حال اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور ناخوش است/ وعده‌هایی که پوچ شد!

يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۵ | کد مطلب: ۳۵۵۶۴
حال اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور ناخوش است/ وعده‌هایی که پوچ شد!
بازرس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم گردی کشور حال این روزهای اقامتگاه‌های بوم‌گردی را ناخوش توصیف کرد و گفت: متاسفانه تمام وعده‌هایی که برای حمایت داده بودند، در حد همان وعده‌ها ماند.
اسکان نيوز: یاور عبیری، بازرس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم گردی کشور با اشاره به چالش‌هایی که اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور با آن مواجه‌اند، اظهارکرد: از حدود یک سال‌ونیم پیش که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می کنند و تعدادی زیادی از آن‌ها هم مغلوب این مشکلات شده و از گردونه فعالیت خارج شدند.

وی تصریح کرد:  متاسفانه طی این مدت بخش دولتی توجه چندانی به این مراکز اقامتی نداشته و نتوانسته رافع مشکلات آن‌ها باشد.

این فعال گردشگری تاکید کرد: هرچند سال گذشته دولت مصوب کرد به منظور حمایت از مراکز اقامتی از جمله اقامتگاه‌های بوم گردی وام‌های آن‌ها را به مدت شش ماه از مهر 1399 تا نوروز 1400 امهال می کند، اما طی این مدت چنین اتفاقی نیفتاد.

وی افزود: این دستورالعمل به همه بانک‌های کشور ابلاغ شده بود، اما بانک‌ها زیر بار این کار نرفتند و فعالان گردشگری در حوزه اقامتگاه‌های بوم‌گردی را وادار به پرداخت اقساطشان کردند.

عبیری تاکید کرد: معاون گردشگری وزارتخانه در رسانه‌ها اعلام کرد که مصوبه امهال وام گرفته شده و هر استان خودش پیگیری‌های لازم را انجام دهد که برای نمونه ما در کرمانشاه مکاتباتی را با استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان بازرسی داشتیم، اما بانک‌ها زیربار نرفتند و موفق به این کار نشدیم.

وی افزود: وادار کردن بانک‌ها به امهال وام‌ها اقدامی است که باید از بالا انجام گیرد نه این‌که استان‌ها خودشان پیگیری کنند،  چراکه وقتی بانک‌ها دستور معاون گردشگری کشور را اجرایی نمی‌کنند، چطور می‌خواهند به پیگیری‌ها و حرف‌های یک فعال گردشگری که در روستا فعالیت می کند، گوش کنند.

بازرس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران تاکید کرد: طبق بررسی‌هایی که در استان‌های مختلف انجام داده‌ام، اقامتگاه‌های بوم گردی در همه استان‌ها چنین شرایطی را دارند و حال اگر مسئولان کشور مدعی هستند که برای آن‌ها کاری انجام داده‌اند و بانک‌ها را وادار به امهال وام‌ها کرده اند، آمار آن را بصورت دقیق در اختیار ما قرار دهند.

این فعال گردشگری افزود: بخاطر همین بحث عدم امهال وام‌ها برخی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی که دچار خسارت مالی شده بودند، مجبور شدند که این حرفه را رها کنند.  

وی در ادامه به بحث تسهیلات کرونایی که قرار بود به اقامتگاه‌های بوم‌گردی پرداخت شود نیز اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه‌ای که در این رابطه ابلاغ شده تسهیلات در نظر گرفته شده برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی بسیار کم و با سود بالا بود که دوباره باری را بر دوش این مراکز اقامتی زیاد می‌کرد و از سوی دیگر آنچنان بسته حمایتی نبود که مورد استقبال واقع شود.

عبیری در ادامه با بیان این‌که اقامتگاه‌های بوم‌گردی در وضعیت مناسبی نیستند، افزود: تا سال گذشته هر بار که بیماری کرونا در کشور تشدید می‌شد، اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز به مانند بسیاری دیگر از حوزه‌ها تعطیل می‌شدند، اما از حدود چند ماه پیش اقامتگاه‌ها را جز مشاغل ضروری گروه یک قرار داده‌اند، با این حال فرقی چندانی هم برایمان ندارد، چون هربار می‌خواهیم مسافر بگیریم، تمام مسیرها بسته است و مسافری نمی‌آید.

وی تصریح کرد:  در حال حاضر حدود 95 درصد از ظرفیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی خالی است و بجز در ایام عید نوروز که مسیرها باز بود، در سایر ایام میهمانی نداشته‌ایم.

بازرس جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی در ادامه به روی کار آمدن دولت جدید در یکی دوماه آینده هم اشاره کرد و گفت: امیدواریم دولت بعدی حمایت لازم را از اقامتگاه‌های بوم‌گردی به عنوان مراکز اقامتی نوپا  داشته باشد.

وی گفت: انتظار داریم کسی را به عنوان وزیر گردشگری انتخاب کنند که مدیری توانمند باشد و تعامل بین دستگاهی خوبی داشته باشد، چراکه گردشگری صنعتی است که فقط مربوط به یک وزارتخانه نیست و برای رشد آن تعامل بین دستگاهی را می‌طلبد.

عبیری خاطرنشان کرد: وزیر گردشگری آینده باید قدرت چانه‌زنی بالایی برای حفظ و ارتقاء صنعتی که روبه نابودی است داشته باشد و گردشگری را به عنوان یک صنعت که جایگاه مهمی در دنیا دارد، مورد توجه قرار دهد.

ایسنا نوشت، وی در پایان یادآورشد: فعالان اقامتگاه‌های بوم‌گردی کسانی هستند که باعث مهاجرت معکوس شده‌اند، روستاها را آباد کرده‌اند، امنیت را به همه جا برده‌اند و برای مردم روستاها درآمدزایی و ایجاد اشتغال کرده‌اند، بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشد.