حاشیه‌نشینان چابهار؛ هزاران نفر ایرانی‌الاصل بدون شناسنامه/ اراضی آبا واجدادی مردم را ملی اعلام کرده‌اند

دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۵ | کد مطلب: ۳۴۹۲۷
حاشیه‌نشینان چابهار؛ هزاران نفر ایرانی‌الاصل بدون شناسنامه/ اراضی آبا واجدادی مردم را ملی اعلام کرده‌اند
نماینده مردم چابهار در مجلس گفت: یکی از مهمترین چالش‌هایی که ما با آن امروز روبه‌رو هستیم بحث رشد و سرعت حاشیه‌نشینی در چابهار است. مردم حاشیه‌نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله ‌ذاری آب بی‌بهره‌اند.
اسکان نيوز: معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس اظهار کرد: در حوزه انتخابیه‌ام که شامل 5 شهرستان چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و دشتیاری می‌شود. پهنه‌ای به نام سواحل مکران وجود دارد. بارها مسئولان تعابیر بسیار خاص و ویژه‌ای را برای این گنج پنهان اتخاذ کرده‌اند اما به لحاظ عقب ماندگی‌های تاریخی به رغم خدمات بسیاری که در سال‌های پس از انقلاب انجام شده متاسفانه این پهنه هنوز هم از پایین ترین شاخصه‌های توسعه اقتصادی برخوردار است.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار مطلوبی از سوی نظام جمهوری اسلامی در اختیار مردم این مناطق قرار گرفته است اما باز هم راه‌های نرفته بیشتر از راه‌های رفته برای پیشرفت منطقه وجود دارد. شما هیچ شاخص توسعه اقتصادی را پیدا نمی‌کنید که در این پهنه کشور آخر نباشد. به گونه ای که این شاخصه‌ها با خود استان سیستان و بلوچستان هم فاصله زیادی دارد.
 

این‌جا شاخص دسترسی به آب شرب 10 درصد است


سعیدی افزود: مهمترین مشکل شهرستان‌های حوزه انتخابیه ام کمبود آب شرب است که شاخص دسترسی ما به آب شرب تنها 10 درصد است. با پیگیری‌هایی که در این چند ماه اخیر در مجلس برای حل این مشکل داشته‌ایم اقدامات خوبی صورت گرفته اما با استاندارد استان هنوز فاصله زیادی داریم و عمده مردم مناطق به صورت سقایی آبرسانی می‌شوند.

نماینده مردم چابهار  در مجلس عنوان کرد: هر از گاهی کودکی در «هوتک‌های» این مناطق غرق و  خانواده‌هایشان داغدار می‌شوند که متاسفانه این اتفاقات تلخ و غیرقابل جبران نشانه تکمیل نشدن بخش عمده مجتمع‌های آبرسانی در منطقه است. تکمیل این پروژه‌ها نیازمند اعتبارات جدی  است که در ماه های اخیر در این زمینه اتفاقات
سعیدی: یکی از مهمترین چالش‌هایی که ما با آن امروز روبه‌رو هستیم بحث رشد و سرعت حاشیه‌نشینی در چابهار است. در سال‌های اخیر در همین حوزه هم اتفاقات مناسبی صورت گرفته و بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری به این مبحث ورود پیدا کرده‌اند. اما این ورود متناسب با حجم مشکلات نبوده و ما مشاهده می‌کنیم که هنوز چالش‌های فراروی این حوزه بسیار زیاد است. مردم حاشیه‌نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله‌گذاری آب بی‌بهره‌اند.
مناسبی در حال رخ دادن است که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.
 

سرانه فضا آموزشی در شهرستان‌های این‌جا نیم متر است


وی گفت: شهرستان‌های چابهار، کنارک، نیکشهر، قصرقند و دشتیاری کمترین سرانه فضاهای  آموزشی را در کشور دارند. که حتی با استاندارد خود استان سیستان و بلوچستان  هم بسیار متفاوت است. این سرانه آموزشی در بخشی از شهرستان‌های ما حدود نیم متر است که این نرم در سطح کشود حدود 7 متر است. همچنین کمترین میزان قبولی در دانشگاه‌ها و کمترین میزان معلم نسبت به دانش آموزان را در این مناطق داریم.
 

به لحاظ سرانه‌های فضاهای  بهداشتی و درمانی در کشور در آخرین رتبه قرار داریم


سعیدی بیان کرد: به لحاظ سرانه‌های فضاهای بهداشتی درمانی باز هم با اختلاف بسیار فاحشی در کشور در  آخرین رتبه قرار داریم. به گونه‌ای که عمده مردمی که در پهنه جاسک و راسک در سواحل مکران زندگی می‌کنند همگی برای روند درمان‌شان به بیمارستان امام علی در چابهار مراجعه می کنند. این بیمارستان چیزی حدود 196 تخت دارد. و این در حالی است که طبق اعلام استانداردهای خود وزارت بهداشت هم اکنون آن‌جا باید در آن‌جا 1500 تخت بیمارستانی وجود داشته باشد. همچنین کمترین میزان پرسنل رتبه سلامت را نسبت به بیمار داریم.

نماینده مردم چابهار در مجلس تصریح کرد: وضعیت راه‌های روستایی حوزه انتخابیه‌ام به گونه ای است که مدام شاهد تصادفات بسیار زیاد و شدیدی در این جاده‌ها هستیم چرا که شاخص کریدورها و راه‌های روستایی مان باز هم فاصله زیادی حتی با خود استان سیستان و بلوچستان دارد.

