کرونا؛ با بسته شدن مرزها همان یکی دو گردشگر را هم نداریم

يکشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۳ | کد مطلب: ۳۵۷۸۱
کرونا؛ با بسته شدن مرزها همان یکی دو گردشگر را هم نداریم
چمدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سیستان و بلوچستان از بسته شدن مرزهای این استان خبر داد و تاکید کرد: در شرایط کنونی با کاهش حدود ۸۰ درصدی تعداد گردشگران روبه‌رو هستیم.
اسکان نيوز:  بنابر اعلام مسئولان در روز گذشته دوازدهم تیرماه، ۹۲ شهر در وضعیت قرمز قرار گرفته و ۱۸۳ شهر نارنجی شدند. همچنین ۱۷۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار گرفتند. در این میان استان سیستان و بلوچستان از لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفت و به گفته مسئولان همین امر سبب شد تا مرزها بسته شوند چراکه ما همجوار با پاکستان هستیم و احتمال انتقال بیماری زیاد است.

علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سیستان و بلوچستان درخصوص شرایطی که بسته شدن مرزها برای حضور گردشگران خارجی در این استان بوجود آورده است، گفت: شاهد شیوع پیک جدید ویروس کرونا هستیم و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی بسته شده‌اند. البته طی ماه‌های گذشته ماهانه یک یا دو گردشگر خارجی داشتیم که بیشتر آن‌ها از مرز میرجاوه پاکستان وارد استان می‌شدند و توسط راهنمایان و کارگزار مقیم راهنمایی می‌شدند.

او ادامه داد: گردشگران اروپایی از کشورهایی مانند آلمان و حتا روسیه و گردشگران فرهنگی از مرز پاکستان وارد ایران می‌شدند و مدتی را در استان سیستان و بلوچستان می‌ماندند. تا قبل از شیوع ویروس کرونا تعداد زیادی از این گردشگران به استان می‌آمدند اما طی دوماه گذشته گردشگر نداشتیم.

ایلنا نوشت، جلالزایی با اشاره به آن‌که درحال حاضر به دلیل نداشتن پایانه مسافربری مناسب و عدم صرفه اقتصادی بخش گردشگری دریایی استان سیستان و بلوچستان فعال نیست، درخصوص حضور گردشگران داخلی در این استان گفت: در گذشته شاهد افزایش تعداد گردشگران داخلی بودیم که بیشتر آن‌ها طبیعت‌گرد بودند اما اکنون تعداد مسافران کاهش یافته. بیشتر مسافران از سمت بم و کرمان و ایرانشهر وارد استان می‌شدند و گاها از سمت بیرجند به سیستان و بلوچستان می‌آمدند اما اکنون با کاهش حدود ۸۰ درصدی تعداد گردشگران روبه‌رو هستیم.