت‌های مجازی مانند جشنواره پوستر و تصویرگری داشتیم، گفت: جشنواره مجازی پوستر «هر هنرمند یک اثر هنری» باعث شد تا شهرهای دیگر کشور هم در حمایت از این برنامه‌ها برای اجرای چنین جشنواره‌ای تلاش کنند.

وی از دیگر دغدغه‌های هنرمندان را عدم اعتماد مسئولان دانست و گفت: برای هنرمندان این سؤال وجود دارد که چرا مسئولان برای برنامه‌های سخیف و سطحی شهر بودجه‌های بالایی را صرف می‌کنند اما در بخش فرهنگ که مهم‌ترین بخش است قطره‌چکانی عمل می‌شود.

ایسنا نوشت، کاظمی علت استفاده نشدن از آثار هنرمندان را فساد درون مدیریت شهری دانست و اظهار کرد: انجمن هنرهای تجسمی طرح‌های خوبی را در حوزه شهری با همکاری مسئولان اجرا کرده است ولیکن برخی از طرح‌ها شهید شدند! خلاقیت‌ها و آثار هنری هنرمندان در زمینه‌های مختلف کمک زیادی به جذب توریست و گردشگر و آشنایی شهروندان قزوینی با فرهنگ اصیل شهرمان می‌کند ولی اجرای طرحی که بین انجمن و یک سازمان تفاهم شده متأسفانه در دقایق پایانی به یک باره به سرانجام نمی‌رسد.