وی افزود: به‌رغم این‌که در سواحل مکران زیرساخت‌های بزرگی را نظام ایجاد کرده و ما منطقه آزاد، بندر و بخشی از صنایع و طرح‌های مان با توسعه خوبی در حال شکل گرفتن است اما می‌شود گفت زرق‌وبرق‌های کاذب این مناطق باعث شده آن روی سکه که شامل گرفتاری، مشکلات و حجم وسیعی از  چالش‌های فراروی آن منطقه است نادیده گرفته شود.
 

مردم حاشیه‌نشین از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله‌گذاری آب بی‌بهره‌اند


سعیدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حاشیه‌نشینی در چابهار اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین چالش‌هایی که ما با آن امروز روبه‌رو هستیم  بحث رشد و سرعت حاشیه‌نشینی در چابهار است. در سال‌های اخیر  در همین حوزه هم اتفاقات مناسبی صورت گرفته و بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی شهری به این مبحث ورود پیدا کرده‌اند. اما این ورود متناسب با حجم مشکلات نبوده و ما مشاهده می‌کنیم که هنوز چالش‌های فراروی این حوزه هم بسیار زیاد است. مردم حاشیه‌نشین بدون هیچ حمایتی از داشتن نعمت برق و حتی یک متر لوله گذاری آب بی‌بهره‌اند.

وی
سعیدی: وزارت نفت در استان سیستان و بلوچستان با جایگاهی که چابهار در کشور دارد و نوع نگاهی که مسئولان عالی نظام نسبت به این منطقه دارند و معتقدند که چابهار می‌تواند بسیاری از گره‌های بین‌المللی اقتصادی کشور را برطرف کند اما متاسفانه در آن 5 شهرستان حوزه انتخابیه‌ام هنوز یک متر لوله‌گذاری گاز انجام نداده است. نمایندگان دیگر مناطق کشور در مجلس پیگیرند که به روستاهای حوزه انتخابیه شان گازرسانی کنند اما با کمال تاسف من حتی در مرکز شهرستان‌ها و کانون حوزه انتخابیه‌ام هنوز گازرسانی صورت نگرفته است.
اضافه کرد: در روستاهای نوار ساحلی استان سیستان و بلوچستان اقدام به لوله‌گذاری برای تامین آب شرب آغاز شده و انتظار می‌رود با نوع نگاهی که مجلس در سال 1400 با ارائه طرح‌ها، اعتبار و بودجه‌ای که در نظر گرفته شده هرچه سریع‌تر این مشکل برطرف شود. سفری هم که از سوی رئیس مجلس به این مناطق صورت گرفت و پیگیری‌های خوبی داشتند در بسیاری از حوزه‌ها کارگشاه بود.


هزاران نفر ایرانی‌الاصل این‌جا بدون شناسنامه‌اند


وی در ادامه به مشکل افراد فاقد شناسنامه در مناطق تحت حوزه استحفاظی‌اش اشاره کرد و افزود: مشکل دیگری که در این مناطق به شدت مساله‌ساز شده است موضوع افراد فاقد شناسنامه است.  در این مناطق هزاران نفر را داریم که ایرانی‌الاصل بوده و نسل‌ اندر نسل در همین کشور زندگی کردند اما به لحاظ عدم شناخت به مباحث حقوقی شان متاسفانه  برای دریافت شناسنامه به مراکز مربوطه مراجعه نکرده‌اند. روند قانونی شناسنامه‌دار شدن این افراد بسیار کند پیش می‌رود که با این روند مردم باید سالیان سال منتظر باشند که به پرونده‌هایشان رسیدگی شود.

نماینده مردم چابهار در مجلس اظهار کرد: مشکل دیگری که مردم این‌جا با آن دست به گریبان هستند بحث ملی شدن اراضی آباواجدادی شان است که متاسفانه چیزی حدود 95 درصد اراضی آنجا ملی شده که به یک چالش بزرگ تبدیل شده است.در گذشته یک سری فرصت‌هایی به مردم داده شد که برای مستثنیات اراضی خود به مراجع قانونی مراجعه کنند که این اطلاع‌رسانی‌ها از طریق کانال روزنامه‌های رسمی بود و مردم این مناطق متاسفانه در حال حاضر هم به روزنامه‌ها خیلی دسترسی ندارند چه برسد به سال‌های گذشته، لذا مردم از حقوق خودشان آگاه نبودند  و این باعث شد عمده اراضی آن‌جا ملی شود. همچنین قنات‌ها، نخلستان‌ها، باغات و حتی برخی روستاها هم متاسفانه در محدوده اراضی ملی قرار گرفت. این موضوع را به عنوان نماینده مردم از طریق سازمان منابع ملی و طبیعی پیگیر هستم و تا پایان شهریورماه امسال بخشی از این اراضی تعیین تکلیف می‌شود و به صاحبان واقعی شان بازخواهند گشت.
 

هنوز در 5 شهرستان حوزه انتخابیه‌ام یک متر لوله‌گذاری گاز صورت نگرفته است


ایلنا نوشت، وی در ادامه عنوان کرد: وزارت نفت در استان سیستان و بلوچستان با جایگاهی که چابهار در کشور دارد و نوع نگاهی که مسئولان عالی نظام نسبت به این منطقه دارند  و معتقدند که چابهار می‌تواند بسیاری از گره‌های بین‌المللی اقتصادی کشور را برطرف کند اما متاسفانه در آن 5 شهرستان حوزه انتخابیه‌ام هنوز یک متر لوله‌گذاری گاز انجام نداده است. نمایندگان دیگر مناطق کشور در مجلس پیگیرند که به روستاهای حوزه انتخابیه شان گازرسانی کنند اما با کمال تاسف من حتی در مرکز شهرستان‌ها و کانون حوزه انتخابیه‌ام هنوز گازرسانی صورت نگرفته است.