کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

از بین رفتن کامل ۳ تالاب آذربایجان غربی به دلیل خشکسالی و عدم تأمین حق‌آبه

13 شهريور 1400 ساعت 14:45 | کد مطلب:36772

عدم تامین کامل حق آبه تالاب ها، کاهش بارندگی و خشکسالی امسال تالاب های استان آذربایجان غربی را در وضعیت نامناسبی قرار داده است.


اسکان نیوز: امسال با توجه به خشکسالی و عدم تامین حق آبه تالاب های استان در وضعیت مناسبی نسیتند و تعدادی از آن‌ها خشک شده‌اند.

حجت جباری با بیان این‌که در آذربایجان غربی ۴۰ تالاب وجود دارد که از این تعداد ۱۴ تالاب دائمی و ۲۶ تالاب فصلی هستند، اظهار کرد: از تعداد تالاب‌های دائمی استان ۸ تالاب نسبتاً وضعیت خوبی دارند و ۶ تالاب دائمی هم ۴۵ درصد آبگیری شدند.

وی با بیان این‌که تالاب‌های استان وضعیت مناسبی ندارند، ادامه داد: سه تالاب قوپی، بابا علی و قره قشلاق در مهاباد و قره گل در بوکان متأسفانه امسال به دلیل کمبود منابع آبی، خشکسالی و عدم تأمین حق آبه مورد نیاز آبگیری نشده و خشک شده‌اند.

جباری، با اشاره به این‌که با توجه به پدیده خشکسالی و کم بارشی در سال جاری، تالاب‌های استان حال خوبی ندارند، افزود: تالاب‌های استان در مقایسه با دو سال گذشته شرایط خوبی ندارند و با توجه به بالا بودن گرمای هوا انتظار می‌رود شرایط در اواخر تابستان نامناسب تر شود.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی عنوان کرد: تالاب‌های دائمی استان همچون تالاب دُرگه سنگی، حسنلو و سلدوز به دلیل کمبود منابع آب و شرایط خشکسالی امسال فقط ۴۰ درصد آبگیری شدند که در پایان تابستان به طور یقین با مشکل مواجه خواهند شد.

وی اضافه کرد: تالاب‌های فصلی به دلیل این‌که از طریق نزولات جوی در زمستان و بهار آبگیری می‌شوند و امسال در فصل بارش کمترین میزان بارندگی ثبت شد متأسفانه فقط ۴۵ درصد این تالاب‌ها آبگیری شدند.

جباری با اشاره به این‌که دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین و مهمترین تالاب آذربایجان‌غربی به دلیل عدم تأمین حق‌آبه در شرایط نامناسبی قرار دارد، گفت: امسال تنها یک میلیارد مترمکعب حق آبه دریاچه ارومیه تأمین شده است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره آبگیری ۵۰ درصدی تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده‌نگری کشور در استان گفت: متأسفانه به دلیل خشک سالی و عدم تأمین حق آبه کامل این تالاب نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارد.
 

خشک شدن تالاب قره قشلاق بناب تهدیدی جدی برای منطقه است


تالاب قره قشلاق بناب یکی دیگر از تالاب‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه است که متاسفانه به دلیل عدم تامین حقابه در حال خشک شدن است این تالاب  که به دلیل زیبایی و تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی به عروس تالاب‌های شمال غرب کشور شهرت یافته است، یکی از تالاب‌های اقماری و چسبیده به دریاچه ارومیه است که محل زیست پرندگان مختلف به شمار می‌رود.

از ﺟﻤﻠﻪ وﯾﮋﮔﯽ‌ﻫﺎی ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻬﻢ ﺗﺎﻻب ﻗﺮه ﻗﺸﻼق ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ویژه ﺟﻐﺮاﻓﯿﺎﯾﯽ و ﻗﺮار ﮔﺮﻓتن آن در ﺟﻨﻮب و ﺟﻨﻮب ﺷﺮﻗﯽ درﯾﺎﭼﻪ اروﻣﯿﻪ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺧﻮد ﯾﮑﯽ از ﭘﺎرک‌ﻫﺎی ﻣﻠﯽ ﺑﺴﯿﺎر ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﯿﺖ ﮐﺸﻮر اﺳﺖ.

فرماندار بناب در این باره گفت: خشک شدن تالاب قره قشلاق تهدیدی جدی برای منطقه و روستاهای اطراف است.

شهریار فتحی با بیان این‌که تالاب قره قشلاق بناب یکی از تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه است، گفت: وجود گونه‌های نادر گیاهی و حیات وحش و همچنین مناظر بسیار جذاب توریستی و گردشگری از این منطقه یک منطقه توریستی و گردشگری به وجود آورده است.

فتحی اظهار کرد: به دلیل خشکسالی‌های اخیر ساکنان روستاهای حاشیه این تالاب با مشکل جدی معیشت و زندگی مواجه هستند که یک تهدید جدی محسوب می‌شود.

ایلنا نوشت، فرماندار بناب افزود: مشکل جدی که هم اکنون تالاب قره قشلاق را تهدید می‌کند عدم تعیین حق آبه تالاب است که اگر آب مورد نیاز تالاب را تأمین نکنیم این تالاب رفته رفته از بین خواهد رفت.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/interview/36772/بین-رفتن-کامل-۳-تالاب-آذربایجان-غربی-دلیل-خشکسالی-عدم-تأمین-حق-آبه

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com